Musk v e-mailu varuje před bankrotem SpaceX. Ohroženy mohou být starty raket i Starlink

  • Elon Musk popsal v e-mailu kritickou situaci kolem motorů Raptor
  • Pokud se potíže nevyřeší, může firmě hrozit bankrot
  • Sám Musk zrušil dovolenou a šel pracovat na výrobní linku

Generální ředitel společnosti SpaceX Elon Musk popsal kritickou situaci týkající se výroby motorů pro její rakety. Z e-mailu, který rozeslal všem zaměstnancům, plyne, že problémy ve výrobě vážně ohrožují projekt Starship a satelitní internetovou službu Starlink. Musk připouští možnost bankrotu, pokud se tyto potíže nevyřeší. Podrobnosti přinesla americká televizní stanice CNBC.

Dle e-mailu, jehož obsah se tento týden objevil v některých médiích, je krize kolem výroby motorů Raptor horší, než si Musk dříve uvědomoval. Požádal proto všechny zaměstnance, aby se zapojili a napravili to, co sám označuje jako „katastrofu“.

SpaceX v ohrožení

Základní problém se týká toho, zda SpaceX dokáže zajistit výrobu motorů Raptor pro rakety Starship v takovém množství, aby bylo možné vypouštět satelity potřebné pro internetovou službu Starlink. Cílem je použít Starship pro lunární misi v roce 2023 a případně pro vyslání lidí na Mars. V krátkodobém horizontu míní firma využívat tyto rakety k vynášení satelitů Starlink.

Musk v e-mailu vysvětluje, že SpaceX zvyšuje výrobu terminálů, které budou zákazníci Starlinku používat k přístupu na internet. Výroba milionů jednotek ročně vysaje „obrovský kapitál“ a budou k ničemu, pokud se společnosti nepodaří dostat na oběžnou dráhu dostatek družic. „Jde o to, že nám reálně hrozí bankrot, pokud se nám v příštím roce nepodaří dosáhnout toho, aby Starship létal alespoň jednou za dva týdny," napsal Musk.

Musk v e-mailu uvádí, že si plánoval vzít na Den díkůvzdání volno. Poté, co zjistil, jaká je situace s motory Raptor, se však rozhodl, že bude osobně pracovat na výrobní lince až do páteční noci a během víkendu. „Potřebujeme všechny ruce, abychom se zotavili z toho, co je, upřímně řečeno, katastrofa,“ vyzval Musk.

Starship musí létat

Starship je raketa nové generace, kterou SpaceX vyvíjí k vynášení nákladu a lidí. Firma testuje prototypy v jižním Texasu na základně Boca Chica a uskutečnila již několik krátkých zkušebních letů. Aby však prototypy rakety mohly přejít na orbitální starty, bude každý z nich potřebovat až 39 motorů Raptor, což vyžaduje prudký nárůst výroby.

Raketa Starship má být opakovaně použitelná, což znamená, že její části budou řízeně přistávat a po provedení nezbytných úprav budou opětovně použity. To přináší radikální snížení nákladů na start. V současnosti firma používá rakety Falcon 9, jež jsou opakovaně použitelné jen částečně.

Musk na začátku listopadu uvedl, že si není jistý, zda se Starship úspěšně dostane na oběžnou dráhu hned na první pokus, ale zdůraznil, že si je jistý tím, že se raketa dostane do vesmíru v roce 2022. Tehdy také poznamenal, že vývoj Starship „je zatím financován nejméně z 90 % interně“, přičemž nepředpokládá „žádnou mezinárodní spolupráci“ ani externí financování.

Minulý týden televizní stanice CNBC informovala, že SpaceX opustili dva viceprezidenti odpovědní za výrobu raket. Nedostatečný pokrok vedl k odvolání viceprezidenta Willa Heltsleyho z vývoje Raptoru. Kromě něj v listopadu odešel také viceprezident pro mise a starty Lee Rosen a ředitel Ricky Lim. Všichni tři pracovali ve společnosti řadu let.

Diskuze (53) Další článek: Hackeři ukradli z platformy BadgerDAO bezmála 3 miliardy korun v kryptoměnách

Témata článku: SpaceX, Internet, Mars, Elon Musk, Raketa, Starlink, Starship, E-mail, Výroba, Výrobní linka, CNBC, Raptor, Motor, Boca Chica, Texas, Kritická situace, BankrotQR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Skládací telefony jsou stále docela nové a drahé, takže se nepoštěstí narazit na kus k popravě každý den. Tento má zničený vnitřní displej, ale jinak je funkční. Tak se pojďme podívat, jak to Samsung uvnitř vyřešil.

Jakub Michlovský
Ohebný displejSamsungPitva
Zapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu
Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Zlatý řez ve fotografii

Zlatý řez ve fotografii

Mezi základní kameny fotografické techniky patří kompozice. Obdélníkový tvar fotografie umožňuje různé umístění fotografovaného předmětu ve scéně.

Tomáš Slavíček
Fotoškola
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna