Mise Artemis I skončila velkým úspěchem

Oživeno 15. prosince

V neděli ve vlnách Tichého oceánu spočinula kosmická loď Orion, což znamenalo definitivní konec mise Artemis I.

Orion během své pouti podle dostupných informací urazil ohromujících 1,4 milionu mil, tedy zhruba 2253082 kilometrů.

Proces vyzdvižení zabral jeden nebo dva dny, ale nyní už je kapsle zpět na pevné zemi. V úterý 13. prosince dorazila na palubě dokovací lodi USS Portland do San Diega.

NASA chce využít alespoň některé části dotyčné kosmické lodi při nadcházející misi Artemis II. Konkrétně se jedná například o palubní letové počítače. Pokud nebude nutné je vyměnit, mohlo by to znamenat značnou úsporu peněz.

Nejvíc opotřebovaný je podle očekávání modulární tepelný štít, který byl vystaven teplotám kolem 2760 °C.

Mise Artemis I

V tomto pravidelně aktualizovaném článku sledujeme průběh mise Artemis I, v rámci níž raketa Space Launch System (SLS) vynese do vesmíru kosmickou loď Orion. Ta by následně měla obletět Měsíc a vrátit se zpět na Zemi.

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2022
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Diskuze (111) Další článek: Testy Radeonu RX 7900 XT a XTX. Bestii od Nvidie neporazí, ale mají přijatelnou spotřebu a cenu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,