Mléčná dráha již zahájila požírání Magellanových oblaků

  • Naše Galaxie již v minulosti pozřela řadu trpasličích galaxií
  • A teď má pořádný zálusk na populární Magellanovy oblaky
  • Podle astronomů už vlastně sledujeme proces „strávení“ obou Magellanových oblaků Mléčnou dráhou

O větších galaxiích, jako je třeba i naše Mléčná dráha, je již delší dobu známo, že mají sklony ke galaktickému kanibalismu. Postupně se zvětšují díky tomu, že „požírají“ malé satelitní galaxie ve svém okolí. V případě Mléčné dráhy to můžeme pozorovat pěkně zblízka, doslova v přímém přenosu.

Naše Galaxie již v minulosti pozřela řadu trpasličích galaxií. A teď má pořádný zálusk na populární nepravidelné trpasličí galaxie Magellanovy oblaky. Na obou těchto pozoruhodných galaxiích je vidět, že na ně intenzivně působí gravitační vliv Mléčné dráhy. Podle astronomů už vlastně sledujeme proces „strávení“ obou Magellanových oblaků Mléčnou dráhou.

Podle nové studie, kterou vypracoval Scott Lucchini z americké University of Wisconsin, Madison, se svými kolegy, je právě to vysvětlením, proč od Magellanových oblaků k Mléčné dráze směřuje tak mohutný Magellanův proud.

Tento proud kosmického plynu je dominantní strukturou tohoto typu v Mléčné dráze a táhne se přes velkou část oblohy, od Magellanových oblaků až k jižnímu pólu oblohy. Není sice vidět pouhým okem, ale je tam. Plyn se v něm pohybuje velkou rychlostí.

Proč je proud tak mohutný?

Vědci dlouhou dobu nerozuměli tomu, proč je tento proud tak mohutný. Obsahuje tolik hmoty, že by převážila miliardu Sluncí. Starší modely nedokázaly vysvětlit, jak vlastně Magellanův proud vzniká. Předpokládaly, že tento proud pochází především z Malého Magellanova oblaku.

Lucchini s kolegy vytvořili model, podle něhož probíhala tvorba Magellanova proudu ve dvou fázích. Podle tohoto modelu byly Magellanovy oblaky nejprve více vzdálené od Mléčné dráhy. Pohybovaly se vesmírem společně a Velký Magellanův oblak kradl hmotu Malému oblaku.

Když se Magellanovy oblaky dostaly blíž k Mléčné dráze, tak kolem ní začaly obíhat jako satelitní galaxie. Od té doby Mléčná dráha čerpá hmotu především z plynné korony, která obklopuje Magellanovy oblaky.

To vysvětluje mohutnost Magellanova proudu i jeho tvar připomínající vlákno. Je to i vysvětlením dosavadní záhady, proč Magellanův proud obsahuje spíše více energetický ionizovaný plyn nežli neionizovaný plyn.

A objasňuje to také, proč Magellanův proud, na rozdíl od jiných podobných proudů v Mléčné dráze, obsahuje jen málo hvězd. V plynné koroně Magellanových oblaků je totiž převážně ionizovaný plyn a nejsou tam téměř žádné hvězdy.

Badatelé se teď budou snažit své simulace potvrdit pozorováním Magellanova proudu a Magellanových oblaků. Využijí k tomu analýzu záření vybraných vzdálených kvasarů, které prosvěcuje Magellanovy oblaky a Magellanův proud, na základě pozorování Hubbleovým vesmírným teleskopem.

Titulní foto: ESO/S. Brunier, CC BY 4.0

Diskuze (11) Další článek: YouTube se vrací k lidským moderátorům. Automatické systémy chybují

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Astronomie, Simulace, Slunce, Astronom, Mléčná dráha, University of Wisconsin, Požírání, Hvězda, Malý Magellan, Naše Galaxie, Proud, Madison, Velký Magellanův, Strávení, Hubble, Galaxie, DráhaWindows 2.0 mají 35. narozeniny. Nainstalovali jsme je. Chybí hlavní panel, ale okna už se překrývají

Windows 2.0 mají 35. narozeniny. Nainstalovali jsme je. Chybí hlavní panel, ale okna už se překrývají

**Windows 2.0 byly představeny 9. prosince 1987. **Oproti předchůdci se okna mohla překrývat a plochu začaly plnit ikony. **Centrálním bodem platformy byl správce souborů, nechyběly některé klasické nástroje jako Malování.

Petr Urban
Operační systémyMicrosoftWindows
Google Translate našel přemožitele. Vyzkoušeli jsme překladač DeepL

Google Translate našel přemožitele. Vyzkoušeli jsme překladač DeepL

** DeepL Translator využívající strojové učení se konečně naučil česky ** Na 22 příkladech vám ukážeme, jak si stojí oproti Googlu a Microsoftu ** Překladatelé nebudou mít brzy co žrát, jak by řekl klasik

Lukáš Václavík
PřekladačSoftware
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows