Most Striatus z bloků vytištěných na 3D tiskárně nepotřebuje maltu, pojiva, ani ocelové výztuže

Po oznámení projektu na začátku letošního roku dokončili architekti ze studia Zaha Hadid Architects (ZHA) a vědecká skupina Block Research Group při ETH v Curychu první obloukový betonový most na světě vyrobený metodou 3D tisku. Lávka o rozměrech 16 × 12 metrů je umístěna v parku Giardini della Marinaressa v italských Benátkách a představuje „alternativu k tradiční betonové konstrukci“.

Striatus se skládá z 53 betonových bloků, které drží pohromadě tlakem. Součástí konstrukce nejsou ocelové výztuže a nebyly použita žádná pojiva, malta ani lepidlo. Místo tisku jednotlivých bloků ve vodorovných vrstvách betonu byly vrstvy tištěné pod určitými úhly, které probíhají kolmo na dráhu konstrukčních sil mostu. To dle ZHA propůjčuje konstrukci její vlastní robustnost a stabilitu.

Vytisknutý most

Každý z betonových bloků byl vytištěn dvousložkovou betonovou hmotou vyvinutou společností Holcim. Součástí konstrukce jsou neoprenové vložky umístěné mezi betonovými bloky, které redukují tření a minimalizují napětí. Protože konstrukce nepotřebuje maltu, lze most kdykoli relativně snadno rozebrat a znovu sestavit nebo recyklovat, jakmile doslouží svému účelu.

Konstrukce kombinuje tradiční techniky mistrů stavitelů s pokročilými výpočetními konstrukčními, inženýrskými a robotickými výrobními technologiemi. Betonové bloky tvoří oblouk, podobně jako je tomu u běžných zděných mostů. Konstrukce je provedená tak, aby se síly přenášely do základových patek, které jsou ukotvené v zemi, a je stabilní pouze díky své geometrii.

Název „Striatus“ odráží konstrukční logiku a výrobní postup. Beton se tiskne ve vrstvách kolmých k působícím silám, čímž vzniká „pruhovaná“ struktura, která nevyžaduje žádnou výztuž. „Tato přesná metoda 3D tisku betonu nám umožňuje spojit principy tradiční klenbové konstrukce s digitální výrobou betonu a použít materiál pouze tam, kde je to z konstrukčního hlediska nezbytné, aniž by vznikal jakýkoli odpad,“ upřesňuje profesor z ETH Philippe Block.

Ekologičtější stavby

Most je zajímavý i z ekologického hlediska – většina nových staveb na celém světě se staví ze železobetonu, přestože tento způsob výstavby produkuje velké množství emisí CO2. Problematická je v tomto ohledu zejména ocel používaná na výztuž a cement do betonu. Nová technologie představuje způsob, jak obojí snížit a tím minimalizovat dopad železobetonových konstrukcí na životní prostředí.

Kromě lávky představil projektový tým „plán, jak stavět více s méně prostředky“. Konkrétně se BRG ve spolupráci se švýcarským gigantem v oblasti stavebních materiálů Holcim snaží nasměrovat stavební průmysl k šetrnější alternativě železobetonových podlahových desek. Nový nevyztužený podlahový systém by vyžadoval pouze 30 % objemu betonu a 10 % množství oceli ve srovnání s jeho konvenčním protějškem.

Diskuze (16) Další článek: Alternativní Start11 vyšel v ostré verzi. Ladí nabídku i vyhledávač, všechny neduhy Jedenáctek ale neřeší

Témata článku: Technologie, 3D tisk, Stavby, Architektura, Švýcarsko, Materiál, Blok, Konstrukce, Tiskárna, ZHA, Most, ETH, Výztuž, Malta, Betonový blok, Curych, Beton, Pojivo, BenátkyIzrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

** Mexické drogové kartely využívají pozoruhodné nekonvenční zbraňové systémy ** Patří mezi ně rovněž drony v mnoha podobách ** Nedávno zveřejněné video zachycuje útok dronu shazujícího malé bomby

Stanislav Mihulka
MexikoDrogyZbraně
Zapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu
Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

** Voděodolnost dnes ještě stále není samozřejmost u všech telefonů ** Polití či utopení tak může telefon nenávratně zničit ** Poradíme, co v takových případech dělat a jak jej zachránit

Martin Miksa
Tipy a trikyVideo