Musk okouzlil svět. Nechal upravit software, aby Ukrajincům fungoval Starlink i v jedoucím autě

Terminály Starlink, které nedávno poslal Elon Musk na Ukrajinu, se ukázaly být velice užitečné. Na Twitteru to ve středu uvedl tamější vicepremiér Mykhailo Fedorov.

„Starlink udržuje naše města připojená a integrovaný záchranný systém zachraňuje životy,“ napsal mj.

Připomeňme, že to byl právě Fedorov, kdo o Starlink požádal – a to především proto, že Rusko se během své invaze snaží všemožně likvidovat komunikační infrastrukturu.

Strach ze špionáže

Sám Musk se však obává, že ruští experti na špionáž se pokusí Starlink odposlouchávat. Ukrajinské instituce i jednotlivci, kteří toto připojení k internetu využívají, by se tak mohli stát snadným cílem nepřítele.

„Důležité varování: Starlink je jediný neruský komunikační systém, který v některých částech Ukrajiny stále funguje, takže pravděpodobnost, že budete terčem, je vysoká,“ komentoval to. „Buďte prosím při jeho používání opatrní,“ dodal.

Tady však Elon přestřelil, aktivních systémů je více. Satelitní sítě Inmarsat a Iridium fungují normálně (i když řádově pomaleji), ukrajinští fixní i mobilní operátoři se pochopitelně potýkají s řadou problémů, ale také fungují.

Firmware Ukrajině na míru

A ještě jeden tweet. Klíčovým trumfem Starlinku je autonomie – stačí dieselgenerátor a připojíte se i uprostřed divočiny. Jenže musíte mít ten generátor…

Pouhý den poté, co ukrajinský vicepremiér Mykhailo Fedorov zmínil, že napájí starlinkové terminály pomocí generátorů, oznámil Musk, že jeho lidé upravili software tak, aby šlo terminály napájet z běžné automobilové 12V zásuvky (aka zapalovač).

Navíc lze Starlink používat i za jízdy. Je běžné, že se antény natáčí k dostupným družicím, ale algoritmy byly stavěné pro pevnou pozici někde na hřebenu střechy – teď to zvládnou i v pohybujícím se autě.

Pozitivní reakce se scházely, už když Musk na Ukrajině aktivoval služby Starlinku a poslal náklaďák plný terminálů. Škarohlídové však oponovali, že to Muska vlastně až tak moc nestálo a že jen sbírá levné body popularity. Teď předvedl flexibilitu v korporátním světě nevídanou a podle reakcí se zdá, že přesvědčil i ty poslední pochybovače.

Diskuze (23) Další článek: Avast zdarma poskytuje nástroj pro dešifrování dat zákeřným ransomwarem HermeticRansom

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,