Mise sondy Persefoné pro průzkum Pluta má být tak extrémně dlouhá, že asi neprojde

  • Vědci plánují extrémně dlouhou misi
  • Pokud někdo k týmu nastoupí jako student, může u něj zůstat až do důchodu
  • Sonda Persefoné by prozkoumala Pluto z jeho oběžné dráhy i další tělesa za dráhou Neptunu

Před pěti lety prolétla okolo Pluta sonda New Horizons a ukázala nám, že se rozhodně nejedná o nudný kus zmrzlé skály, ale aktivní a fascinující svět s obrovskou geologickou rozmanitostí. Už pár hodin po průletu jsme věděli, že se tam musíme vrátit! A právě na tom nyní vědci pracují… i když s nejistým výsledkem. 

New Horizons odstartovala v lednu 2006. O rok později prolétla okolo Jupiteru, ale k Plutu to bylo ještě dalších osm let. Celý průzkum Pluta se přitom omezil na pouhý průlet. Sonda nezastavovala a míří ven ze Sluneční soustavy.

Je pod povrchem Pluta oceán?

Už nějakou dobu vzniká nástupce New Horizons pod názvem Persephone (česky Perséfone). Název pochází z řecké mytologie a jak už je u Pluta tradicí, má souvislost s podsvětím. Persefoné je dcera nejvyššího boha Dia a bohyně Démétry a manželka vládce podsvětí Háda.

Vědci tentokrát nechtějí okolo Pluta jen prolétnout. Nové informace bychom z podobného manévru zřejmě nevytěžili. Persefoné bude navedena na oběžnou dráhu Pluta a provede jeho podrobný průzkum. Jedním z klíčových úkolů bude studium jeho vnitřní struktury. Existuje totiž možnost, že se pod jeho povrchem nachází oceán kapalné vody.

K tomu ale bude muset sonda nést mnohem více paliva, nebo zvolit jiný přístup. Místo chemického paliva osází vědci Perséfone pěti radioizotopovými termoelektrickými generátory. Jejich úkolem nebude jen výroba energie pro činnost sondy a vědeckých přístrojů ale především pro iontové motory, které budou „spalovat“ xenon. 

Iontové motory nejsou úplnými přeborníky v akceleraci, ale dokáží pracovat po dlouhou dobu. Podobné motory měla sonda Dawn, která před léty zamířila k planetce Vesta a poté přelétla k trpasličí planetě Ceres.

Ještě delší výlet než minule

Pokud sonda odstartuje, měla by to stihnout do roku 2032, protože jinak nebude moci po vzoru New Horizons využít gravitační asistenci Jupiteru.  Při startu v roce 2031 by Persefoné využila raketu SLS ve verzi Block 2 a urychlovací stupeň Centaur. Rok po startu by prolétla okolo Jupiteru. V roce 2049 by navštívila nějaký objekt Kuiperova pásu a v roce 2058 by dosáhla Pluta.

Persefoné by zkoumala Pluto po dobu 3 let prostřednictvím 11 vědeckých přístrojů, které by vycházely z přístrojů na jiných sondách.

V roce 2061 by sonda opustila Pluto a vydala se prozkoumat některé další těleso Kuiperova pásu, k němuž by mohla doletět po roce 2070. Počet cílů bude omezen množstvím xenonu na palubě. 

Otázkou je, zda se podobná mise opravdu uskuteční. Zatím je to pouze rozpracovaný návrh. Náklady na podobný projekt by činily asi 3 miliardy dolarů. Vědecká obec bude muset podobnou misi označit za prioritní a to není vůbec jisté. 

Diskuze (17) Další článek: Toshiba definitivně končí s počítači. Zbytek podílu prodala Sharpu

Témata článku: Technika, Vesmír, Výzkum, Astronomie, Sluneční soustava, SLS, Jupiter, Oceán, Pluto, Oběžná dráha, Hádes, Mise, Těleso, Přeborník, Důchod, New Horizons, Zeus, Ceres, Neptun, ASI, Sonda, Kuiper, Dawn, Vědec, DlouháRecenze mobilní hry PUBG: New State. Nová hra nebo velký update?

Recenze mobilní hry PUBG: New State. Nová hra nebo velký update?

Je čas na další battle royale. Pokračování PUBG Mobile je tu...

Ladislav Novák
Mobilní hryPUBGRecenze
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Na některých telefonech s Androidem půjde vypnout 2G sítě. K čemu je to dobré?

Na některých telefonech s Androidem půjde vypnout 2G sítě. K čemu je to dobré?

** 2G sítě jsou s námi již 26 let, za tu dobu se však mnohé změnilo ** Google v USA umožňuje u Androidů vypnout 2G sítě ** V Česku si musíte pomoci samostatnou aplikací

Martin Chroust
2GMobilní sítěAndroid
Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

** V roce 2010 se začala rodit síť mrtvých schránek Dead Drops ** Byly jich tisíce, časem se na ně ale zapomnělo ** Vypravili jsme se ke schránce č. 595, která funguje dodnes

Jakub Čížek
ZajímavostiÚložiště
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna