Satelitní a letečtí kartografové v posledních dvaceti letech nafotili a zveřejnili snímky zemského povrchu v takovém detailu, že dnes už jen stěží najdete nějakou větší plochu planety, kde namísto budov, lesů a dalších krajinných prvků spatříte jen rozmazaný flek.
Ostatně, krásným příkladem je třeba Severní Korea. Tvrdá diktatura by samozřejmě nikdy nedovolila firmám jako Google nebo třeba Microsoft, aby skrze komerční partnery nafotily ve vysokém rozlišení poloostrov z letadla, jenže ono to ani není potřeba.
Nedívejte se na nás! A just budeme!
KLDR totiž už stejně jako zbytek světa ze svých družic ve vysokém rozlišení vyfotily dodavatelé CNES/Airbus nebo třeba Maxar.
Svým způsobem jsou detailní snímky bizarního asijského režimu dostupnější než v mnoha vyspělých zemích. Pokud máte dlouhou chvíli, můžete se proto podívat na poloprázdné severokorejské silnice, panelová sídliště hlavního města nebo pobřežní vesničky s dlouhými písečnými plážemi.
Počkat, jak je to možné? Jak to, že je KLDR jako na dlani, zatímco mnohde ve světě to tak neplatí? Stručně řečeno, jestli se to Pchjongjangu líbí či nikoliv, je každému úplně jedno, digitální korporace totiž s režimem nepojí žádná obchodní a právní pouta.
Článek jsem sice uvedl slovy o tom, že planetu už mnohokrát vyfotografoval nespočet družic s teleobjektivem, kartografové nám ale na popud místních autorit některá místa z moci úřední dodatečně skryli.
Dnes se na ně podíváme – a to zejména v Evropě, která má na leteckých záběrech nebo třeba ve Street View hromadu rozmazaných a rozčtverečkovaných ploch a nikdo je nesmí vidět.
Pokračování 2 / 12
Izrael jen z družice (mapa)
Ironií osudu si může s KLDR podat ruce Izrael – jedna z technologicky nejpokročilejších zemí světa. V tomto případě to má ale své bezpečnostní důvody.
Takže zatímco v Evropě jsme si už zvykli na to, že se můžeme podívat na Brno i Londýn ve špičkovém rozlišení leteckých snímků, takový Tel Aviv byl ještě před pár lety jak v Google Maps, tak Bing Maps silně rozmazaný – k dispozici byly jen záběry z družice ve sníženém rozlišení.

Kvalita satelitních snímků Izraele v Google Maps a Bing Maps se už hodně zlepšila, oproti leteckým záběrům, které známe z Česka, je to ale stále nesrovnatelné
Situace se ale už v mezidobí výrazně zlepšila. Google i Microsoft nakupují data u Maxaru, platí to i o snímkování Izraele a rozdíl je ohromný. Nicméně když se podíváte na záběr mariny v telavivské metropoli a na vltavské hausbóty v Praze, které vyfotilo letadlo, je to stále generační kvalitativní rozdíl.
Na stranu druhou, Tel Aviv se na rozdíl od Prahy nachází v neklidném regionu, čas od času čelí raketovému ostřelování, takže snížená kvalita veřejně dostupných map je přinejmenším z bezpečnostních důvodů naprosto pochopitelná.

A takhle vypadal stejný pohled ještě před dvěma lety (Bing Maps)
Z hlediska družicového snímkování vše dlouhé roky omezoval americký obranný předpis z roku 1997, který z bezpečnostních důvodů zakazuje tamním společnostem zveřejnovat mapové snímky Izraele ve vyšším detailu než zahraniční poskytovatelé dat. No, a jelikož jak Google Maps, tak Bing Maps jsou produkty amerických společností, už znáte odpověď.
Pokračování 3 / 12
Base Naval de Rota (mapa)
Španělsko a USA vybudovaly v polovině 20. století na jižní výspě Pyrenejského poloostrova rozsáhlou námořní a leteckou základnu, na které v dobách největší slávy sloužilo až 16 000 námořníků. Rota byla domovem amerických ponorek v regionu a díky své poloze měla pod dohledem bránu do Středozemního moře.
Co se skrývá v umělé rozmazaném areálu severně od přistávací plochy na Bing Maps?
Na mapách nás ale základna zaujala z trošku jiného důvodu. Ačkoliv samotné doky uvidíte v perfektním detailu včetně vrtulníkové lodi, což platí i o letecké základně, druhá část budov severně od letiště je na Bing Maps uměle rozmazaná.
Dříve to platilo i o Google Maps, ten už to ale po nejnovější aktualizaci přestal řešit, a tak si můžeme prohlédnout kobky pravděpodobně muničního skladu.

