Mise Čchang-e 5 skončila úspěchem: Vzorky Měsíce v pořádku dorazily na Zemi

Aktualizováno 17.12

Pátrací týmy již nalezly návratový modul se vzorky Měsíce, který včera přistál ve Vnitřním Mongolsku. Potvrzují to i záběry termokamery, které zveřejnila čínská státní televize CCTV.

Pro Čínu jde bezesporu o obrovský úspěch. Připomeňme, že zatím poslední vzorky naší přirozené družice dopravila na Zemi sovětská sonda Luna 24 a to v roce 1976.

V modulu se nacházejí přibližně 2 kilogramy měsíčních hornin. Vzorky by měly být mnohem mladší než ty získané během předchozích misí a vědci tak doufají, že jejich studium nám odhalí řadu nových zajímavých informací.

Nové vzorky z Měsíce po 44 letech:


Aktualizováno 16.12.

Robotický lander mise Čchang-e 5 splnil svůj úkol a shromáždil vzorky Měsíce. Podle serveru Space.com nyní „světla zhasla“.

Připomeňme, že na rozdíl od svých předchůdců použitých během misí Čchang-e 4 a Čchang-e 3 tento lander nebyl vybaven žádným topením, které by ho během lunární noci ochránilo před krutými mrazy (až -173 stupňů Celsia).

Vzletový modul byl pak záměrně zničen tak, aby jeho trosky spočinuly na povrchu naší přirozené družice a nezvýšily množství orbitálního odpadu.


Aktualizováno 4.12.

Vzletový modul s odebranými vzorky měsíčních hornin včera odstartoval z povrchu Měsíce. Z dostupných informací plyne, že cesta zpět na Zemi by měla trvat necelé dva týdny.

Pokud tedy vše půjde dobře, návratový modul se vzorky přistane někdy kolem 16. či 17. prosince v autonomní čínské oblasti Vnitřní Mongolsko.


Aktualizováno 3.12.

Čína zveřejnila povedený videozáznam přistávání svého landeru na Měsíci. Na záběrech můžete vidět, jak se dotyčné zařízení přibližovalo k nesčetným kráterům na povrchu, než zpomalilo a začalo vertikálně klesat:

Deník The New York Times v dané souvislosti připomněl, že žádná jiná země od roku 1976 na naší přirozené družici hladce nepřistála. Číně se to poprvé podařilo před 7 lety v rámci mise Čchang-e 3.


Aktualizováno

Landeru se již podařilo shromáždit první vzorky měsíčních hornin. Z dostupných informací plyne, že jejich odběr by měl definitivně skončit dnes ve 20:35 našeho času.

Jedná se jak o vzorky podpovrchové (z hloubky zhruba dvou metrů), tak povrchové.


Mise Čchang-e 5 zatím probíhá bez komplikací. China National Space Administration (CNSA) informovala o tom, že její robotický lander včera úspěšně přistál na Měsíci.

Připomeňme, že zatímco předchozí mise Čchang-e 4 zkoumá odvrácenou stranu naší přirozené družice již téměř dva roky, Čchang-e 5 potrvá jen několik pozemských dní – resp. necelý lunární den.

Nyní by mělo začít shromáždování vzorků měsíčních hornin, které se Čína následně pokusí dopravit zpět na Zemi.

Pokud se jí to podaří, vědci budou mít pádný důvod k oslavě. Zatím naposledy totiž měli možnost takové horniny zkoumat poté, co je získali astronauti v rámci misí Apollo – a od těch už uběhla slušná řádka let.

Podle The Verge ovšem celý proces rozhodně nebude jednoduchý. Lander nejprve nabere vzorky svým ramenem a umísti je do horní části vzletového modulu.

Ten pak z Měsíce opět odstartuje a provede několik komplikovaných operací, aby se spojil s orbiterem. Teprve z něj se vzorky přesunou do návratového modulu.

Diskuze (17) Další článek: První větší výsledky ze sondy InSight: Seismometr nahlédl do nitra Marsu

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Země, Družice, Čína, Měsíc, Apollo, Světlo, Návratový modul, Čchang-e, China, Dostupná informace, Lander, Ignition, Vzorek, Astronaut, Rámec mise, The New York Times, CNSA, Hornina, Rego, Mongolsko, Mise, Vnitřní mongolsko, LunaČeské televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

** Jeden z největších obchodů historie se nedostal do hlavních zpráv ** Videohry televizím slouží jen k honění senzací, není to seriózní byznys ** Česká videohry jsou přitom úspěšnější než jiná kulturní díla

Lukáš Václavík
HryKomentářByznys
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Pozor při volání na barevné linky. Hovor se může prodražit, i když máte neomezený tarif

Pozor při volání na barevné linky. Hovor se může prodražit, i když máte neomezený tarif

** Při volání na některé typy telefonních čísel bychom měli zpozornět ** Nejdráž nás mohou vyjít hovory na číslo začínající devítkou ** I zde jsou ale výjimky, tento článek udělá v barvách jasněji

Jan Láska
Barevné linkyÚčtováníČTÚ
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Zapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu
Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje