Moderna se chystá testovat na lidech experimentální mRNA vakcínu proti viru HIV

Americká farmaceutická firma Moderna tento týden zahajuje klinické testování experimentální mRNA vakcíny proti viru HIV. Do první fáze studie bude zahrnuto 56 zdravých dobrovolníků (bez HIV). Očkovací látka je založena na stejné platformě, jako úspěšná vakcína proti onemocnění covid-19.

Cílem studie bude otestovat bezpečnost vakcíny a změřit příslušnou imunitní odpověď vyvolanou u malé skupiny zdravých dobrovolníků. Vývoj vakcíny proti HIV probíhá ve spolupráci s Mezinárodní iniciativou pro vakcíny proti AIDS (IAVI) a Nadací Billa a Melindy Gatesových.

Vakcína proti HIV

V dubnu tohoto roku plánovala Moderna testování dvou potenciálních kandidátů, pojmenovaných mRNA-1644 a mRNA-1574. Minulý týden byly zveřejněny podrobnosti, podle kterých do první fáze testování postoupila očkovací látka mRNA-1644. Studie byla oficiálně zahájena ve čtvrtek 19. srpna.

V současné době existují účinná antivirotika, která dokáží zlikvidovat většinu stop viru HIV u nakažených osob a také zabránit tomu, aby se lidé, kteří jsou mu vystaveni, nakazili. Virus má však stále spoustu triků, které mu umožňují přetrvávat v těle infikované osoby.

Patří mezi ně schopnost rychle mutovat části své struktury, což znesnadňuje rozpoznání specifických protilátek produkovaných imunitním systémem. Již desítky let však vědci vědí, že někteří lidé dokážou produkovat široce neutralizující protilátky proti HIV, které jsou schopné zasáhnout více kmenů viru. Tyto protilátky se zaměřují na stabilní části viru, jež se při jeho mutacích příliš nemění.

Bude to běh na dlouhou trať

Jedna ze strategií pro vývoj vakcíny proti HIV spočívá v tom, že se imunitní systém přiměje, aby sám produkoval neutralizační protilátky, podobně jako to již dokáží někteří geneticky obdaření lidé. Dosud však tyto snahy selhávaly. Moderna sází na to, že její vakcinační platforma v kombinaci s novou metodou získávání silných protilátek z imunitního systému může uspět tam, kde ostatní selhali.

První fáze klinických testů jsou určeny pouze k testování bezpečnosti nového léku nebo vakcíny na zdravých lidech. Odborníci však budou také sledovat imunitní reakce dobrovolníků, zejména jejich B-lymfocytů, které jsou zodpovědné za tvorbu a udržování protilátek. Výsledky by měly napovědět, zda je tento způsob ochrany životaschopný.

Moderna uvedla, že v roce 2021 plánuje zahájit tři klinické testy vakcín proti HIV. I v tom nejlepším případě bude pravděpodobně trvat roky, než se jakákoli úspěšná vakcína proti HIV dostane k veřejnosti. Očekává se, že současná první fáze studie skončí až v roce 2023. Virus HIV je totiž mnohem méně rozšířený, takže shromáždění potřebných údajů k potvrzení účinnosti vakcíny bude trvat déle.

Diskuze (86) Další článek: Volební kompas 2021: Nová kalkulačka vám poradí, komu dát v říjnu hlas

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,