Miniaturní družice mají problém. Po pár měsících od vypuštění se třetina odmlčela

V listopadu minulého roku dostala společnost SpaceX na nízkou oběžnou dráhu malé satelity různých společností. Převážně se jednalo o drobné a upravené CubeSaty, ale jak to vypadá, vše není tak jednoduché, jak to vypadá ze země.

SpaceX vypustilo celkem 64 malých satelitů od 34 organizací. Jedná se přitom o školy, společnosti nebo výzkumné organizace. Nyní po více než čtyřech měsících ale operátoři ztratili spojení s 19 z těchto satelitů. Operátoři je zkrátka nemohou jednoznačně identifikovat, i když vědí, kde přibližně jsou a že tam skutečně jsou. Dokonce je nelze odlišit ani od satelitů ostatních společností a přesnou detekci není schopno provést ani letectvo Spojených států.

Dle předpokladů u nich došlo k nějaké poruše, což se dalo celkem předpokládat. CubeSaty jsou malé a také hodně levné. Jsou totiž určené je pro jednodušší experimenty a použití a počítá se u nich, že po krátké době shoří v atmosféře Země.

Problém je, že když takový satelit CubeSat přestane komunikovat, vypadá fyzicky zcela stejně jako ostatní a nelze ho tak rozpoznat. Stává se automaticky vesmírným smetím, které může být potenciálně nebezpečné do té doby, než díky gravitaci postupně klesne a shoří v atmosféře. K tomu je třeba dodat i to, že jsou tyto satelity obvykle vypouštěné blízko sebe, což ještě více komplikuje rozpoznání jinými metodami.

Jako řešení do budoucna se očekává, že by měly všechny objekty vypuštěné do vesmíru obsahovat samostatné RFID tagy, které by pak bylo možné snímat i ze Země a rozpoznat tak konkrétní satelity či jiné druhy objektů. Aby to ale dávalo smysl, musí se na tom shodnout všechny země, podobně jako je tomu například u poznávacích značek u automobilů, které jsou povinné.

Nové technologie snímání objektů na oběžné dráze Země postupně umožňují rozpoznávání ve stále vyšší rozlišení, což by mělo být také jedno z řešení tohoto problému.

Diskuze (15) Další článek: Rychlé vytržení flashky z počítače už data neohrozí. Windows 10 mění způsob odpojování

Témata článku: Vesmír, SpaceX, Země, USA, Satelit, Družice, Cubesaty, Oběžná dráha, MINI +, Třetina, Dráha, Vypuštění, CubeSat, Operátor, Objekt, Satelitní komplety na Heureka.czVypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

Vypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

** Kopii iPhonu 14 Pro Max dnes pořídíte o 90% levněji, než originál ** Krabička je stejná, telefon má samozřejmě jiný hardware i výkon ** I přesto máte pocit, že držíte skutečný iPhone

Martin Chroust
ČínaKopie
Jak fotí Huawei Mate 50 Pro. Ani jeden z nejlepších fotomobilů se nevyhnul pár přešlapům

Jak fotí Huawei Mate 50 Pro. Ani jeden z nejlepších fotomobilů se nevyhnul pár přešlapům

** Huawei Mate 50 Pro je podle Dxomarku nejlepší současný fotomobil ** Za slunného dne vykouzlí nádherné ostré snímky ** Trpí na šum, špatné vyvážení bílé nebo odlesky v protisvětle

Jan Pánek
Jak fotíFotomobilyFocení mobilem
Audioknihy můžete poslouchat i za předplatné. Které služby to v Česku umožňují?

Audioknihy můžete poslouchat i za předplatné. Které služby to v Česku umožňují?

** Audioknihy následují filmy, hudbu i videohry, můžete si je předplácet ** Předplatné nabízí hned několik služeb, dvě z toho jsou české ** Katalogy bohužel mají několik omezení. Na co dát pozor?

Lukáš Václavík
Předplatné
Zatočte s nekonečným odemykáním telefonu. Smart Lock vám v Androidu výrazně ulehčí život

Zatočte s nekonečným odemykáním telefonu. Smart Lock vám v Androidu výrazně ulehčí život

** V Androidu existuje efektní řešení, jak obejít zámek displeje ** Telefon se nemusí zamykat při nošení na těle či na dané adrese ** S obcházením odemykání vám pomohou i nositelnosti

Martin Chroust
Smart LockJak...Android
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie