Molekulární „dráp“ vytahuje uran z ozářených myší. Vynález může pomoci lidem | Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock

Molekulární „dráp“ vytahuje uran z ozářených myší. Vynález může pomoci lidem

V roce 2008 vedl nárůst výskytu různých vrozených vad a dalších abnormalit ke zjištění, že stovky indických dětí trpí otravou uranem. V jejich tělech se nachází až 60krát více jmenovaného těžkého kovu, než kolik činí maximální bezpečnostní limit. O deset let později navíc odborníci odhalili, že hladiny uranu v podzemní vodě v Indii jsou stále příliš vysoké.

Riziko intoxikace uranem pochopitelně hrozí nejen obyvatelům výše zmíněné země, ale i řadě dalších lidí z celého světa – například jaderným vědcům. Navzdory tomu tento kov stále neumíme z organismu rychle a účinně odstranit. To se však už brzy může změnit.

Ledvinám pomůže molekulární „dráp“

Odborníci z čínské Soochow University pracují na vývoji jakéhosi molekulárního „drápu“, který dokáže vylučování uranu značně usnadnit. Jejich dosavadní výsledky minulý týden publikoval prestižní žurnál Nature.

Podle ScienceAlert inkriminovaný dráp z ledvin ozářených myší dokázal odstranit zhruba 80 % zbytkového uranu. A když byl injektován přímo do břicha, vytáhl z kostí zvířat třetinu až polovinu uranu.

Ostatní aktuálně dostupné metody přitom zdaleka tak efektivní nejsou – z myších ledvin eliminovaly asi 20 % uranu a z kostí pouhých 10 %. Takže i když nový molekulární nástroj nelze označit za dokonalý, rozhodně jde o velký posun vpřed.

Určitě si přečtěte

Články odjinud