Musk slibuje robotické taxíky. Nebudou mít volant ani pedály a budou jezdit levněji než autobusy

Flotila robotických taxíků Tesla bude vypuštěna do světa v roce 2024 a bude skutečně autonomní, bez možnosti převzetí řízení člověkem. Během středečního hovoru k finančním výsledkům za první čtvrtletí generální ředitel Elon Musk uvedl, že robotické taxi je „zásadně optimalizované pro autonomii“ a nebude mít volant ani pedály.

Musk naznačil další „vzrušující“ inovace a uvedl, že cílem je dosáhnout co nejnižších nákladů na kilometr. Náklady na jízdu robotickým taxíkem Tesla prý budou nižší než na jízdu autobusem. „Myslím, že to bude velmi silný produkt,“ řekl a dodal, že projekt bude „ohromným motorem růstu společnosti Tesla“.

Robotické taxíky Tesla

Rozhodujícím faktorem, který je třeba vzít v úvahu, jsou náklady na samotné vozidlo, jež se v budoucnu pravděpodobně změní. Tesla nedávno zvýšila ceny svých automobilů a Musk si posteskl nad vysokou inflací, kvůli které se ceny dílů zvýšily až o 30 %,

Podle Muska byla inflace vyšší než 8,5 procenta, které uvádí ministerstvo práce v USA. I když ceny již objednaných vozů zůstanou pravděpodobně konstantní kvůli stávajícím smlouvám, v budoucnu se jistě dočkají revizí. Kromě materiálových vstupů se Tesla potýká také s rostoucími náklady na komodity a logistiku.

Podle firemních prognóz „to vypadá, že jízda robotickým taxíkem bude stát méně než jízdenka na autobus, dotovaná jízdenka na autobus nebo dotovaná jízdenka na metro“. Musk již dříve hovořil o svém zájmu postavit robotické taxi, ale toto bylo jeho dosud nejjasnější vyjádření k takovému projektu.

Už za čtyři roky? Možná

Robotické taxíky hodlá Tesla představit v blíže neupřesněném termínu v průběhu příštího roku. V roce 2024 by pak měla následovat jejich sériová výroba. Muskem uváděné termíny je však, s ohledem na dosavadní zkušenosti, nutné brát s velkou rezervou.

Musk se o robotickém vozidle zmínil také na nedávné firemní akci „Cyber Rodeo“ v texaské továrně Tesla Gigafactory, kde uvedl, že bude vypadat „docela futuristicky“. O autonomních taxících mluvil již v roce 2019, nicméně v té době měl na mysli standardní řadu elektromobilů Tesla, které jsou všechny do určité míry schopné autonomního řízení.

Dosažení cíle plné autonomie se však Tesle ani po několika letech snažení nedaří. Musk během hovoru uvedl, že zdokonalení technologie samořídícího vozidla je mimořádně obtížné. „Abyste mohli vyřešit Full Self Driving, musíte ve skutečnosti vyřešit umělou inteligenci v reálném světě, což zatím nikdo nedokázal,“ konstatoval.

Diskuze (48) Další článek: Vysoké frekvence i nízká latence. G.Skill vyrobil nezvykle dobré paměti DDR5

Témata článku: Elektromobily, Elon Musk, Tesla, USA, Tesla Motors, Autonomní vůz, Taxi, Autobus, Projekt, Volant, Full Self Driving, Full Self-Driving), Tesla Gigafactory, Inflace, Taxík, Generální ředitel, Pedál