Google s tím problém nemá a v detailu ukáže stavby pravděpodobně muničního skladu
Možná je to jen náhoda, ale na jeho záběrech vidíme také na přistávací dráze transportní letouny a vrtulníky CH-47 Chinook v mnohem lepším detailu. Doky jsou zaplněné vojenskými plavidly, zatímco v případě Bingu vidíme jen zakotveno španělskou vrtulníkovou loď.
Pokračování 4 / 12
Retušovaných míst postupně ubývá
Od dob, co můžeme koukat ve špičkovém detailu na celou planetu, se vyrojilo nepřeberné množství článků s výběry tajných a zaručeně rozmazaných míst – často i na renomovaných médiích.
Ve většině případů se ale jednalo jen o běžné optické vady, přepálené odlesky střech, předěl dvou mapových listů s odlišnou kvalitou od různých poskytovatelů, případně geometrické deformace při kartografickém skládání dohromady.

Takhle vypadal Měřičský ústav na Mapy.cz ještě v roce 2022
Retušovaných míst zároveň stále ubývá. V minulosti byly rozčtverečkovaná třeba všechna letiště v Řecku. To už je ale také minulost. Nemusíme ale chodit tak daleko, jeden hezký příklad totiž máme i v Česku. Řeč je o někdejší aférce okolo tuzemského Měřičského ústavu, kdy si státní správa vysloveně vydupala na Seznamu, aby z Mapy.cz odstranil paraboly a další detaily pracoviště severně od Prahy.
Tím ale jen podpořil zájem komunity a z několika satelitů, které by jinak nebudily větší pozornost, se tak trochu stalo poutní místo, které si chtěl rázem kde kdo vyfotit. A protože pohled na místo upravoval jen Seznam, takže stačilo navštívit libovolné konkurenční mapy, celá hra na schovávanou byla o to bizarnější.

A takhle vypadá na Mapy.cz dnes. Venkovní paraboly tam stály už tehdy, Seznam je ale vyretušoval
Už je to ale opravdu minulost, takže na se na Měřičský ústav můžete podívat i v Mapy.cz. A vidíte? Ano, nestalo se naprosto nic. Prostě několik málo parabol...
Pokračování 5 / 12
Skrytá základna Leeuwarden (mapa)
Některé další základny jsou sice i nadále rozčtverečkované nebo rozmazané, ale jen na některé ze služeb. Podobně, jako jsme si to ukázali už na španělském příkladu o dvě kapitoly zpět. Je to nejspíše dáno tím, že potřeba cokoliv skrývat už pominula a některé mapy svoje letecké a satelitní snímky jednoduše ještě neaktualizovaly.
Základna Leeuwarden na mapách Microsoftu
Typickým příkladem je někdejší domov F-16 nizozemského královského letectva v Leeuwardenu. Když si základnu vyhledáte v mapách Bingu, vyskočí na vás uměle rozmazaný pohled:
Když se ale na to stejné místo podíváte v mapách Googlu, uvidíte něco jiného. Celá dráha je rázem jako na dlani. Na starších snímcích jsme zároveň mohli vídat na ploše řadu F-16, ty ale mezitím skončily na Ukrajině. Leeuwarden by dnes měl sloužit jako základna F-35. Plocha je ale prázdná. Buď budou v renovovaných hangárech, anebo i zde zapracoval štětec retušéra? Můžeme jen hádat.

Základna Leeuwarden na mapách Google
Pokračování 6 / 12
Jaderná fabrika La Hague (mapa)
Jestli je na světě nějaká země, kde se retušér opravdu vyřádil, je to Francie. Na mapách od Googlu i Microsoftu si zde neprohlédnete v podstatě cokoliv, co má něco společného s jadernou energetikou, jaderným průmyslem a nakonec i výzkumem.
Je to velké, je to rozčtverečkované, a proto je to jedno z nejznámějších míst spikleneckých teoretiků. Francouzský záměr, nebo jen vedlejší efekt?
Krásným příkladem je průmyslový komplex La Hague na normandském výběžku Cotentin. Francie jej vybudovala v roce 1976 a od té doby zde funguje závod na přepracování vyhořelého paliva – v podstatě se zde tedy vyrábí recyklované palivo MOX pro další využití v energetice.
La Hague z tohoto důvodu slouží i jako mezisklad jaderného odpadu a centrum souvisejícího nukleárního výzkumu.

Tady vůbec nic není. Vůbec si to tady nefoťte. To je prostě mlha a basta!
Na Street View je až na pár záběru rozmazaný celý areál, který má délku od západu k východu dobré tři kilometry.

Cenzoři nicméně zapomněli rozmazat některé boční příjezdy, a tak se můžete pokochat pohledem na ostnaté dráty všech druhů
Pokračování 7 / 12
Jaderná elektrárna Gravelines (mapa)
Abychom se přesvědčili, že Francouzi opravdu neradi ukazují svoje jaderné technologie v mapách, zamíříme v Googlu k severnímu pobřeží poblíž belgických hranic. Nachází se tam největší francouzská jaderná elektrárna s šesti reaktory o celkovém výkonu přes 5 000 MW (téměř tři Temelíny).

