Mise Artemis I skončila velkým úspěchem | Foto: NASA/Joel Kowsky, CC BY-NC-ND 2.0

Foto: NASA/Joel KowskyCC BY-NC-ND 2.0

Mise Artemis I skončila velkým úspěchem

Oživeno 15. prosince

V neděli ve vlnách Tichého oceánu spočinula kosmická loď Orion, což znamenalo definitivní konec mise Artemis I.

Orion během své pouti podle dostupných informací urazil ohromujících 1,4 milionu mil, tedy zhruba 2253082 kilometrů.

Proces vyzdvižení zabral jeden nebo dva dny, ale nyní už je kapsle zpět na pevné zemi. V úterý 13. prosince dorazila na palubě dokovací lodi USS Portland do San Diega.

Omlouváme se, video v současné době nelze přehrát.

NASA chce využít alespoň některé části dotyčné kosmické lodi při nadcházející misi Artemis II. Konkrétně se jedná například o palubní letové počítače. Pokud nebude nutné je vyměnit, mohlo by to znamenat značnou úsporu peněz.

Nejvíc opotřebovaný je podle očekávání modulární tepelný štít, který byl vystaven teplotám kolem 2760 °C.

Mise Artemis I

V tomto pravidelně aktualizovaném článku sledujeme průběh mise Artemis I, v rámci níž raketa Space Launch System (SLS) vynese do vesmíru kosmickou loď Orion. Ta by následně měla obletět Měsíc a vrátit se zpět na Zemi.

Pokračování 2 / 21

Kosmická loď Orion se blíží k Zemi, sledujte živý přenos přistávání 

12. prosince | Kosmická loď Orion se rychle blíží k Zemi a již zanedlouho začne přistávat. Pokud si tuto událost nechcete nechat ujít, živý přenos s českým komentářem můžete sledovat zhruba od 12 hodin našeho času:

Přenos NASA již běží:

Mise Artemis I

V tomto pravidelně aktualizovaném článku sledujeme průběh mise Artemis I, v rámci níž raketa Space Launch System (SLS) vynese do vesmíru kosmickou loď Orion. Ta by následně měla obletět Měsíc a vrátit se zpět na Zemi.

Pokračování 3 / 21

Kosmická loď Orion pořídila úžasné video Měsíce

9. prosince | Na internetu se objevilo nové úchvatné video, které pořídila kosmická loď Orion během svého historického průletu kolem Měsíce.

Toto konkrétní vzniklo těsně předtím, než Orion provedl zatím nejdelší zážeh svého motoru (207 sekund), který ho nasměroval na trajektorii zpět k naší planetě.

Na dotyčných záběrech lze mj. pěkně vidět, jak je přirozená družice Země vlastně velká - což z pouhých fotografií nemusí být vždy patrné.

Mise Artemis I se však již pomalu blíží ke svému konci. Zbývá zjistit, zda kapsle dokáže bez úhony přečkat průlet zemskou atmosférou a v pořádku přistát ve vodách Tichého oceánu. Přípravy na její návrat jsou již v plném proudu:

Omlouváme se, video v současné době nelze přehrát.

„Až Orion během několika dní znovu vstoupí do zemské atmosféry, vrátí se víc horký a rychleji než kdykoliv předtím - poslední test předtím, než na palubu posadíme astronauty,“ komentoval to šéf NASA Bill Nelson

Pokračování 4 / 21

Oživeno 6. prosince Kosmická loď Orion se vrací domů

6. prosince | Kosmická loď Orion míří zpět k Zemi. Během této cesty mj. pořídila následující úchvatný snímek:

„Pro Orion to není ‚sbohem‘, ale ‚uvidíme se později‘... na Měsíci,“ prohlásil jeden z komentátorů NASA TV.

Jak poznamenává server Space.com, Orion rovněž provedl zatím nejdelší zážeh svého motoru. Ten trval celkem 207 sekund a nasměroval kapsli na trajektorii k naší planetě.

