Čína | Měsíc

Mise Čchang-e 5 skončila úspěchem: Vzorky Měsíce v pořádku dorazily na Zemi

Aktualizováno 17.12

Pátrací týmy již nalezly návratový modul se vzorky Měsíce, který včera přistál ve Vnitřním Mongolsku. Potvrzují to i záběry termokamery, které zveřejnila čínská státní televize CCTV.

Pro Čínu jde bezesporu o obrovský úspěch. Připomeňme, že zatím poslední vzorky naší přirozené družice dopravila na Zemi sovětská sonda Luna 24 a to v roce 1976.

V modulu se nacházejí přibližně 2 kilogramy měsíčních hornin. Vzorky by měly být mnohem mladší než ty získané během předchozích misí a vědci tak doufají, že jejich studium nám odhalí řadu nových zajímavých informací.

Nové vzorky z Měsíce po 44 letech:


Aktualizováno 16.12.

Robotický lander mise Čchang-e 5 splnil svůj úkol a shromáždil vzorky Měsíce. Podle serveru Space.com nyní „světla zhasla“.

Připomeňme, že na rozdíl od svých předchůdců použitých během misí Čchang-e 4 a Čchang-e 3 tento lander nebyl vybaven žádným topením, které by ho během lunární noci ochránilo před krutými mrazy (až -173 stupňů Celsia).

Vzletový modul byl pak záměrně zničen tak, aby jeho trosky spočinuly na povrchu naší přirozené družice a nezvýšily množství orbitálního odpadu.


Aktualizováno 4.12.

Vzletový modul s odebranými vzorky měsíčních hornin včera odstartoval z povrchu Měsíce. Z dostupných informací plyne, že cesta zpět na Zemi by měla trvat necelé dva týdny.

Pokud tedy vše půjde dobře, návratový modul se vzorky přistane někdy kolem 16. či 17. prosince v autonomní čínské oblasti Vnitřní Mongolsko.


Aktualizováno 3.12.

Čína zveřejnila povedený videozáznam přistávání svého landeru na Měsíci. Na záběrech můžete vidět, jak se dotyčné zařízení přibližovalo k nesčetným kráterům na povrchu, než zpomalilo a začalo vertikálně klesat:

Deník The New York Times v dané souvislosti připomněl, že žádná jiná země od roku 1976 na naší přirozené družici hladce nepřistála. Číně se to poprvé podařilo před 7 lety v rámci mise Čchang-e 3.


Aktualizováno

Landeru se již podařilo shromáždit první vzorky měsíčních hornin. Z dostupných informací plyne, že jejich odběr by měl definitivně skončit dnes ve 20:35 našeho času.

Jedná se jak o vzorky podpovrchové (z hloubky zhruba dvou metrů), tak povrchové.


Mise Čchang-e 5 zatím probíhá bez komplikací. China National Space Administration (CNSA) informovala o tom, že její robotický lander včera úspěšně přistál na Měsíci.

Připomeňme, že zatímco předchozí mise Čchang-e 4 zkoumá odvrácenou stranu naší přirozené družice již téměř dva roky, Čchang-e 5 potrvá jen několik pozemských dní – resp. necelý lunární den.

Nyní by mělo začít shromáždování vzorků měsíčních hornin, které se Čína následně pokusí dopravit zpět na Zemi.

Pokud se jí to podaří, vědci budou mít pádný důvod k oslavě. Zatím naposledy totiž měli možnost takové horniny zkoumat poté, co je získali astronauti v rámci misí Apollo – a od těch už uběhla slušná řádka let.

Podle The Verge ovšem celý proces rozhodně nebude jednoduchý. Lander nejprve nabere vzorky svým ramenem a umísti je do horní části vzletového modulu.

Ten pak z Měsíce opět odstartuje a provede několik komplikovaných operací, aby se spojil s orbiterem. Teprve z něj se vzorky přesunou do návratového modulu.

Diskuze (17) Další článek: První větší výsledky ze sondy InSight: Seismometr nahlédl do nitra Marsu

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Země, Čína, Družice, Měsíc, Apollo, Světlo, Návratový modul, Lander, CNSA, Rámec mise, Vzorek, Dostupná informace, Mise, China, Luna, Astronaut, The New York Times, Čchang-e, Vnitřní mongolsko, The Verge, Mongolsko, Hornina


Určitě si přečtěte

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 52

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 40

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle