Tým vedený Andrewem Stanholzerem z americké Oakland University William Beaumont School of Medicine popsal v lékařském časopise Urology Case Report úspěšnou léčbu alergického onemocnění označovaného jako POIS čili postorgasmic illness syndrome.
Onemocnění je známo od roku 2011, kdy ho jako první popsal psychiatr Marcel Waldinger z Drexel University College of Medicine v americké Philadelphii. Dva pacienty s POIS tehdy představil v případové studii v lékařském časopise Sex and Marital Therapy.
POIS postihuje prakticky výhradně muže. Jednotlivé případy však byly zaznamenány také u žen. Odhaduje se, že onemocněním trpí ve Spojených státech kolem tisícovky lidí. V lékařské literatuře lze nalézt popis méně než šedesáti případů POIS. Jde tedy o vzácný stav, při kterém se u člověka po orgasmu rozvinou příznaky podobné chřipce či alergii.
Nezáleží na tom, zda k ejakulaci došlo po sexu s partnerem, masturbací nebo spontánně během spánku. Příznaky se mohou vyvinout během sekund, minut nebo hodin po orgasmu. Obvykle trvají od dvou do sedmi dnů a pak samy odezní.
Šíře a intenzita příznaků je hodně individuální, ale nejčastěji se POIS projevuje únavou, slabostí, bolestmi hlavy, změnou nálad, problémy s pamětí nebo soustředěním. Často popisují pacienti příznaky připomínající chřipku či sennou rýmu - tedy horečku, ucpaný nos, bolest v krku a svědění očí.
Příčina POIS není známa. Vědci se domnívají, že u mužů jde o autoimunitní nebo alergickou reakci na jejich vlastním spermatu. Nejde ale zřejmě o reakci na samotné spermie, protože POIS se vyvinul i u mužů, kteří jsou neplodní a spermie se jim ve varlatech netvoří.
Alergickou reakci tak může spouštět nějaká složka semenné plasmy. Někteří lidé s POIS se v obavách ze zdravotních komplikací zdržují sexuální aktivity nebo si plánují sex na dobu, kdy se mohou vyrovnat s příznaky onemocnění.
Jednoduchá léčba
Stanholzer a spol. popisují v případové studii jinak zdravého 27letého muže, který poprvé začal pociťovat příznaky POIS v osmnácti letech. Kromě příznaků podobných chřipce se u něj po orgasmech často objevila kopřivka na předloktích.
V průběhu let navštívil pacient několik specialistů, včetně otolaryngologa, specialisty na infekční onemocnění a několik alergologů. Nic z toho, co mu tito lékaři naordinovali, nezabíralo. Muž se proto cíleně vyhýbal jakýmkoli sexuálním aktivitám.
Stanholzerův pacient si vybavoval, že poprvé se u něj POIS projevil poté, co se zotavil z akutní epididymitidy neboli zánětu nadvarlete. Příčinou epididymitidy bývá infekce močových cest nebo sexuálně přenosná bakteriální infekce. Je možné, že tato infekce spustila reakci, při které začal být imunitní systém citlivý na pacientovo sperma.
Pro POIS není k dispozici schválená léčba. Andrew Stanholzer se proto rozhodl pro antihistaminikum difenhydramin, které potlačuje příznaky jiných typů alergie. Tato léčba však nepřinesla mladému muži úlevu, a tak se lékaři rozhodli pro v USA volně prodejnou verzi generického antihistaminika fexofenadinu.
Zároveň lékaři muži doporučili, aby postupně zvyšoval frekvenci orgasmů. Užívání fexofenadinu vedlo k devadesátiprocentnímu ústupu příznaků a umožnilo muži obnovit sexuální aktivitu.
Lékaři se domnívají, že antihistaminikum difenhydramin selhalo, protože jeho maximální účinky trvají jen několik hodin, zatímco účinek fexofenadinu je dlouhodobý. Fexofenadin je bezpečný, levný a snadno se užívá. Andrew Stanholzer ale doporučují provést další studie, při kterých by se ukázalo, zda fexofenadin skutečně přináší lidem s POIS úlevu.
Titulní ilustrační foto: Marco Verch Professional Photographer, CC BY 2.0