Aktualizováno 17.12
Pátrací týmy již nalezly návratový modul se vzorky Měsíce, který včera přistál ve Vnitřním Mongolsku. Potvrzují to i záběry termokamery, které zveřejnila čínská státní televize CCTV.
Pro Čínu jde bezesporu o obrovský úspěch. Připomeňme, že zatím poslední vzorky naší přirozené družice dopravila na Zemi sovětská sonda Luna 24 a to v roce 1976.
V modulu se nacházejí přibližně 2 kilogramy měsíčních hornin. Vzorky by měly být mnohem mladší než ty získané během předchozích misí a vědci tak doufají, že jejich studium nám odhalí řadu nových zajímavých informací.
Nové vzorky z Měsíce po 44 letech:
Omlouváme se, video v současné době nelze přehrát.
Aktualizováno 16.12.
Robotický lander mise Čchang-e 5 splnil svůj úkol a shromáždil vzorky Měsíce. Podle serveru Space.com nyní „světla zhasla“.
Připomeňme, že na rozdíl od svých předchůdců použitých během misí Čchang-e 4 a Čchang-e 3 tento lander nebyl vybaven žádným topením, které by ho během lunární noci ochránilo před krutými mrazy (až -173 stupňů Celsia).
Vzletový modul byl pak záměrně zničen tak, aby jeho trosky spočinuly na povrchu naší přirozené družice a nezvýšily množství orbitálního odpadu.
Aktualizováno 4.12.
Vzletový modul s odebranými vzorky měsíčních hornin včera odstartoval z povrchu Měsíce. Z dostupných informací plyne, že cesta zpět na Zemi by měla trvat necelé dva týdny.
Pokud tedy vše půjde dobře, návratový modul se vzorky přistane někdy kolem 16. či 17. prosince v autonomní čínské oblasti Vnitřní Mongolsko.
Omlouváme se, video v současné době nelze přehrát.
Aktualizováno 3.12.
Čína zveřejnila povedený videozáznam přistávání svého landeru na Měsíci. Na záběrech můžete vidět, jak se dotyčné zařízení přibližovalo k nesčetným kráterům na povrchu, než zpomalilo a začalo vertikálně klesat:
Deník The New York Times v dané souvislosti připomněl, že žádná jiná země od roku 1976 na naší přirozené družici hladce nepřistála. Číně se to poprvé podařilo před 7 lety v rámci mise Čchang-e 3.
Aktualizováno
Landeru se již podařilo shromáždit první vzorky měsíčních hornin. Z dostupných informací plyne, že jejich odběr by měl definitivně skončit dnes ve 20:35 našeho času.
Jedná se jak o vzorky podpovrchové (z hloubky zhruba dvou metrů), tak povrchové.
Mise Čchang-e 5 zatím probíhá bez komplikací. China National Space Administration (CNSA) informovala o tom, že její robotický lander včera úspěšně přistál na Měsíci.
Připomeňme, že zatímco předchozí mise Čchang-e 4 zkoumá odvrácenou stranu naší přirozené družice již téměř dva roky, Čchang-e 5 potrvá jen několik pozemských dní – resp. necelý lunární den.
Nyní by mělo začít shromáždování vzorků měsíčních hornin, které se Čína následně pokusí dopravit zpět na Zemi.
Omlouváme se, video v současné době nelze přehrát.
Pokud se jí to podaří, vědci budou mít pádný důvod k oslavě. Zatím naposledy totiž měli možnost takové horniny zkoumat poté, co je získali astronauti v rámci misí Apollo – a od těch už uběhla slušná řádka let.
Podle The Verge ovšem celý proces rozhodně nebude jednoduchý. Lander nejprve nabere vzorky svým ramenem a umísti je do horní části vzletového modulu.
Ten pak z Měsíce opět odstartuje a provede několik komplikovaných operací, aby se spojil s orbiterem. Teprve z něj se vzorky přesunou do návratového modulu.