Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

  • Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla
  • To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu
  • Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun
Foto: BAE Systems
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu | Foto: BAE Systems

Je to zhruba rok, co vyšlo najevo, že americké námořnictvo zrušilo projekt railgunu, z řady důvodů. Elektromagnetického děla je škoda, ale po téměř dotažené technologii zůstaly prvky, které se stále mohou stát velice užitečnými. Jedním z nich je munice pro railgun.

Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp samohybného děla, které bude schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu protivníka. Při tom by měl využívat munici pro railgun.

Primární rolí pro toto dělo zřejmě bude ochrana amerických základen v zahraničí. Už teď se ale rýsují další možnosti využití, včetně ochrany kriticky významných vojenských i civilních cílů na území Spojených států. V souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu se zřetelně ukazuje, jaké riziko představují střely s plochou dráhou letu, proti nimž je obtížné se bránit.

US Air Force tento systém nazvali Hypervelocity Ground Weapon System (HGWS) a na jeho vývoj v roce 2023 žádají zhruba 89 milionů dolarů. Jedním ze základních požadavků přitom je, aby toto samohybné dělo bylo možné převážet konvenčními transportními letouny Lockheed C-130 Hercules.

Dostupných informací je jen málo. Základní charakteristiky zmíněného samohybného děla jsou přitom téměř identické s konceptem pokročilého děla Multi-Domain Artillery Cannon (MDAC), který loni představili vývojáři amerického letectva Air Force Research Laboratory (AFRL).

Dělostřelecký systém s kanonem velké ráže

Podle tohoto konceptu by mělo jít o dělostřelecký systém na podvozku 6x6, který bude vybavený kanonem velké ráže. Systém by měl být mít relativně vysokou rychlost palby a projektily by měly opouštět hlaveň velmi vysokou rychlostí.

Podle komentátorů je design HGWS rámcově podobný samohybným houfnicím ráže 155 mm, které jsou vybavené poloautomatickými nabíjecími systémy a díky tomu mohou vést palbu v krátkých intervalech.

Jde například o severské samohybné dělo Archer Artillery System, které používá armáda Švédska. Podle výrobce může Archer přijet na určené místo, vypálit 4 projektily a zase vyrazit na cestu během 74 sekund. Zároveň má k dispozici zásobník na 21 projektilů.

Použití munice do railgunu, tedy projektilů HVP (Hypervelocity projectile) dává podle komentátorů smysl. Mohl by vzniknout systém obrany proti střelám s plochou dráhou letu, jehož jeden výstřel bude levnější než u tradiční protiraketové obrany s raketami země-vzduch.

Pokud bude nový systém mít podobný zásobník na projektily jako Archer, tak předčí dnešní obvyklou protiraketovou obranu i počtem výstřelů na jeden připravený systém.

Titulní ilustrační foto: BAE Systems

Diskuze (9) Další článek: Cenový přehled grafických karet. Koupit, nebo čekat?

Témata článku: Technologie, Vojenství, USA, Prototyp, Armáda, Švédsko, Zbraně, Dráha letu, Munice, Dráha, Letectvo, HVP, Americké letectvo, US Air Force, Let, MDAC, Americké námořnictvo, Archer, Projektil, AFRL, Plochá dráhaJak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Překládáme doménu na IP adresu krok za krokem a už chápeme, jak by mohlo Rusko přijít o internet

Překládáme doménu na IP adresu krok za krokem a už chápeme, jak by mohlo Rusko přijít o internet

** Jedním z klíčových systémů na internetu je DNS ** Stará se o překlad doménového jména na koncovou IP adresu ** Dnes si ten překlad vyzkoušíme krok za krokem

Jakub Čížek
DNSTechnologieInternet
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Ušetříte za data. Návod, jak na YouTube poslouchat jen zvuk

Ušetříte za data. Návod, jak na YouTube poslouchat jen zvuk

Na YouTube existuje spousta videí, u kterých stačí pouze poslouchat zvuk. Zásadně se tím sníží objem přenesených dat.

Jiří Kuruc
YouTubeTipy
Jak dobře vybrat router. Potřebujete Wi-Fi 6, co nejvíc antén a fyzických portů

Jak dobře vybrat router. Potřebujete Wi-Fi 6, co nejvíc antén a fyzických portů

** Wi-Fi router je zařízení, přes které se připojíte k bezdrátové síti Wi-Fi a k internetu ** Poradíme, jak Wi-Fi router vybrat, na co myslet a čemu se vyhnout ** Doporučíme konkrétní osvědčené routery

Stanislav Janů
Jak vybratRouter