Loď Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici. Prohlédněte si povedené fotky od SpaceX

Aktualizace 25. dubna

Do galerie jsme přidali další povedené snímky startu Crew Dragonu  – tentokrát od SpaceX.


Aktualizace 24. dubna

Aktualizace 12:00: Loď Crew Dragon je připojena k ISS. 

Dnes po 11. hodině našeho času by mělo dojít k automatickému spojení lodě Crew Dragon s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS). Začátek videopřenosu s českým komentářem je naplánován na 10:40:

Tato cesta astronautů na ISS trvá celkem 23,5 hodin. Crew Dragon zadokuje k přednímu portu modulu Harmony. „Jedná se o další důležitý milník pro NASA, SpaceX a naše mezinárodní partnery v ESA a JAXA a pro budoucnost vědeckého výzkumu na palubě ISS,“ uvedl mj. administrátor NASA Steve Jurczyk.

„Bude to vzrušující okamžik, až uvidíme, jak se naše posádky na stanici navzájem pozdraví při první výměně posádek v rámci Commercial Crew Program.“


Aktualizace 23. dubna

12:05 online přenos startu skončil, ale jestli jste ho nestihli, video si můžete pustit ze záznamu.

11:25 textový přenos končí, za 5 minut začíná živý video přenos s českým komentářem Dušana Majera.

11:15 začalo tankování rakety Falcon-9.

11:10 přístupové rameno se zatáhlo. Za několik minut bude spuštěn únikový systém Crew Dragonu.

Klepněte pro větší obrázek

11:10 během několika minut bude první stupeň rakety natankován vysoce rafinovaným petrolejem RP-1 a kapalným kyslíkem.

11:00 velitel Shane Kimbrough potvrdil, že start Crew Dragon má zelenou! Počasí momentálně vypadá dobře.

10:45 přípravy zatím stále probíhají podle plánu, takže právě bylo potvrzeno, že živý přenos s českým komentářem začne v 11:30 hodin našeho času.

10:10 poklop uzavřen!

Klepněte pro větší obrázek

10:00 astronauti jsou uvnitř kosmické lodi Crew Dragon. Nyní bude uzavřen a zajištěn poklop.

Klepněte pro větší obrázek

09:05 posádka úspěšně dorazila na Launch Complex 39A a během nadcházejících minut se vydá do tzv. White Room – poslední zastávky před nástupem na palubu Crew Dragonu.

08:45 do galerie jsme přidali další fotografie.

08:35 astronauti vyrážejí na Launch Pad 39A.

Klepněte pro větší obrázek

08:00 astronauti si v Neil A. Armstrong Operations and Checkout Building již oblékají skafandry. Tým techniků jim následně pomůže zkontrolovat jejich těsnost.

Klepněte pro větší obrázek

07:30 proběhl brífing týkající se počasí. Zatím vše vypadá dobře.


Na pátek 23. dubna je předběžně naplánován start mise Crew-2. Ten se měl uskutečnit již dnes, ale kvůli špatnému počasí v dráze letu byl odložen.

Během této mise kosmická loď Crew Dragon od společnosti SpaceX dopraví na Mezinárodní vesmírnou stanici čtyřčlennou posádku, kterou tvoří následující astronauti: Shane Kimbrough, Megan McArthur, Akihiko Hošide a Thomas Pesquet.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: SpaceX, CC0

Crew Dragon bude na oběžnou dráhu vynesen raketou Falcon-9. Stojí za zmínku, že opakovaně (podruhé) použitý je v tomto případě nejen první stupeň dotyčné rakety, ale i vlastní kapsle Crew Dragon Endeavour.

Živý přenos s českým komentářem Dušana Majera by měl začít v 11:30 našeho času. O den později (v sobotu 24. dubna) budete moct samozřejmě sledovat i připojení Crew Dragonu k ISS.

Titulní foto: NASA/Aubrey GemignaniCC BY-NC-ND 2.0

Diskuze (29) Další článek: Test notebooku Legion 5 Pro: parádní konfigurace s RTX 3060 a jemným displejem za rozumnou cenu

Témata článku: Technika, Vesmír, SpaceX, NASA, Mezinárodní vesmírná stanice, Raketa, Falcon, Crew Dragon, loď, Petrol, Čtyřčlenná posádka, Dušan Majer, Posádka, Dragon Endeavour, Mise Crew, Megan McArthur, Pro, Online přenos, Kosmická loď, Mise, Thomas Pesquet, Crew, Shan Kimbrough, Akihiko Hošide, Pesquet