Mimozemšťané ve stovkách hvězdných systémů by mohli zaznamenat život na Zemi

Z 1004 blízkých hvězdných systémů je „výhled“ na Zemi dostatečně dobrý na to, aby případným mimozemským astronomům umožnil zaznamenat naši existenci. Plyne to z nové studie, která byla publikována v Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

95 %  těchto systémů je přitom tak starých, že by se v nich nějaká forma života skutečně nacházet mohla – minimálně teoreticky.

Ukazuje se, že díky řadě triků, které v současnosti používáme k hledání cizích civilizací, by si nás jako první mohly všimnout ony. Samozřejmě za předpokladu, že mají tytéž zájmy a o něco takového se vůbec snaží.

Až 10 hodin denně

Pozemští astronomové se mohou o exoplanetách dozvědět více informací tím, že je budou pozorovat, když procházejí mezi námi a jejich hostitelskými hvězdami. Totéž by ovšem platilo i pro mimozemšťany.

Takoví badatelé by pravděpodobně dokázali určit například to, že Země je skalnatá planeta s pohostinnou atmosférou. A podle astronomky Lisy Kaltenegger by v naší atmosféře mohli rovněž zaznamenat známky biosféry.

Live Science upozorňuje, že z více než 500 výše zmíněných systému by šlo sledovat Zemi dokonce až 10 hodin denně – tedy v době, kdy by tomu nebránilo Slunce.

Diskuze (23) Další článek: Linux místo Windows: Co vybrat, jak nainstalovat a proč Linux používat

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Země, Slunce, Exoplanety, Mimozemský život, Hvězdný systém, Civilizace, Astronom, Život, Systém, Live ScienceJak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě