Mořští slimáci se dobrovolně zbavují svých hlav. Z nich pak dorostou těla

Mořští slimáci z kladu Sacoglossa dokážou regenerovat svá těla pouze z hlav. Plyne to z výsledků pozorování prováděných japonskou bioložkou Sayakou Mitoh z Nara Women's University.

Toto chování je podobné tzv. autotomii – například mnohé ještěrky v případě útoku predátora umí odhodit ocásek (který jim později doroste), což značně zvyšuje jejich šance na úspěšný únik. Schopnosti mořských slimáků ovšem sahají mnohem dál a navíc se zdá, že v jejich případě nejde o obrannou strategii.

„Mysleli jsme si, že bez srdce a dalších důležitých orgánů brzy zemře, ale byli jsme znovu překvapeni, když jsme zjistili, že zregeneroval celé tělo,“ uvedla Mitoh v rozhovoru pro Wired.

Klepněte pro větší obrázek
Foto:
Profimedia

Jen několik hodin po dekapitaci se hlava začala krmit. Po dni se zacelila rána na krku. Po týdnu se začalo obnovovat srdce. A za necelý měsíc byl slimák „kompletní“.

Co se ale stalo se zbytkem? „Těla se postupně zmenšovala a bledla, očividně v důsledku ztráty chloroplastů, a nakonec se rozložila. Těsně předtím, než se tělo rozložilo, byl vidět tlukot srdce,“ konstatovala Mitoh.

Další zajímavou otázkou je, proč se vlastně slimáci svých hlav dobrovolně zbavují. Nejpravděpodobnější příčinou jsou parazité: jedinci, kteří jimi nebyli infikováni, totiž žádné takové sklony neměli. Na druhé straně, ve volné přírodě se podle všeho dekapitují jen ti slimáci, kteří utrpěli vážná zranění při útocích predátorů.

Diskuze (22) Další článek: Krátký test: levná myš Canyon s bezdrátovým dobíjením a k tomu podložka, která nabije i mobil

Témata článku: Příroda, Výzkum, Zvířata, Tělo, HLA, Profimedia, Strategie, Slimák, Srdce, Hlava, Ještěrka, MLO