Vesmír | Satelit | Cubesaty

Miniaturní družice mají problém. Po pár měsících od vypuštění se třetina odmlčela

V listopadu minulého roku dostala společnost SpaceX na nízkou oběžnou dráhu malé satelity různých společností. Převážně se jednalo o drobné a upravené CubeSaty, ale jak to vypadá, vše není tak jednoduché, jak to vypadá ze země.

SpaceX vypustilo celkem 64 malých satelitů od 34 organizací. Jedná se přitom o školy, společnosti nebo výzkumné organizace. Nyní po více než čtyřech měsících ale operátoři ztratili spojení s 19 z těchto satelitů. Operátoři je zkrátka nemohou jednoznačně identifikovat, i když vědí, kde přibližně jsou a že tam skutečně jsou. Dokonce je nelze odlišit ani od satelitů ostatních společností a přesnou detekci není schopno provést ani letectvo Spojených států.

Dle předpokladů u nich došlo k nějaké poruše, což se dalo celkem předpokládat. CubeSaty jsou malé a také hodně levné. Jsou totiž určené je pro jednodušší experimenty a použití a počítá se u nich, že po krátké době shoří v atmosféře Země.

Problém je, že když takový satelit CubeSat přestane komunikovat, vypadá fyzicky zcela stejně jako ostatní a nelze ho tak rozpoznat. Stává se automaticky vesmírným smetím, které může být potenciálně nebezpečné do té doby, než díky gravitaci postupně klesne a shoří v atmosféře. K tomu je třeba dodat i to, že jsou tyto satelity obvykle vypouštěné blízko sebe, což ještě více komplikuje rozpoznání jinými metodami.

Jako řešení do budoucna se očekává, že by měly všechny objekty vypuštěné do vesmíru obsahovat samostatné RFID tagy, které by pak bylo možné snímat i ze Země a rozpoznat tak konkrétní satelity či jiné druhy objektů. Aby to ale dávalo smysl, musí se na tom shodnout všechny země, podobně jako je tomu například u poznávacích značek u automobilů, které jsou povinné.

Nové technologie snímání objektů na oběžné dráze Země postupně umožňují rozpoznávání ve stále vyšší rozlišení, což by mělo být také jedno z řešení tohoto problému.

Diskuze (15) Další článek: Rychlé vytržení flashky z počítače už data neohrozí. Windows 10 mění způsob odpojování

Témata článku: Vesmír, USA, Země, SpaceX, Satelit, Družice, Cubesaty, Oběžná dráha, Dráha, CubeSat, Objekt, Operátor, Vypuštění


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 101

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 56

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 59

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35