MIT představil koncept hybridního elektrického letadla

Foto: Airbus
MIT představil koncept hybridního elektrického letadla | Foto: Airbus

Tým inženýrů z Massachusetts Institute of Technology (MIT) vytvořil koncept hybridního elektrického letadla, které má potenciál snížit emise oxidů dusíku o celých 95 %.

Oxidy dusíku jsou spojovány s respiračními chorobami a kardiovaskulárními poruchami, přičemž tyto zdravotní problémy podle zprávy MIT vedou k přibližně 16 000 úmrtím ročně. To znamená, že takto radikální snížení jejich emisí by mohlo zachránit desetitisíce životů.

„Stále by to byla obrovská technologická výzva, ale neexistují zde žádná fundamentální fyzikální omezení,“ uvedl profesor letectví a astronautiky Steven Barrett.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: MIT

I tento letoun by využíval konvenční palivovou turbínu – v tomto případě umístěnou v nákladovém prostoru – avšak ta by poháněla generátor produkující elektřinu pro vrtule na křídlech. Samozřejmostí by byl systém kontroly emisí.

Toto řešení je prý jednou z možných odpovědí na skutečnost, že zatím bohužel nedisponujeme žádnou bateriovou technologiií pro větší letadla.

„Bez zásadních průlomů v oblasti technologie baterií k jejich elektrifikaci v dohledné době zkrátka nedojde,“ konstatoval Barett.

Titulní ilustrační foto: Airbus

Diskuze (36) Další článek: TIP: Grafické nástroje Affinity Photo, Designer a Publisher teď koupíte za polovic

Témata článku: Zdraví, Technika, Budoucnost, Letadla, Hybrid, Létání, MIT, Elektřina, Airbus, Koncept, Znečištění, Emise, Letadlo, Oxid, Foto, DusíkSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

** Umíme vyrobit elektřinu ze Slunce ** Potřebujeme ale obrovskou baterii, kam ji uložíme na noc ** Jednou z cest jsou betonové gravitační baterie

Jakub Čížek
EnergetikaObnovitelné zdroje
PowerToys naučí Windows 10 to, co základní systém neumí

PowerToys naučí Windows 10 to, co základní systém neumí

** Chybí vám ve Windows 10 funkce a nebojíte se experimentovat? ** Microsoft oživil sadu PowerToys, která zanikla spolu s XP** Co se bude hodit a co ještě není vyladěné?

Lukáš Václavík
PowerToysWindows 10