Miniaturní vysílač Bluetooth má spotřebu jen 0,6 mW a je menší než mince

  • Vědci vyrobili miniaturní Bluetooth vysílač s extrémně nízkou spotřebou
  • Podařilo se vyřešit i velikost antény
  • Použití je ideální pro internet věcí

Vědci a inženýři z Michiganské univerzity v rámci projektu M3 představili nový typ Bluetooth vysílače, který řeší hned dva hlavní problémy zároveň - spotřebu elektrické energie a velikost antény pro efektivní chod.

Bluetooth je dnes již standardem pro komunikaci na krátkou vzdálenost, kdy stačí poměrně nízká propustnost a zároveň je třeba i kvalitní zabezpečení při zachování nízké spotřeby. Jak se ale zařízení stále zmenšují, je třeba posouvat hranice ještě dále. Nové řešení už je v oblasti pouhých milimetrů.

Nejmenší a nejúspornější BLE vysílač

Nové řešení se pyšní několika milníky - jedná se o nejmenší a zároveň i nejúspornější vysílač Bluetooth Low Energy na světě. I když jsme už na VTM.cz psali o mnoha systémech, které si vystačí se získáváním energie z nízkoenergetického externího zdroje nebo vydrží extrémně dlouhou dobu na malou baterii, žádný by nedokázal vysílat signál v takovém výkonu, aby to stačilo byť na úspornou verzi Bluetooth Low Energy.

Jak je možné vidět na obrázku, nový typ vysílače má velikost pouze několik milimetrů, přičemž je třeba myslet na to, že ho tvoří jen pravá část zobrazené desky, levá část je určena jen pro testovací účely.

Klepněte pro větší obrázek
Levá část desky slouží pro testovací účely, samotné řešení je pouze vpravo, kde je čip bluetooth vysílače a anténa

Při vysílání BLE signálu má zařízení spotřebu pouze 0,6 mW a abyste měli představu, jak málo to je, tak v kombinaci s klasickou malou baterií do hodinek o velikosti 5,8 mm zvládne toto zařízení vysílat BLE signál přes 11 let.

Jak se to podařilo vyrobit

Fyziku nelze ošálit, což obzvláště platí u velikosti antény. Vědci na to šli ale chytře. Klasický vysílač využívá vysokofrekvenční oscilátor ke generování frekvence, poté dochází k zesílení amplitudy pomocí zesilovače a následně vysílání signálu pomocí antény.

Klepněte pro větší obrázek
V levé spodní části je vidět integrovaný transformátor ve zdroji Bluetooth vysílače, který zlepšuje efektivitu

Nové zařízení je ale postavené tak, že vůbec nepotřebuje zesilovač, protože speciálním způsobem kombinuje právě vysokofrekvenční oscilátor a anténu. Samotná anténa slouží zároveň jako cívka v rezonančním obvodu, takže místo elektrického pole anténa používá proměnné magnetické pole, což umožnilo zmenšit velikost této antény. Řešení se navíc pyšní i mnohem vyšší kvalitou výsledného signálu.

Pokročilá integrace

Samotný vysílač není příliš použitelný, protože zkrátka pouze vysílá daný nastavený signál v podobě paketů o velikosti až 31 bajtů. To je ale dostatek na to, aby pomocí toho šlo poslat celkem zajímavé informace.

Do budoucna je tak ideální použití v miniaturních senzorech, které jsou běžnou součástí internetu věcí a snímají všemožné veličiny v našem okolí či v různých přístrojích. Přesně pro takový případ je kombinace s novým miniaturním a úsporným Bluetooth řešením ideálním spojením.

Diskuze (16) Další článek: Analytici z IDC: Virtuální a rozšířená realita se chytne, prodeje headsetů a brýlí porostou

Témata článku: Věda, Internet, Výzkum, IoT, Bluetooth, Bluetooth Low Energy, Spotřeba, Bluetooth vysílač, Nízká spotřeba, MINI +, Velikost, Michiganská univerzita, Anténa, SignálSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Trocha péče i pro starší Samsungy. Až šestileté topmodely mohou neoficiálně upgradovat na Android 13

Trocha péče i pro starší Samsungy. Až šestileté topmodely mohou neoficiálně upgradovat na Android 13

** Staré telefony nepatří do šuplíku ani do sběru ** Komunita na webu XDA umí doslova zázraky ** Čistý Android 13 nově spustíte i na šest let starém Galaxy S7

Martin Chroust
LineageOSAndroid 13
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Nekroletectví oživuje „mrtvé“ letouny pro budoucí války

Nekroletectví oživuje „mrtvé“ letouny pro budoucí války

** Předělávky bývalých pilotovaných letadel na dálkově řízené drony nejsou nic nového ** Někteří odborníci se však domnívají, že lze zajít ještě dál ** Vyřazená letadla je možné také vyzbrojit a poslat do boje

Stanislav Mihulka
LetadlaVojenstvíDrony
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix