Čína | Měsíc

Mise Čchang-e 5 skončila úspěchem: Vzorky Měsíce v pořádku dorazily na Zemi

Aktualizováno 17.12

Pátrací týmy již nalezly návratový modul se vzorky Měsíce, který včera přistál ve Vnitřním Mongolsku. Potvrzují to i záběry termokamery, které zveřejnila čínská státní televize CCTV.

Pro Čínu jde bezesporu o obrovský úspěch. Připomeňme, že zatím poslední vzorky naší přirozené družice dopravila na Zemi sovětská sonda Luna 24 a to v roce 1976.

V modulu se nacházejí přibližně 2 kilogramy měsíčních hornin. Vzorky by měly být mnohem mladší než ty získané během předchozích misí a vědci tak doufají, že jejich studium nám odhalí řadu nových zajímavých informací.

Nové vzorky z Měsíce po 44 letech:


Aktualizováno 16.12.

Robotický lander mise Čchang-e 5 splnil svůj úkol a shromáždil vzorky Měsíce. Podle serveru Space.com nyní „světla zhasla“.

Připomeňme, že na rozdíl od svých předchůdců použitých během misí Čchang-e 4 a Čchang-e 3 tento lander nebyl vybaven žádným topením, které by ho během lunární noci ochránilo před krutými mrazy (až -173 stupňů Celsia).

Vzletový modul byl pak záměrně zničen tak, aby jeho trosky spočinuly na povrchu naší přirozené družice a nezvýšily množství orbitálního odpadu.


Aktualizováno 4.12.

Vzletový modul s odebranými vzorky měsíčních hornin včera odstartoval z povrchu Měsíce. Z dostupných informací plyne, že cesta zpět na Zemi by měla trvat necelé dva týdny.

Pokud tedy vše půjde dobře, návratový modul se vzorky přistane někdy kolem 16. či 17. prosince v autonomní čínské oblasti Vnitřní Mongolsko.


Aktualizováno 3.12.

Čína zveřejnila povedený videozáznam přistávání svého landeru na Měsíci. Na záběrech můžete vidět, jak se dotyčné zařízení přibližovalo k nesčetným kráterům na povrchu, než zpomalilo a začalo vertikálně klesat:

Deník The New York Times v dané souvislosti připomněl, že žádná jiná země od roku 1976 na naší přirozené družici hladce nepřistála. Číně se to poprvé podařilo před 7 lety v rámci mise Čchang-e 3.


Aktualizováno

Landeru se již podařilo shromáždit první vzorky měsíčních hornin. Z dostupných informací plyne, že jejich odběr by měl definitivně skončit dnes ve 20:35 našeho času.

Jedná se jak o vzorky podpovrchové (z hloubky zhruba dvou metrů), tak povrchové.


Mise Čchang-e 5 zatím probíhá bez komplikací. China National Space Administration (CNSA) informovala o tom, že její robotický lander včera úspěšně přistál na Měsíci.

Připomeňme, že zatímco předchozí mise Čchang-e 4 zkoumá odvrácenou stranu naší přirozené družice již téměř dva roky, Čchang-e 5 potrvá jen několik pozemských dní – resp. necelý lunární den.

Nyní by mělo začít shromáždování vzorků měsíčních hornin, které se Čína následně pokusí dopravit zpět na Zemi.

Pokud se jí to podaří, vědci budou mít pádný důvod k oslavě. Zatím naposledy totiž měli možnost takové horniny zkoumat poté, co je získali astronauti v rámci misí Apollo – a od těch už uběhla slušná řádka let.

Podle The Verge ovšem celý proces rozhodně nebude jednoduchý. Lander nejprve nabere vzorky svým ramenem a umísti je do horní části vzletového modulu.

Ten pak z Měsíce opět odstartuje a provede několik komplikovaných operací, aby se spojil s orbiterem. Teprve z něj se vzorky přesunou do návratového modulu.

Diskuze (17) Další článek: První větší výsledky ze sondy InSight: Seismometr nahlédl do nitra Marsu

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Země, Čína, Družice, Měsíc, Apollo, Světlo, Vzorek, China, CNSA, Hornina, Čchang-e, Luna, Mise, Astronaut, The New York Times, Lander, Návratový modul, The Verge, Vnitřní mongolsko, Dostupná informace, Rámec mise, Mongolsko


Určitě si přečtěte

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 44

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 140

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky