Místo žhavého pekla globálního otepleni možná přijde mrazivé sevření nové doby ledové

  • Golfský proud se může zastavit už v roce 2025
  • Když k tomu došlo naposledy, znamenalo to pro Evropu pokles teploty až o 10 °C
  • Pro obyvatele evropského kontinentu by to mělo nedozírné následky

Světové oceány jsou v neustálém pohybu. Masy vod se ohřívají a ochlazují, mění se v nich obsah solí a podle toho se drží buď na hladině nebo naopak klesají do hlubin. Vzniká tak tzv. termohalinní cirkulace. Ta určuje klima nejen na moři a v přímořských oblastech, ale také daleko ve vnitrozemí.

Celé kontinenty se ohřívají nebo naopak ochlazují díky teplým či studeným mořským proudům.  Velké klimatické změny souvisejí se změnou cirkulace vody v mořích a oceánech. Dnes nám to v trochu umírněnější formě názorně demonstrují jevy El Niño a La Niña v Tichém oceánu.

Už brzy můžeme být svědky změny v cirkulaci mořských proudů, která El Niño a La Niñu zcela zastíní. Mohutný oceánský proud, který při svém pohybu kolem světa některé kontinenty ohřívá a jiné ochlazuje, se může zhroutit mnohem dřív, než vědci až doposud předpokládali.

Kolaps proudů by mohl nastat už za dva roky. K takovému závěru došli ve své studii publikované vědeckým časopisem Nature Peter Ditlevsen a Susanne Ditlevsenová z university v Kodani. Pokud jimi předvídaný kolaps skutečně nastane, vyvolá to chaotické změny počasí po celém světě.

Slábnoucí AMOC

Už dříve se objevily studie, které prokazovaly, že systém proudů známý jako Atlantická meridionální cirkulace (zkráceně AMOC z anglického Atlantic Meridional Overturning Circulation) slábne a je nejslabší za posledních tisíc roků.

Autoři těchto studií ale považovali za nepravděpodobný kolaps AMOC do konce 21. století. V nové studii se Ditlevsen a Ditlevsenová pokusili jako první určit přesnější termín kolapsu AMOC. Vyšlo jim, že tuhle katastrofu můžeme očekávat kdykoli mezi lety 2025 a 2095.

Systém oceánských proudů AMOC (zkratka se vyslovuje stejně jako nechvalně proslulé tropické šílenství) funguje jako obří mořský dopravník. Teplou vodu ohřátou na hladině v rovníkové oblasti transportuje na vzdálenost tisíců kilometrů až do Arktidy. Voda cestou postupně chladne a houstne, takže nakonec klesá ke dnu.

V hloubce putuje zpět k jihu, kde opět vystoupá k hladině. Golfský proud valící se z Mexického zálivu napříč Atlantikem k Evropě je jednou ze součástí AMOC. Další větve má systém na jižní polokouli. AMOC rozvádí teplo z tropů po celém Atlantském oceánu a je tak důležitou součástí regulace pozemského klimatu. Teplá voda, kterou přináší do severního Atlantiku, například zajišťuje mírné zimy pro značnou část Evropy.

Diskuze (78) Další článek: Tímhle trikem nainstalujete Windows 11 bez bloatwaru. Microsoft to ale nejspíš zarazí

Témata článku: Výzkum, Evropa, Počasí, Oceán, Klimatická změna