„Mise Armageddon“: Měsíc Dimorphos má po nárazu sondy DART dvojitý ohon

Oživeno 25. října

Měsíc Dimorphos, resp. binární systém Didymos-Dimorphos, se po nárazu sondy DART může pyšnit podobným ohonem jako mají komety. A to rovnou dvojitým.

„Dvojitý ohon je neočekávaný vývoj, i když podobné chování je běžně pozorováno u komet a aktivních asteroidů,“ komentovala to NASA ve svém blogovém příspěvku.

Ačkoli výše jmenovaná kosmická agentura má k dispozici několik kvalitních snímků, připustila, že její vědci zatím nedokáží objasnit k čemu přesně došlo.

„Vztah mezi ohonem podobným kometě a dalšími vyvrženými útvary, které lze vidět v různých časech na snímcích z Hubblea a jiných teleskopů, je stále nejasný,“ uvedla. „Je to něco, na čem vyšetřovací tým v současnosti pracuje.“

Momentálně víme jen tolik, že druhý ohon je „nově vyvinutý“ a že „existuje řada možných scénářů, které tým bude zkoumat“. Nebylo však konkretizováno o jaké scénáře jde.

Mise „Armageddon“

V aktualizovaném článku sledujeme průběh mise přezdívané „Armageddon“, v rámci níž sonda DART narazí do malého měsíce Dimorphos a pokusí se ho vychýlit z jeho dráhy.

Diskuze (12) Další článek: Co vy na to: Máte doma tablet, nebo stačí velký mobil?

Témata článku: Vesmír, Internet, Výzkum, SpaceX, NASA, Země, Twitter, DART, Měsíc, Asteroidy, JWST, Dušan Majer, Jižní Afrika, Kolize, Lori Glaze, Dimorphos, Oběžná dráha, Armageddon, Dimorphosu, Náraz, Didymosu, Sonda, University of Hawai, Johns Hopkins University, ZáříNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně