Mohou mobily vyvolávat rakovinu? Jasnou odpověď nepřinesla ani studie za 30 milionů dolarů

Mohou mobily vyvolávat rakovinu? Jasnou odpověď nepřinesla ani studie za 30 milionů dolarů

Jedna z největších i nejdražších studií, která se zabývala hledáním odpovědi na otázku, zda mobilní telefony mohou způsobovat rakovinu, definitivně skončila. Závěr? Taková souvislost skutečně existuje – ale pouze za velmi specifických okolností.

Odborníci z National Toxicology Program (NTP) dva roky vystavovali laboratorní myši a potkany vysoké úrovni radiofrekvenčního záření a to po dobu 9 hodin denně. U 5-7 % samců potkanů se vyvinuly maligní schwannomy srdce a u 2-3 % samců potkanů maligní gliomy mozku.

U žádných hlodavců v kontrolních skupinách nebyly výše zmíněné nádory odhaleny, což badatele vedlo k závěru o „jasném dokladu“ spojitosti mezi používáním mobilních telefonů a schwannomy srdce (v případě gliomů se prý jedná jen o „určitý doklad“).

Celá záležitost má však několik háčků. Jedním z nich je to, že inkriminovaný výzkum byl zahájen v době, kdy byly běžným standardem 2G a 3G telefony. Vědci tudíž pracovali s rádiovou frekvencí, kterou dnešní přístroje již nevyužívají.

Kromě toho je nutné vzít v potaz i skutečnost, že vystavovat záření zvířata není rozhodně totéž jako vystavovat záření lidi. Zatímco v prvním zmíněném případě je zasahováno celé tělo, v tom druhém jde toliko o tkáně poblíž místa, kde si mobil držíme. Vůbec nemluvě o tom, že snad žádný člověk na světě netelefonuje 9 hodin denně.

„Takže o 30 milionů dolarů a skoro dvě desetiletí později to vypadá, že tato studie NTP nás zanechává přesně tam, kde jsme byli předtím, než začala: téměř úplně nejisté, zda telefony v našich kapsách mohou poškodit naše zdraví,“ komentoval to Futurism.

Určitě si přečtěte

Články odjinud