NASA | Měsíc | Peníze

Mise Artemis: Čtyři astronauti by mohli strávit na Měsíci až dva týdny

Aktualizováno 31.10.:

Dva vědci NASA prozradili nové podrobnosti o připravovaných misích Artemis. A rozhodně nejsou nezajímavé.

John Connolly a Niki Werkheiser během výročního setkání Lunar Exploration Analysis Group uvedli, že NASA hodlá na Měsíc nejprve poslat dva astronauty. Ti na povrchu zůstanou 6,5 dne a uskuteční až čtyři „procházky“, během nichž budou provádět různé výzkumné činnosti.

Další mise má následovat v roce 2025. O rok později by měl být k dispozici speciální tlakovaný rover, díky němuž bude možné uskutečňovat mnohem delší výjezdy z místa přistání.

Do roku 2030 by pak na Měsíc mohla vyrazit čtyřčlenná posádka a strávit tam nevěřitelných 14 dní, přičemž podstatnou část této doby by věnovala zprovozňování zařízení pro těžbu vodního ledu a produkci kyslíku.

Stále nezodpovězenou otázkou však zůstává, zda kosmická agentura na realizaci těchto ambiciózních plánů sežene potřebné finanční prostředky.


Aktualizováno 18.10:

Trumpova administrativa v květnu požádala Kongres, aby rozpočet NASA pro příští rok navýšil o 1,6 miliardy dolarů, kterážto částka by měla být použita na realizaci Artemisu. Nejvyšší zákonodárný orgán USA však zatím stále není přesvědčen ani o tom, že tato ambiciózní mise se vůbec musí uskutečnit – natož o tom, že by na ni měl uvolnit další finance.

„NASA výboru navzdory opakovaným žádostem nezajistila úplný odhad nákladů,“ postěžoval si na středečním jednání José Serrano, předseda podvýboru pověřeného schvalováním rozpočtu NASA.

Administrátor kosmické agentury Jim Bridestine zrychlený postup v této záležitosti hájil tím, že jeho účelem bylo vyhnout se „politickým rizikům“. Serrano však přišel s tvrzením, že schválení rozpočtu by mohlo ohrozit financování amerických sociálních programů.

„Nejde jen o nalezení peněz; je to o tom, co bude známo o tomto prezidentovi – kam jde hledat peníze, když je potřebuje,“argumentoval. „Nechci jít na Měsíc díky tomu, že vezmu peníze lidem, kteří si nemohou dovolit přežít v této společnosti.“

Na konci slyšení tak podvýbor stále nebyl připraven navýšení schválit. V řadě médií se následně objevily články, podle nichž Serrano misi „zabil“. Ten to však odmítá s tím, že takovou moc nemá. „Misi jsem nezabil. Měl jsem jen pár otázek, o nichž vím, že je třeba je zodpovědět, než se pohneme – nebo nepohneme – dál,“ prohlásil.


Aktualizováno 17.10.:

NASA pro svou plánovanou misi Artemis nutně potřebovala skafandr – a nakonec nemá jeden, ale hned dva. Oba byly představeny v úterý.

Prvním z nich, tzv. Orion Crew Survival System je určen k nošení v kosmické lodi. Oproti tomu Exploration Extravehicular Mobility Unit si na sebe astronauti obléknou v okamžiku, kdy její prostory budou chtít (či muset) opustit.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: NASA

Podle dostupných informací NASA vycházela ze starého designu skafandru, ale prakticky každá část – od helmy až po boty – byla upgradována. Skafandry navíc nově budou „šité na míru“ jednotlivým členům posádky.

„Artemis generace skafandrů bude vyhovovat všem,“ prohlásil administrátor NASA Jim Bridenstine během prezentace. „Chceme, aby každý člověk, který sní o cestě do vesmíru, tuto možnost měl.“


Aktualizováno 10. 7.:

S misí Artemis to nevypadá vůbec dobře. NASA se totiž neustále potýká s rozpočtovými i technologickými problémy, a přestože se celou záležitost snaží urychlit, podle aktuálních informací se jí to příliš nedaří.

Lunární vědec Ryan Watkins z Planetary Science Institute prohlásil, že pokud by Artemis skutečně měla proběhnout v roce 2024, „jednotlivé kousky by se musely spojit tím správným způsobem.“ Čemuž zatím nic nenasvědčuje.

Magazín Nature v dané souvislosti připomněl, že velké plány s Měsícem má i Čína, jejíž astronauti by na povrchu naší přirozené družice chtěli stanout v roce 2030.

„V příštích 10-20 letech určitě uvidíme čínského kosmonauta přistávat na Měsíci,“ konstatoval Christoph Beischl z London Institute of Space Policy and Law.  

Teoreticky je tedy možné, že v tomto pomyslném vesmírném závodě nakonec zvítězí právě Čína. Ta do kosmonautiky investuje miliardy dolarů a mnozí tvrdí, že by se snadno mohla stát první zemí, která na Měsíci založí kolonií.

