Vesmír | Astronomie

Mléčná dráha byla v dětství roztomilým galaktickým kanibalem

  • Přibližně před 10 miliardami let došlo ke srážce dvou galaxií
  • Jednou z nich byla trpasličí galaxie Gaia-Enceladus
  • Celou ji pozřela druhá galaxie –pozdější Mléčná dráha

Mladé galaxie jsou jako malé děti. A stejně jako děti i galaxie rychle rostou. Jeden den se jen tak batolí, jako nevinný shluk kosmického prachu a plynu. A další den už slupnou jiné takové galaktické děcko. Tak nějak vypadalo i dětství naší domovské galaxie Mléčné dráhy.

Přibližně před 10 miliardami let došlo ke srážce dvou galaxií. Jednou z nich byla trpasličí galaxie, kterou odborníci nazývají Gaia-Enceladus. Celou ji pozřela druhá galaxie, která byla v té době asi tak třikrát větší, než její kořist. Nebylo to na počkání. Srážka galaxií je obvykle proces, který trvá miliony let.

Během následujících miliard let se z roztomilého kanibalského dítěte stala Mléčná dráha, tak jak ji známe dnes – mohutná spirální galaxie, která je domovem minimálně 100 miliard hvězd. Obě galaxie, které se tehdy srazily, podle všeho vznikly záhy po Velkém třesku, asi před 13 miliardami let.

Kanibalské sklony Mléčné dráhy potvrzeny

O tom, že Mléčná dráha má kanibalské sklony, jsme už věděli. Astronomka Carme Gallart z výzkumného institutu Institute of Astrophysics of the Canary Islands a její spolupracovníci detailně analyzovali polohu asi 1 milionu hvězd z galaktického disku a vnitřního hala Mléčné dráhy.

Všechny tyto hvězdy se nacházejí do vzdálenosti 6 500 světelných let od Slunce. Vědci k tomu využili pozoruhodná data evropské vesmírné observatoře Gaia, která mapuje hvězdy v Mléčné dráze.

Data o poloze množství hvězd umožnila Gallartové a spol. rozpoznat hvězdy, které se zrodily v Mléčné dráze ještě před zmíněnou kanibalskou kolizí galaxií. Na základě toho pak mohli odvodit, co se dělo po srážce těchto galaxií. Je to detektivní práce, při níž vědci sledují vzájemné pohyby jednotlivých skupin hvězd.

Významnou roli v tomto výzkumu hrálo určování stáří hvězd. K tomu astronomové využívají pozorované vlastnosti hvězd, jako je třeba jejich barva a jasnost. Problém bývá v tom, že jasnost hvězdy těsně souvisí s její vzdáleností. Právě s tím Galalertové a jejímu týmu pomohla observatoř Gaia, která dokáže přesně určit polohu hvězd ve vesmíru.

Při pozorování okolních galaxií bývají zřetelné stopy po podobných srážkách a splývání galaxií, k nimž došlo před miliardami let. Projevují se změnami v celkových tvarech těchto galaxií. Podle Gallartové je ale velmi těžké takové věci sledovat v Mléčné dráze, prostě proto, že se nacházíme uvnitř naší Galaxie a nemáme k dispozici potřebný odstup.

Diskuze (1) Další článek: Alibaba vyrobila vlastní 16jádrový čip architektury RISC-V. ARM by se měl mít na pozoru

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Slunce, Astronomie, Velký třesk, Dráha, Miliarda let, Srážka, Kanibal, Hvězda, Mléčná dráha, Trpasličí galaxie, Dětství, Galaxie, Hala, Gaia


Určitě si přečtěte

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 37

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 11

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65