Orion by měl přistát v Tichém oceánu u pobřeží Kalifornie již v neděli 11. prosince, přičemž do zemské atmosféry vstoupí rychlostí rychlostí zhruba 40233 km/hod. Ještě před nárazem na vodní hladinu nicméně zpomalí na pouhých cca 32 km/hod.

Orion 2.jpg

Z  nejnovější zprávy NASA rovněž plyne, že Artemis I zatím naplňuje její očekávání. Do roku 2024 bychom se tudíž mohli dočkat první mise s lidskou posádkou.

Pokračování 5 / 21

Kosmická loď Orion zaznamenala zajímavý rekord

28. listopadu | Orion v sobotu 26. listopadu překonal rekord týkající se vzdálenosti od Země, pokud jde o kosmickou lodí určenou k přepravě lidí do hlubokého vesmíru a zpět na naší planetu.

Dosavadní rekord podle dostupných informací činil 248 655 mil, tedy 400 171,432 km, a byl stanoven během mise Apollo 13.

Omlouváme se, video v současné době nelze přehrát.

NASA rovněž uvedla, že dnes, tzn. v pondělí 28. listopadu, se Orion bude nacházet ve své maximální vzdálenosti od Měsíce a více než 270 000 mil (434522,88 km) daleko od Země.

V pátek dotyčná kosmická loď vstoupila na tzv. retrográdní orbitu, na níž zůstane celkem 6 dní. Během těch letoví kontroloři monitorují klíčové systémy a provádějí různé testy.

Půjde-li i nadále vše podle plánu, po uplynutí výše zmíněných 6 dní bude Orion nasměrován na trajektorii zpět k Zemi a v neděli 11. prosince dopadne do vod Tichého oceánu.

Pokračování 6 / 21

Japonský CubeSat, který měl přistát na povrchu Měsíce, selhal

23. listopadu | Japonský CubeSat s názvem OMOTENASHI, který byl vypuštěn v rámce mise Artemis I, selhal.

„Ačkoli jsme se dnes pokusili OMOTENASHI obnovit a zahájit přistávací sekvence, komunikace se nevrátila a naší [Ultra-High Frequency] operaci jsme tak vzdali ve fázi přistání," uvádí se na Twitteru projektu OMOTENASHI. „Děkujeme všem za skvělou spolupráci."

Inkriminovaný CubeSat měl podle původního plánu dosednout na povrch Měsíce, čímž by se stal historicky prvním japonským zařízením, kterému se to podařilo.

OMOTENASHI 1.jpg

Vědci doufali, že v případě úspěchu, budou moci lépe porozumět problematice přistávání malých plavidel – což je důležité pro budoucnost ekonomického cestování vesmírem.

„Primárním cílem je otestovat technologie a trajektorické manévry, které umožňují malému landeru přistát na Měsíci a zároveň zachovat jeho systémy – včetně napájení, komunikace a pohonných systémů – nedotčené," napsala NASA loni v červenci na svém blogu.

Omlouváme se, video v současné době nelze přehrát.

Pokračování 7 / 21

Kosmická loď Orion dorazila k Měsíci

22. listopadu | Kosmická loď Orion konečně dorazila k Měsíci, kolem nějž nyní bude cca dva týdny obíhat.

„Tohle je jeden z těch dnů, o kterých jste přemýšleli a snili o nich už dlouho, velmi dlouho,“ komentoval to během živého přenosu letový ředitel NASA Zebulon Scoville.

Orion svými palubními kamerami již pochopitelně stačil pořídil celou řadu fascinujících fotografií. Některé z nich si můžete prohlédnout v níže uvedeném videu:

Omlouváme se, video v současné době nelze přehrát.

Jak poznamenává BBC, dotyčná kosmická loď mj. přeletěla přes místa na nichž přistávaly její předchůdkyně v rámci misí Apollo 11, 12 a 14. Časosběrný GIF který Twitteru zveřejnil Michael Sheetz z CNBC, ukazuje, jak blízko k naší přirozené družici se dostala:

Z vyjádření NASA pak plyne, že dosavadní průběh Artemis I „překračuje očekávání“. Máme se tak ještě nepochybně na co těšit.

Pokračování 8 / 21

Podívejte se na nejlepší záběry

17. listopadu | Kosmická loď Orion se odpojila od gigantické rakety Space Launch System, která ji úspěšně vynesla do vesmíru, a zamířila k Měsíci. Průběh startu si můžete připomenout v následujícím videu:

Omlouváme se, video v současné době nelze přehrát.

Za pozornost stojí rovněž kratší časosběrné video NASA, které ukazuje, jak se dotyčná kosmická loď přeorientovává a nechává za sebou rychle se zmenšující Zemi:

Z podobného soudku jsou i záběry „Nové pohledy na planetu Zemi z
@NASA_Orion jak #Artemis I cestuje k Měsíci“:

Připomeňme, že Orion by měl strávit ve vesmíru celkem 25 dní. Pokud nenastanou žádné komplikace,  v neděli 11. prosince přistane ve vodách Tichého oceánu.

Na tomto snímku pořízeném cca 10 hodin po startu si můžete prohlédnout jeho interiér, v němž se mj. nacházejí tři figuríny: “velitel“ Moonikin Campos, Helga a Zorah.

Orion 1.jpg

Pokračování 9 / 21

Raketa SLS napotřetí odletěla k Měsíci, začala mise Artemis I

NASA na třetí pokus vypustila raketu SLS do vesmíru. Z kosmodromu na mysu Canaveral odstartovala kolem 7.45 ráno našeho času. Kosmická loď Orion, kterou nese, je bez posádky. Pokud ale tento testovací let k Měsíci dopadne dobře, při budoucích misích na její palubu nastoupí lidé. Cílem je po mnoha desítkách let opět přistát na Měsíci.

Pusťte si záznam startu s českým komentářem webu Kosmonautix. Samotný start začíná v čase 1 h 33 minut:

05:15 „Červená posádka“ opustila odpalovací rampu a nyní se již nachází mimo nebezpečnou oblast. Technici utáhli několik šroubů, aby odstranili problémy s vodíkovým ventilem. Vypouštěcí tým nyní zkontroluje, zda byl únik skutečně opraven, a následně obnoví operace odpočítávání startu.

04:45 NASA ve 22:30 hodin EST zahájila svůj oficiální přímý přenos pro misi Artemis 1. Připomeňme, že během předchozích dvou pokusů do této fáze kvůli problémům s palivem ani jednou nedospěla.

04:25 Technici z „červené posádky“ dorazili na odpalovací rampu. Nyní se pokusí vyřešit problém s vodíkovým ventilem. „Je to hazardní operace uvnitř oblasti s nebezpečím výbuchu,“  řekl komentátor Derrol Nail během živého přenosu.

04:10 NASA odhalila „přerušovaný únik“ kapalného vodíku v doplňovacím ventilu na základním stupni SLS. Manažeři mise připravují „červenou posádku“, která se vydá na odpalovací rampu, aby utáhla konektory na základně rakety a pokusila se únik opravit.

04:00 Horní stupeň SLS je nyní ve fázi „fast fill“. Pokud jde o počasí, s 90% pravděpodobností bude příznivé pro start.

03:45 Tankování rakety Space Launch System (SLS) proběhlo úspěšně: nádrže na kapalný kyslík a kapalný vodík v základní fázi jsou nyní 100% plné.

To však neznamená, že celý proces byl dokončen; tým Artemis 1 musí stále natankovat horní stupeň SLS a také pokračovat v doplňování nádrží základního stupně. Očekává se, že tyto operace budou trvat asi šest hodin.

Úterý 15. listopadu

Poprvé se nezadařilo 29. srpna kvůli problémům s komunikací mezi lodí a řídícím střediskem. Podruhé se nezadařilo 3. září kvůli úniku kapalného vodíku. Pak dlouho zdržovalo počasí, nicméně…

Třetí pokus je naplánovaný na středu 16. listopadu 7:04 našeho času.

Pokračování 10 / 21

NASA má další problém před cestou na Měsíc. Boosterům rakety SLS se blíží „doba spotřeby“

Raketa Space Launch Systém (SLS) je vybavena dvěma impozantními boostery. Ty jsou vysoké přibližně 53 metrů a mají zajistit 75 % celkového tahu při startu.

Server TechAint však nyní upozornil na to, že expirační lhůta těchto boosterů konči již během nadcházejícího měsíce. Pokud tedy SLS do té doby nevzlétne, je pravděpodobné, že NASA bude muset dotyčná zařízení znovu analyzovat.

„Jeden kus expiruje 9. prosince tohoto roku a druhý 14. prosince tohoto roku,“ řekl Cliff Lanham z Kennedy Space Center.

Je třeba si uvědomit, že mise Artemis I nemůže být zahájena v jakýkoliv den. Kromě počasí musí NASA zohlednit např. i aktuální zarovnání Země-Měsíc a řadu dalších věcí.

Z dostupných informací plyne, že v nadcházejících týdnech by SLS mohla vzlétnout od 16. do 19. listopadu, poté od 22. do 25. listopadu a nakonec 27. listopadu.

Pro úplnost dodejme, že další pokus je předběžně naplánován na první z výše zmíněných termínů, tedy na středu 16. listopadu.

Pokračování 11 / 21

NASA provádí inspekci rakety SLS. Mohl ji poškodit silný vítr

Pátek 11. listopadu | Odborníci z NASA zahájili rozsáhlou inspekci Space Launch Systems (SLS), jejímž účelem je zjistit, zda dotyčná raketa nebyla poškozena silným větrem.

Ten v oblasti odpalovací rampy dosahoval rychlosti až 87 uzlů (160/km hod). A to není zrovna dobrá zpráva – podle dokumentace totiž SLS dokáže odolat poryvům o rychlosti pouze 74,4 uzlů.

„Téměř jistě existuje nějaká bezpečnostní rezerva nad 74,4 uzlů, ale je o 15 nebo 20 procent vyšší? Rakety prostě nejsou navrženy k tomu, aby je takto hodiny a hodiny otloukal boční vítr,“ komentoval to na Twitteru Eric Berger z Ars Technica.

"Představuji si, že pokud byla raketa vystavena nadměrnému větru, bude následovat snaha o přepracování strukturální analýzy a přesvědčení všech, aby podepsali výjimku a nechali ji letět,“ uvedl bývalý inženýr raketoplánů Phil Metzger. „Pro strukturální inženýry NASA to bude pár týdnů práce.“

To, zda se SLS 14. listopadu skutečně pokusí odstartovat, bychom se měli dozvědět nejpozději v neděli večer.

Pokračování 12 / 21

NASA dělá vrásky bouře Nicole

Středa 9. listopadu | Tropická bouře Nicole, která může zesílit v hurikán, by teoreticky mohla ohrozit obří kosmickou loď Space Launch System (SLS). NASA proto situaci pečlivě monitoruje.

„NASA spolupracuje s US Space Force a National Hurricane Center na sledování subtropické bouře Nicole,“ uvedla jmenovaná vesmírná agentura ve svém prohlášení

„Na základě aktuálních předpovědních údajů manažeři rozhodli, že raketa Space Launch System a Orion zůstanou na odpalovací rampě 39B,“ dodala.

SLS na rampe 3.jpg

Jinými slovy, NASA neplánuje transportovat SLS zpět do bezpečí své budovy Vehicle Assembly Building (VAB), kde raketa strávila většinu posledních dvou měsíců.

„Několik lidí se ptalo na návrat do VAB,“ napsal včera na Twitter Eric Berger z Ars Technica. „Myslím, že na to není čas. Muselo by se to udělat nejpozději dnes v noci, protože vítr o síle tropické bouře může dorazit už ve středu ráno.“

Můžeme tak jen doufat, že SLS - jejíž vývoj stál miliardy dolarů  - nebude poškozena a v pondělí odstartuje.

Pokračování 13 / 21

Raketa SLS je zpět na odpalovací rampě. Další pokus o start ji čeká příští týden

Úterý 8. listopadu | NASA znovu vyvezla svou gigantickou raketu Space Launch System (SLS) na odpalovací rampu v Kennedy Space Center. Půjde-li vše podle plánu, další pokus o start nás čeká 14. října těsně po půlnoci místního času.

„Pokud jde o vypouštění v noci, samozřejmě ztratíte vizuální reference, ale pochopitelně máme infračervené kamery," komentoval to Cliff Lanham z výše jmenované kosmické agentury během tiskové konference.

„Ale máme velké množství kamer, ze kterých budeme stále pořizovat záběry," dodal.

SLS na rampě 2.jpg

Teď už nám tedy nezbývá než čekat na příští týden a doufat v příznivé počasí. Podle meteorologa Chrise Dolce z Weather.com je nicméně listopad „ve srovnání s letními odpoledny často sužovanými bouřkami jako celek obecně pohostinnější pro dobré startovací podmínky“.

Pro úplnost doplňme, že startovací okno má 69 minut a záložní termíny byly stanoveny na 16. listopadu a 19. listopadu.

Pokračování 14 / 21

Raketa SLS kvůli hurikánu míří z rampy zpět do hangáru

Pondělí 26. září 21:00 | K Floridě se blíží hurikán Ian. I když podle předpovědi bude k severu postupovat podél západního pobřeží poloostrova a Kennedy Space Center je na východě, NASA nechce riskovat. Raketu SLS raději schová do hangáru. Start v aktuálním časovém okně je proto vyloučen, nejbližší termín je až 17. října a potom téměř každý den až do konce měsíce.


Sobota 24. září | Nový pokus o start komplikuje počasí. NASA kvůli tropické bouři Ian, ze které se zřejmě stane hurikán, začala připravovat raketu SLS na možný přesun zpět do hangáru VAB. Rozhodne se v neděli, ale ať už to dopadne jakkoli, start v úterý 27. září se nestihne. Šance na odlet v následujících dnech ale zůstává, okno je otevřené až do 4. října.


Středa 14. září 11:00 | NASA upřesnila termíny, kdy by se její raketa SLS mohla znovu pokusit odstartovat na svou misi k Měsíci. Před tím – ne dřív než ve středu 21. září – proběhne test, který má ověřit, jestli byla oprava úniku vodíku úspěšná. Termín pro start by pak mohl být v úterý 27. září v 17:37 našeho času, startovací okno má délku 70 minut. Další termín může být v neděli 2. října v 20:52 našeho času, okno má 109 minut.

Hned na následující den 3. října je v plánu start mise Crew-5. NASA ve spolupráci se SpaceX pošle novou posádku k Mezinárodní vesmírné stanici.


Neděle 4. září 9:30 | Start rakety SLS se odkládá, NASA se o něj příští týden nepokusí a nechce ani odhadovat, jestli je reálné stihnout ho v září. U říjnových termínů se ale zase zvyšuje pravděpodobnost nevhodného počasí. Není ani jisté, jestli agentura bude raketu opravovat na rampě, nebo ji před tím přesune do hangáru VAB. Obě varianty mají své výhody i nevýhody.

NASA zmínila, že raketoplány se během svých startů vracely do hangáru dohromady dvacetkrát (viz přehled na Wikipedii) a že nejvyšší prioritou je v tomto případě bezpečnost

Pokračování 15 / 21

Přenos z pokusu o start 3. září 2022

17:22 | Dnešní start byl oficiálně zrušen. NASA to znovu zkusí v pondělí 5. září.