Aktualizováno 17. 6.:

Administrátor NASA Jim Bridenstine v rámci čtvrtečního interview pro CNN Business uvedl, že pokud se američtí astronauti skutečně mají vrátit na Měsíc do roku 2024, jmenovaná kosmická agentura bude v nadcházejících pěti letech potřebovat dalších 20 až 30 miliard dolarů.

Podle Bridenstina v současnosti probíhají jednání s Trumpovou administrativou. „Mluvíme o tom s Úřadem prezidenta pro řízení a rozpočet (Office of Management and Budget) a Národní radou pro vesmír.“

Server Ars Technika nedávno upozornil, že NASA během posledních 15 let na vývoj techniky potřebné k prozkoumávání hlubokého kosmu vynaložila více než 50 miliard dolarů. Proto se zdráhavosti Kongresu nelze příliš divit.

Bridenstine je nicméně neústupný. „Myslím, že tu existuje silná touha. Objevovat, učit se, porozumět vědě a historii naší vlastní Sluneční soustavy… to je bipartitní,“ konstatoval.

Šéf NASA rovněž vyzdvihl význam soukromých vesmírných společností. Ten prý spočívá především v tom, že svým konkurenčním soutěžením mohou pohánět inovace.

Aktualizováno 27. 5.:

The Hill informoval o tom, že Mark Sirangelo, který měl mít na starost strategické řízení připravovaného projektu Artemis, rezignoval. Sirangelo přitom do své funkce nastoupil teprve v dubnu, takže jde o neobvykle náhlý odchod.

Důvodem Sirangelova rozhodnutí je s největší pravděpodobností postoj Kongresu. Ten totiž na návrat Američanů na Měsíc odmítl uvolnit další finanční prostředky (viz níže), v důsledku čehož bude muset NASA přehodnotit své ambiciózní plány.

Zákonodárci navíc odmítli návrh NASA na vytvoření speciálního týmu, který by pracoval nejen na měsíční misi, ale i na budoucích misích na Mars. A právě to se podle některých zahraničních médií stalo poslední kapkou do Sirangelova poháru trpělivosti.

„Zkoumáme jaké organizační změny v rámci HEO (Human Exploration and Operations Mission Directorate) jsou nezbytné k zajištění maximální efektivity a dosažení konečného stavu a přistání první ženy a dalšího muže na Měsíci do rok 2024,“ komentoval to administrátor NASA Jim Bridenstine

„Vzhledem k tomu, že NASA již neusiluje o direktoriát nové mise, Mark se rozhodl zaměřit na jiné příležitosti,“ dodal Bridenstine.

Zpátky na Měsíc za 5 let, nebo až později?

Američtí astronauti chtějí znovu navštívit Měsíc. Podaří se jim to do 5 let, nebo si budou muset počkat delší dobu? To je otázka, která v současnosti nedává řadě lidí spát.

Teoreticky by Američané na naší přirozené družici měli přistát v roce 2024. Nyní se však v médiích objevily zprávy, že Kongres zamítl žádost představitelů NASA a Bílého domu o navýšení rozpočtu na realizaci tohoto záměru o 1,6 miliardy dolarů.

Výbor pro rozpočtové výdaje dospěl k rozhodnutí, že na tzv. misi Artemis žádné další finanční prostředky neuvolní. Místo toho poskytne víc peněz na vývoj rakety Space Launch Systém (jež má nahradit vysloužené raketoplány) a také kosmické lodi Orion.

Například kongresmanka Eddie Bernice Johnson v dané souvislosti uvedla, že k posouzení celkového plánu přistání na Měsíci – které by mělo stát minimálně 20 miliard dolarů – potřebuje konkrétnější informace.

Tato zpráva přichází krátce poté, co NASA oslovila 11 soukromých společností s požadavkem, aby v průběhu šesti měsíců navrhli čtyři prvky lunárního programu: přeletový, přistávací, transferový a tankovací.

Podle některých zahraničních komentátorů je ale pravděpodobnější, že Artemis se uskuteční až v roce 2028. A to navzdory nedávným silným výrokům amerického viceprezidenta Mikea Pence o „návratu na Měsíc během příštích pěti let, za jakoukoli cenu“.

Diskuze (87) Další článek: Rozvoj rychlejšího DSL brzdí razítka. Na jeden DSLAM jsou potřeba desítky povolení

Témata článku: Vesmír, USA, NASA, Měsíc, Peníze, Artemis, Trump, Orion, Mike Pence, Zpátky na Měsíc, Miliarda dolarů, Launch System, Výrok, Donald Trump, Zahraniční komentátor, Space Launch Systém, Kongres, Bílý dům, Ryan, Mise


Určitě si přečtěte

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 93

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 38

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 87

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 158

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45