Moderní letoun palební podpory AC-130J Ghostrider cvičil v Jižní Koreji | Foto: AF.mil

Foto: AF.mil

Moderní letoun palební podpory AC-130J Ghostrider cvičil v Jižní Koreji

  • V Jižní Koreji se nedávno uskutečnilo pravidelné vojenské cvičení „Teak Knife“
  • Toho se zúčastnil i americký letoun AC-130J Ghostrider
  • Bylo to poprvé, kdy se nějaký letoun řady AC-130 v této zemi představil

V Jižní Koreji se nedávno uskutečnilo pravidelné společné cvičení americké a jihokorejské armády „Teak Knife,“ které probíhalo od začátku letošního února do začátku března. Americké letectvo následně zveřejnilo nezvykle detailní zprávu o účasti populárního amerického letounu palebné podpory v nejvíce modernizované verzi AC-130J Ghostrider.

Bylo to poprvé, kdy se letoun celé řady AC-130, tedy včetně starších verzí, představil v Jižní Koreji. USAF uveřejnili záběry, na nichž je patrný letoun Ghostrider s identifikačním číslem 5852. Tento letoun provozuje 4th Special Operations Squadron z Hurlburt Field na Floridě.

Komentátoři v tomto případě uvádějí s nadsázkou, že šlo spíše o arzenálový letoun než letoun palebné podpory. Dotyčný Ghostrider si totiž při palbě na malý neobydlený ostrůvek vyzkoušel rozmanité zbraňové systémy ze svého arzenálu.

Pumy i naváděné střely

„Nešťastný“ ostrov byl nejprve zasažen pumami GBU-39B/B Laser Small Diameter Bombs (LSDB), které mají k dispozici laserové navádění na cíl. S těmito pumami je možné přesně zasáhnout i pohyblivé cíle.

Poté následovaly přesně naváděné střely AGM-176 Griffin, které byly vypuštěny z vnitřku Ghostrideru. Jsou vybaveny GPS a inerciálním naváděním, společně se semiaktivním laserovým zaměřováním. Tyto střely mohou zasahovat statické i pohyblivé cíle s vysokou přesností.

Na zveřejněných snímcích je rovněž patrné odpálení minimálně jedné střely AGM-114 Hellfire, umístěné pod křídlem Ghostrideru. Nakonec došlo i na palné zbraně, které má Ghostrider na palubě. Zmíněný ostrov zasáhly projektily z automatického kanónu GAU-23/A ráže 30 mm i houfnice M102 ráže 105 mm.

AC-130J Ghostrider představuje pátou generaci amerických letounů palebné podpory. V červnu 2015 tento typ ukončil testy a od roku 2017 je k dispozici pro operační nasazení. Postupně nahrazoval stárnoucí letouny AC-130U/W, tedy letouny Spooky II a Stinger II.

V tuto chvíli není jasné, kolik těchto letounů americké letectvo má. V roce 2021 se vyjádřili, že hodlají vybudovat flotilu celkem 37 Ghostriderů, přičemž poslední Ghostrider by měl být dodán letectvu v roce 2024.

Určitě si přečtěte

Články odjinud