17:12 | Ještě čekáme na potvrzení, ale zdá se, že ani dnes to nevyjde. I druhý pokus o start rakety SLS bude zřejmě kvůli technickým problémům zrušen.

16:45 | Po třetím pokusu o odstranění závady znovu došlo k úniku kapalného vodíku.

16:25 | Po zahřátí oblasti v níž dochází k uniku kapalného vodíku palivo opět začalo proudit do SLS.

16:15 | Únik vodíku se stále řeší. Týmy se snaží resetovat těsnění.

15:45 | Co dodat. :-)

Start SLS 2.jpg
Foto: NASA HQ PHOTOCC BY-NC-ND 2.0

15:40 | Radost inženýrů byla bohužel předčasná, kapalný vodík opět uniká. Týmy diskutují o dalších možnostech.

15:30 | Problém s únikem kapalného vodíku se podařilo odstranit. Odborníci za tímto účelem použili helium, kterým vyvinuli tlak na těsnění a to tak bylo možné snáze usadit. Tankování paliva tedy může pokračovat.

15:25 | Jedna fotka z předstartovních příprav SLS:

Start SLS 1.jpg
Foto: NASA HQ PHOTOCC BY-NC-ND 2.0

15:05 | Inženýři se podle aktuálních informací opět potýkají s problémem v podobě úniku kapalného vodíku v oblasti, kde se spojují letové a pozemní boční desky. Právě v těchto chvílích se ho usilovně snaží vyřešit.

15:00 | Aktuální povětrnostní podmínky jsou příznivé (60 %) a podle meteorologů by se navíc i nadále měly zlepšovat.

14:45 | Druhý pokus o vypuštění rakety Space Launch System (SLS) je tady! Charlie Blackwell-Thompson, ředitel startu mise Artemis I, již vydal povolení k zahájení tankování pohonných hmot.

Živý přenos s českým komentářem Dušana Majera by měl začít v 19:15 hodin našeho času. Nezbývá než doufat, že tentokrát nenastanou žádné velké komplikace.

Pokračování 16 / 21

Čína kritizuje NASA i jejího administrátora

Aktualizace z 31. srpna 2022

9:30 | Druhý pokus o vypuštění rakety SLS na misi k Měsíci NASA naplánovala na sobotu 3. září. Startovní okno začne v 18:48 našeho času, trvá dvě hodiny.


Čína neztrácela čas a poté, co první pokus o vypuštění rakety Space Launch System (SLS) skončil nezdarem, zkritizovala NASA i jejího administrátora Billa Nelsona.

Omlouváme se, video v současné době nelze přehrát.

Hlavní příčinou nejnovější slovní přestřelky mezi oběma světovými mocnostmi  je ovšem rozhovor pro NBC News, odvysílaný 28. srpna. V něm Nelson totiž mj. opět prohlásil, že za úspěchem čínského vesmírného programu stojí krádeže technologií.

The Global Times uvádí, že vysoce postavený čínský odborník na letectví a kosmonautiku, který si nepřál být jmenován, obratem označil tyto výroky za  „pobuřující a zlomyslné“.

„Od úsvitu věku lidského zkoumání vesmíru si žádná země nikdy nenárokovala nějaké vesmírné zdroje... Zvláště když existuje pravidlo z rámcové úmluvy OSN o spolupráci ve vesmíru,“ konstatoval údajně dotyčný expert.

Není tak divu, že problémy s předchlazením jednoho z motorů na centrálním stupni SLS, kvůli nimž musela být mise Artemis I odložena, někdejší Říši středu potěšily. NASA tak nezbývá než doufat, že příští start již bude úspěšný a alespoň trochu napraví svou pošramocenou reputaci.

Pokračování 17 / 21

První start

Aktualizace z 29. srpna 2022

14:38 | NASA právě oznámila zrušení dnešního startu, nejbližší možné datum dalšího pokusu je pátek 2. září. Na vině jsou problémy s předchlazením jednoho z motorů na centrálním stupni.

14:00 | NASA se potýká s problémy: komunikace mezi lodí a střediskem, předchlazení jednoho z motorů, mluvilo se o prasklině příruby intertanku na centrálním stupni, ale to se naštěstí nepotvrdilo. Přímý přenos z NASA je odložen, podle posledních zpráv na 15:00.

Dnešní startovní okno se otevírá ve 14:33 a trvá přibližně dvě hodiny, zatím je tedy čas pro řešení problémů, ale komentátoři začínají být skeptičtí.


Na dnešek je naplánovaný dlouho očekávaný start rakety Space Launch System (SLS), jejímž hlavním úkolem bude v rámci nepilotované mise Artemis 1 vynést do vesmíru kosmickou loď Orion.

SLS by měla vzlétnout přibližně ve 14:33 minut našeho času, nicméně živý přenos s českým komentářem Dušana Majera začne už ve 13:30. Půjde-li vše dobře, loď Orion obletí Měsíc a po čtyřicetidenní misi se vrátí zpět na Zemi.

aktuálně dostupných informací plyne, že NASA již oficiálně uzavřela poklop Orionu a předpověď počasí je zatím poměrně (70 %) příznivá. Situaci by nicméně mohly zkomplikovat dešťové přeháňky.

Pokračování 18 / 21

„Je to jen zkušební let!“

26. srpna | Bývalá zástupkyně administrátora NASA Lori Garver v novém rozhovoru pro server Ars Technica uvedla, že „divadlo“ kolem startu rakety Space Launch System (SLS) může být velmi zavádějící.

"Myslím, že zkušební let je právě to, že je to zkušební let… Tyhle nadšené řeči o dokončení - stačí se podívat na zvolenou rétoriku, připravovanou oslavu, plány NASA a tak dále,“ konstatovala.

„Pokud to nepůjde perfektně, další zkušební let není naplánován,“ dodala.

Lori Garver 1.jpg
Lori Garver

Garver často srovnávala těžkopádnou SLS s raketami a kosmickými loděmi SpaceX. Podle svých vlastních slov byla příznivcem Muskovy společnosti už v raných dobách její existence, kdy se jí kvůli tomu řada jejích kolegů ještě posmívala.

Nyní říká, že tento kontrast může být brzy zřejmý i široké veřejnosti. „Bude nevyhnutelně trapné, pokud Starship bude startovat desítkykrát ročně jako Falcon 9 a SLS jednou za dva roky,“ poznamenala.

Garver v dané souvislosti nastínila dva možné scénáře, na něž prý NASA není příliš připravená: 1) SpaceX bude nadále létat do vesmíru za nesrovnatelně nižší ceny, 2) SLS jednoduše nebude fungovat podle očekávání.

Pokračování 19 / 21

Raketa NASA je podle NASA připravena

23. srpna | NASA oznámila, že první raketa Space Launch System (SLS) může vyrazit do vesmíru.

Dne 22. srpna bylo dokončeno tzv. Flight Readiness Review (FRR) pro misi Artemis I. Z výsledků plyne, že veškerý související hardware, software, systémy a týmy jsou (nebo brzy budou) připraveny. Zatím tedy vše nasvědčuje tomu, že start proběhne v pondělí 29. srpna.

Jim Free, přidružený správce Exploration Systems Development, mj. uvedl, že výše uvedené závěry platí bez výjimek a neobjevily se žádné hlasy, které by je zpochybňovaly. Stále je nicméně zapotřebí dokončit některé práce, včetně alespoň jednoho testu.

I s ohledem na problémy, které zkoušky SLS provázely v minulosti, tak  byli představitelé NASA na tiskové konferenci po FRR píše rezervovaní a otevřeně připustili, že raketa nemusí odstartovat na první pokus. Jinými slovy – nelze vyloučit možnost, že bude zapotřebí převézt ji zpět do Vehicle Assembly Building za účelem dalších úprav/oprav. To by znamenalo odklad mise.

