The United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO) varovala před pokroky v oblasti neurotechnologií spjatými s využíváním umělé inteligence (AI). Ty podle ní představují hrozbu pro lidská práva a duševní soukromí. Informovala o tom Agence France-Presse.
„Jsme na cestě ke světu, ve kterém nám algoritmy umožní dekódovat mentální procesy lidí a přímo manipulovat s mozkovými mechanismy, které jsou základem jejich záměrů, emocí a rozhodnutí,“ uvedla Gabriela Ramos z UNESCO.
Elektronická zařízení určená pro propojení s lidským mozkem či nervovým systémem – tzv. neurotech – jsou obvykle vyvíjena pro lékařské účely. Nedávný pokus však odborníky přiměl pozastavit se nad jejich potenciální invazivitou.
Neurotech na steroidech
V rámci jedné studie se podařilo úspěšně zkombinovat velký jazykový AI model s funkčním MRI skenováním, což umožnilo doslova číst myšlenky lidí a následně je vyjádřit slovy.
„Je to jako nasadit neurotech na steroidy,“ řekla AFP specialistka na AI Mariagrazia Squicciarini.
Doplňme, že podle nové zprávy UNESCO se mezi lety 2010 a 2020 investice do neurotechnologických společností vyšplhaly na více než 33 miliard dolarů, což odpovídá 22násobnému nárůstu. Počet neurotech patentů se pak za polovinu tohoto časového období (tedy 5 roků) zdvojnásobil.