Mnoho hornin na Marsu je pokrytých fialovým povlakem. Vědci zatím netuší proč

Marsu se sice přezdívá rudá planeta, nicméně mnoho skal, balvanů… na jeho povrch je pokryto zvláštním fialovým povlakem. Zjistil to rover Perseverance.

Tento objev se zatím nepodařilo uspokojivě vysvětlit. „Ve skutečnosti pro vás nemám žádnou dobrou odpověď,“ přiznala Ann Ollila z Los Alamos National Laboratory na nedávné konferenci American Geophysical Union (AGU).

Vědci se nyní usilovně odhalit původ povlaku. Někteří z nich se domnívají, že jeho chemické složení by nám mohlo poskytnout nové poznatky o starověkém prostředí Marsu.

Indikátor života?

Ve hře je pochopitelně i možnost – byť velice nepravděpodobná –  že se jedná o důsledek činnosti nějakých mimozemských organismů.

Jak uvedl Bradley Garczynski z Purdue University, dotyčný povlak je možné studovat především díky sofistikované kameře Mastcam-Z. Během misí jiných roverů s takovouto frekvencí zaznamenán nebyl.

Badatelé doufají, že alespoň nějaké vzorky těchto fialových hornin se podaří dopravit zpět na Zemi, kde je budou moct důkladně analyzovat.

Diskuze (11) Další článek: MediaTek předvedl Wi-Fi 7 v akci. Datové přenosy jsou skoro pětkrát rychlejší než na Wi-Fi 6

Témata článku: Vesmír, Země, Mars, Výzkum, Perseverance, Geologie, Vědec, GARC, Skála, Hornina, Povlak, AGA, Pro, Purdue University, Objev