Artemis I však samozřejmě může skončit fiaskem i v případě, že SLS vzlétne podle plánu. Rizika jsou totiž opravdu vysoká.

Pokračování 20 / 21

NASA pozvala řadu celebrit

22. srpna | Startu rakety Space Launch System (SLS) se zúčastní i řada celebrit. Plyne to z nového prohlášení NASA.

Konkrétně by měl dorazit např. Chris Evans, Jack Black či Keke Palmer. Josh Grobin a Herbie Hancock pak společně zazpívají The Star-Spangled Banner, tedy národní hymnu Spojených států.

SLS na rampě 1.jpg

Mezi další lákadla patří plánované vystoupení Philadelphia Orchestra se slavným americkým violoncellistou, virtuosem a hudebním skladatelem Yo-Yo Ma.

Od poslední aktualizace se na internetu objevilo i video, které ukazuje jak probíhal převoz SLS na odpalovací rampu LC-39B. Přestože raketa musela urazit vzdálenost pouze 6,8 kilometru, celá operace trvala téměř 10 hodin:

Omlouváme se, video v současné době nelze přehrát.

Dodejme, že start samozřejmě bude možné sledovat živě a s českým komentářem Dušana Majera. O podrobnostech vás budeme včas informovat.

Pokračování 21 / 21

Na palubě SLS bude i CubeSat s kvasinkami

19. srpna | V rámci mise Artemis I by raketa Space Launch System (SLS) měla mít na palubě i CubeSat zvaný BioSentinel, v němž se budou nacházet stovky různých kmenů kvasinek.

Tento CubeSat by měl následně obíhat kolem Slunce (po podobné dráze jako Země), aby bylo možné studovat účinky slunečního záření na organismy, které opustily magnetické pole naší planety.

Cubesaty v SLS 1.jpg
SLS během mise Artemis I rovněž vypustí několik CubeSatů

„BioSentinel je první svého druhu,“ uvedl projektový manažer Matthew Napoli z Ames Research Center v Kalifornii v prohlášení NASA.

Pokud vše půjde podle plánu, tento experiment ním poskytne bezprecedentní poznatky o vlivu podmínek panujících v hlubokém vesmíru na pozemské formy života.

Alespoň stručnou zmínku si zaslouží i figurína Moonikin Campos, která pocestuje k Měsíci ve velitelském křesle kosmické lodi Orion. Více o ní a jejích úkolech se dozvíte z následujícího videa:

Omlouváme se, video v současné době nelze přehrát.


Na pondělí 29. srpna (14:33 našeho času) je naplánovaný start veleočekávané mise Artemis I, při níž nová supertěžká raketa Space Launch System (SLS) vynese do vesmíru kosmickou loď Orion.

Půjde o bezpilotní testovací let, jehož hlavním cílem je prověřit, zda jsou obě jmenovaná zařízení připravená na budoucí cesty s lidskou posádkou.

Omlouváme se, video v současné době nelze přehrát.

Úkolem Orionu je obletět Měsíc a následně se v pořádku vrátit zpět na Zemi. Na jeho palubě se budou nacházet dvě figuríny zvané Helga a Zohar, které vyrobila Israeli Space Agency.

Z aktuálních informací plyne, že SLS již byla přemístěna na odpalovací rampu v Kennedy Space Center. Níže se můžete podívat, jak vypadal pásový dopravník, který se o transport postaral:

Omlouváme se, video v současné době nelze přehrát.

Deník The New York Times nicméně upozorňuje, že stále není jisté, zda NASA do výše uvedeného termínu stihne vyřešit všechny technické problémy, které v minulosti způsobily např. předčasné ukončení tzv. „mokré generální zkoušky“.

Přípravy na start, který někteří označují za nejdůležitější tohoto roku, samozřejmě budeme i nadále sledovat.

Určitě si přečtěte

Články odjinud