Gravelines je největší francouzská jaderná elektrárna, a proto ji nesmíte vidět
Dříve byl areál rozčtverečkovaný podobně jako na předchozím listu. Dnes je na tom trošku lépe, stále má ale oproti okolí sníženou kvalitu. Street View nicméně už nechybí, takže se na reaktory můžete i tak podívat ve slušném detailu.
Pokračování 8 / 12
Jaderná elektrárna Paluel (mapa)
Nedaleko od přístavu Le Havre se nachází druhá nejvýkonnější francouzská jaderná elektrárna Paluel. Ani tu si samozřejmě na žádné celosvětové letecké či satelitní mapě neprohlédnete. Je rozmazaná nebo rozčtverečkovaná jak na Googlu, tak u Microsoftu. A protože letecké snímky Microsoftu v zahraničí přebírá povětšinou i Seznam, Paluel je rozmazaný i v nich.

Druhá největší francouzská jaderná elektrárna Paluel na mapách Googlu
Na snímku výše se nám střídají hned dvě podoby retuše. Zleva vidíme pobřeží v perfektním detailu, poté shluk rozmazaných budov a konečně šedivé čtverečky jaderné energetiky.
Pokračování 9 / 12
Jaderná elektrárna Cattenom (mapa)
Nakonec ještě jedna francouzská elektrárna – třetí nejvýkonnější Cattenom na francouzsko-lucemburském pomezí. Ani v tomto případě nenechali úředníci nic náhodě a zakázali velkým mapovým službám zobrazit jakékoliv detaily.

Třetí největší francouzská jaderná elektrárna Cattenom na mapách Googlu
Pokračování 10 / 12
Rozmazaný synchrotron (mapa)
Francouzi mají čtverečky opravdu rádi, vedle jaderných elektráren a mnoha vojenských objektů si proto nechali rozmazat i podstatnou část Grenoblu. Francouzská alpská metropole totiž nebyla jen dějištěm X. zimních olympijských her, ale je i klíčovým vědeckým a technologickým centrem.

Rozmazaný evropský synchrotron ESFR v Grenoblu
Najdete tu několik superpočítačů (jeden z nich jsme před deseti lety navštívili i my), laboratoře francouzské komise pro jadernou energii CEA a konečně také evropský synchrotron ESRF.
I tady ale ledy tají, takže i když na Google Maps nesmíme vidět synchrotron a jeho areál v plné kvalitě, není až tak rozčtverečkovaný jako ještě před dvěma lety.

A takhle to vypadalo ještě před pár lety
Drobný turistický tip: Synchrotron si prohlédnete ze skalnatého opevněného návrší Bastille nad městem, kam za pár eur vyjedete lanovkou. A pokud je váš fotoaparát či mobil vyzbrojený teleobjektivem, uvidíte skrze až do kanceláří. O to víc jsou podobné zásahy nesmyslné a bizarní.
Pokračování 11 / 12
Île Longue (mapa)
A ještě jedno poslední francouzské tajemné místo: malý opevněný poloostrov Île Longue. Jeho vojenská historie sahá hluboko do minulosti, nicméně v mapách Googlu i Microsoftu (a tedy i Seznamu) si jej nezobrazíte hlavně kvůli tomu, že od poloviny 60. let minulého století slouží jako základna vojenských ponorek schopných nést balistické střely.
Základna francouzských ponorek na Bing Maps
Na mapách od Googlu je situace jen o trošičku lepší. Poloostrov je stále rozmazaný, nicméně nikoliv tak drasticky jako u Microsoftu.
Pokračování 12 / 12
Jak je na tom nejznámější tajné místo, které nesmí nikdo vidět – příběhy opředené nevadské letiště USAF Homey, které ale spíše znáte pod dnes už popkulturní zkratkou Area 51?
Je to vlastně docela nuda, americké orgány totiž nic nečtverečkují a nerozmazávají. Pokud je na letišti opravdu něco tajného, je to prostě v jedné z budov a není třeba kvůli tomu rozmazávat celý areál a jen podporovat šíření spikleneckých teorií na internetu.

Tak kde jsou ty létající talíře či hrnky? Testovací letiště Homey severozápadně od Las Vegas na mapách Googlu
Bílý flek severně od letiště není zásah štětce retušéra, ale solná pláň Groom Lake, jejíž téměř dokonalou rovinu využívá i samotná plocha letiště.
Ještě detailnější snímky najdete na mapách od Microsoftu včetně letounů popojíždějících po boční přistávací dráze.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně