Moderna připravila posilovací vakcínu. Je účinnější proti omikronu, k dispozici bude koncem léta

Americká farmaceutická firma Moderna otestovala posilovací vakcínu proti koronaviru SARS-CoV-2 způsobujícímu onemocnění covid-19. Jedná se o bivalentní očkovací látku, zaměřující se jak na původní kmen viru, tak i na variantu omikron (konkrétně na původní BA.1). Nový booster zvýšil neutralizační protilátky proti omikronu osminásobně, zatímco původní booster zvýšil hladiny protilátek pouze asi 4,4×.

Výrobce usiluje o to, aby se tato injekce – označovaná jako mRNA-1273.214 – stala na podzim základem pro sezónní očkování. Proto v nadcházejících týdnech předloží výsledky americkému Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a doufá, že bivalentní booster bude k dispozici koncem léta či na začátku podzimu.

Dvě mouchy jednou ranou

Moderna tvrdí, že nová očkovací látka může konkurovat její stávající posilovací dávce. Již v dubnu přitom oznámila, že booster zaměřený na původní kmen a variantu beta (mRNA-1273.211) by mohl v účinnosti rovněž překonat současnou posilovací dávku. Právě tyto údaje farmaceuty utvrdily v tom, že se budou nadále zaměřovat na bivalentní vakcíny.

„Jsme rádi, že se můžeme podělit o předběžnou analýzu dat o mRNA-1273.214,“ uvedl generální ředitel Moderny Stéphane Bancel. „Při pohledu na tato data spolu s trvalostí, kterou jsme zaznamenali u našeho prvního kandidáta na bivalentní booster, mRNA-1273.211, očekáváme u mRNA-1273.214 trvalejší ochranu proti rizikovým variantám, což z něj činí našeho hlavního kandidáta na booster pro podzim 2022.“

Pro testování byl použit vzorek čítající 814 dospělých ve věku od 18 do více než 65 let, kteří podstoupili očkování sérií vakcín Moderna (dvě očkování po 100 mikrogramech) a jednu injekci současné posilovací vakcíny (50 mikrogramů). 437 účastníků dostalo jako čtvrtou injekci bivalentní posilovací látku (50 mikrogramů), zatímco 377 dostalo další 50mikrogramovou dávku současné posilovací látky.

Osmkrát více protilátek

Obě skupiny byly obecně dobře srovnatelné, pokud jde o věk a načasování injekcí. V obou skupinách účastníci dostali třetí injekci (první posilovací dávku) přibližně osm měsíců po druhé injekci a čtvrtou injekci (druhou posilovací dávku) přibližně o 4,5 měsíce později.

Přibližně čtvrtina z každé skupiny byla před čtvrtým přeočkováním infikována virem SARS-CoV-2 (séropozitivní), takže Moderna mohla provést oddělenou analýzu těchto osob a osob, které v minulosti infikovány nebyly (séronegativní). Zatímco při očkování bivalentní vakcínou stouply hodnoty protilátek ze 300 na 2480, v případě stávající posilovací dávky stoupla jejich hladina jen na 1420.

Když Moderna přidala séropozitivní účastníky, zjistila podobné výsledky, byť séropozitivní skupiny pochopitelně měly celkově vyšší hladiny protilátek. U všech účastníků, kteří dostali bivalentní posilovací dávku, došlo k přibližně sedminásobnému nárůstu neutralizačních protilátek proti omikronu ve srovnání s 3,8násobným nárůstem u těch, kteří dostali současnou posilovací dávku.

Co bude na podzim?

Ohledně podzimních posilovacích dávek panuje zatím mnoho nejasností, včetně toho, jaké boostery budou nabízeny a komu. Není ani jasné, zda se SARS-CoV-2 stane sezónním virem, ale vzhledem k pokračujícím vlnám variant a subvariant spolu se slábnoucí imunitou ze současných vakcín a nákaz odborníci obecně přijali myšlenku podzimního posilovacího očkování.

Na 28. června svolává Úřad pro kontrolu potravin a léčiv panel nezávislých odborných poradců, jež se bude zabývat nutností podzimního očkování. Mají-li mít výrobci vakcín na podzim vyrobené, distribuované a připravené posilovací dávky, potřebují mít co nejdříve vybrané složení a zahájenou výrobu.

Situace je však komplikovaná – nejnovější bivalentní posilovací dávka Moderny je založena na subvariantě omikronu BA.1, která již v populaci téměř necirkuluje. Od její lednové vlny dosáhly dominantního postavení dvě subvarianty – BA.2 a BA.2.12.1. Stále častěji se také objevují dvě nejnovější varianty BA.4 a BA.5, které se mohou stát dominantním kmenem již v průběhu léta.

Diskuze (101) Další článek: Prusa Research slaví 10 let. Exkluzivní 3D tiskárna pro sběratele má zlatý rám, výroční logo a podpis Josefa Průši

Témata článku: Zdraví, Koronavirus, Očkování, COVID-19, Medicína, Mutace, Vakcinace, SARS-CoV-2, Moderna, Vakcína, Léto, Stéphane Bancel, Dávky, Protilátky, Stephan, Bustr, InjekceSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Větší baterie a lepší foťáky. Nová generace skládaček Galaxy Z Flip4 a Z Fold4 je tady

Větší baterie a lepší foťáky. Nová generace skládaček Galaxy Z Flip4 a Z Fold4 je tady

** Po roce jsou tu opět nové skládačky od Samsungu ** Nečekejte žádnou revoluci, ale spíše doladění a vylepšení detailů ** Flip dostal větší baterii, Fold zase dva nové fotoaparáty

Martin ChroustJakub Michlovský
Skládací konstrukcePreview
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Jak automaticky vyvětrat ložnici? Zkusili jsme ten nejpitomější způsob, ale větráček z počítače funguje!

Jak automaticky vyvětrat ložnici? Zkusili jsme ten nejpitomější způsob, ale větráček z počítače funguje!

** Tři miliony obyvatel Česka bydlí v panelovém domě ** Většina nemá žádnou sofistikovanou technologii větrání ** A tak jsme si ji postavili sami z počítačových větráčků

Jakub Čížek
DIYPojďme programovat elektroniku
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru