Mise Inspiration4: Pilotku Sian Proctor trápila vesmírná nemoc

Oživeno 13. října

Pilotka mise Sian Proctor v nedávném rozhovoru pro National Geographic přiznala, že její třídenní výlet na oběžnou dráhu Země se neobešel bez problémů.

„První den jsem se necítila moc dobře. Vesmírná nemoc je jednou z věcí, kterými trpí mnoho lidí. Prostě nejste ve své hře,“ prohlásila.

Zmíněná vesmírná nemoc nastává tehdy, když má mozek potíže s prostorovou orientací. Lidské tělo často potřebuje nějaký čas, aby si zvyklo na stav beztíže. Během svých prvních hodin v kosmu to zažila zhruba polovina všech astronautů.

Třetí den se však stav Proctor zlepšil natolik, že se ani nechtěla vrátit. „Přizpůsobila jsem se, byla jsem dobrá a říkala jsem si: „Co? Nyní mám jet domů?! Ne ne ne!“

Na otázku, zda by podobnou cestu podnikla znovu, tak bez zaváhání odpověděla, že příště vyrazí na ještě delší dobu.

Mise Inspiration4

V pravidelně aktualizovaném článku sledujeme průběh mise Inspiration4, v rámci níž vyrazí na oběžnou dráhu 4 vesmírní turisté: Jared Isaacman, Hayley Arceneaux, Christopher Sembroski a Sian Proctor. Předchozí aktualizace článku najdete na dalších listech.

Klepněte pro větší obrázek
Diskuze (62) Další článek: Ameriku by před škodlivou umělou inteligencí mohla ochránit nová listina práv. Nebo moratorium

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,