Mise Artemis I: Kosmická loď Orion zaznamenala zajímavý rekord

Oživeno 28. listopadu | Orion v sobotu 26. listopadu překonal rekord týkající se vzdálenosti od Země, pokud jde o kosmickou lodí určenou k přepravě lidí do hlubokého vesmíru a zpět na naší planetu.

Dosavadní rekord podle dostupných informací činil 248 655 mil, tedy 400 171,432 km, a byl stanoven během mise Apollo 13.

NASA rovněž uvedla, že dnes, tzn. v pondělí 28. listopadu, se Orion bude nacházet ve své maximální vzdálenosti od Měsíce a více než 270 000 mil (434522,88 km) daleko od Země.

V pátek dotyčná kosmická loď vstoupila na tzv. retrográdní orbitu, na níž zůstane celkem 6 dní. Během těch letoví kontroloři monitorují klíčové systémy a provádějí různé testy.

Půjde-li i nadále vše podle plánu, po uplynutí výše zmíněných 6 dní bude Orion nasměrován na trajektorii zpět k Zemi a v neděli 11. prosince dopadne do vod Tichého oceánu.

Mise Artemis I

V tomto pravidelně aktualizovaném článku sledujeme průběh mise Artemis I, v rámci níž raketa Space Launch System (SLS) vynese do vesmíru kosmickou loď Orion. Ta by následně měla obletět Měsíc a vrátit se zpět na Zemi.

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2022
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Diskuze (97) Další článek: Radioteleskopy vystopovaly zárodky plynných obrů v protoplanetárním disku

Témata článku: Vesmír, Internet, Historie, SpaceX, NASA, Artemis, USA, Země, Twitter, Artemis 1, Čína, Orion, Wikipedia, Raketa, SLS, Slunce, Měsíc, ESA, Falcon, Vesmírné starty, Vodík, Hurikán, Launch System, Silný vítr, ISSVýjimečný meteorit z Winchcombe prozrazuje původ vody na Zemi

Výjimečný meteorit z Winchcombe prozrazuje původ vody na Zemi

** Vědci provedli první laboratorní analýzy meteoritu z Winchcombe ** Zjistil, že obsahuje asi 10 procent vody, kterou si přinesl s sebou z vesmíru ** Tato voda je navíc svými parametry velmi podobná té pozemské

Stanislav Mihulka
MeteoritZeměVoda
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Vědci zkoumali přesnost měření stavby těla u hodinek od Samsungu. Výsledky všechny překvapily

Vědci zkoumali přesnost měření stavby těla u hodinek od Samsungu. Výsledky všechny překvapily

** Chytré hodinky běžně bereme jako informativní měřidla ** Jak si však stojí ve srovnání s profesionálními měřiči ** Při měření stavby těla se na hodinky můžete spolehnout

Martin Chroust
Galaxy Watch4Měření
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně