Mise Tianwen-1 úspěšně pokračuje: Podívejte se na fascinující video Marsu pořízené čínskou sondou

Aktualizováno 15.2.

Čína zveřejnila fascinující video, které natočila její robotická sonda Tianwen-1 krátce po dosažení oběžné dráhy Marsu.

Záběry pořízené palubními kamerami jsou tak detailní, že na nich lze rozeznat nejen jednotlivé krátery na povrchu, ale dokonce i tenkou atmosféru rudé planety:

Zahraniční média rovněž informovala o tom, že pokud vše půjde dobře, rover se pokusí přistát na Marsu v průběhu měsíce května.


Čínská robotická sonda Tianwen-1 („Nebeské otázky“) po 202 dní dlouhé cestě vesmírem úspěšně dorazila k Marsu. Podle dostupných informací k tomu došlo včera ráno.

V rámci této ambiciózní mise se k rudé planetě vydal orbiter, lander i rover, který by se za několik měsíců měl pokusit prozkoumat její povrch. Jmenovaná zařízení mají celkovou hmotnost téměř 5 tun.

Stojí za zmínku, že jen o den dříve oběžné dráhy Marsu dosáhl Hope, tedy orbiter vypuštěný Spojenými arabskými emiráty.

Mise Tianwen-1 potrvá relativně krátkou dobu (ve srovnání s tím, kolik času zabrala její příprava). Podle serveru SpaceNews se očekává, že orbiter bude fungovat jeden marsovský rok – tedy cca 687 pozemských dní – a rover pouhých 90 pozemských dní.

Čínští badatelé se mj. budou snažit lokalizovat ložiska ledu, a to jak na povrchu, tak pod ním. „Chceme pomocí radarového systému měřit podpovrchovou strukturu marsovského povrchu, zejména kvůli pohřbenému vodnímu ledu,“ řekl jeden z nich SpaceNews.

Tyto poznatky by jednoho dne mohly být velice užitečné pro kolonisty, kteří budou potřebovat vodu.

Titulní foto: Steve Jurvetson, CC BY 2.0

Diskuze (28) Další článek: Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10

Témata článku: Technologie, Vesmír, Mars, Výzkum, Čína, SpaceNews, Steve Jurvetson, Dostupná informace, Mise Tianwen, Povrch, Sonda, Oběžná dráha, Cin, Hope, Spojené arabské emiráty, Orbit