Plasty | recyklace

Mutantní bakteriální enzym rozkládá PET lahve během několika hodin

Vědci pracující pro společnost Carbios vyvinuli mutantní bakteriální enzym, který dokáže rychle rozložit PET lahve a umožnit jejich recyklaci. Upozornil na to The Guardian.

Konvenční recyklovaný plast, který prochází „termomechanickým“ procesem, není dostatečně kvalitní a většinou se proto používá například k výrobě oděvů či koberců. V důsledku působení dotyčného enzymu však vznikají takové chemické složky, z nichž by se později daly udělat zcela nové lahve.

Tato konkrétní „PET hydroláza“ dokáže rozložit 90 procent PET polymerů během pouhých deseti hodin. Zajímavé je, že výchozí enzym byl prý objeven již v roce 2012 a to v hromadě kompostovaných listů. Později se na něj však zapomnělo.

Nejen rychlý, ale i levný

„Tento vysoce účinný, optimalizovaný enzym překonává všechny dosud hlášené PET hydrolázy,“ stojí mj. v abstraktu článku, který byl včera publikován v prestižním žurnálu Nature.

Samostatnou zmínku si zaslouží také skutečnost, že jeho produkce byla mimořádně nákladově efektivní. Výroba nového plastu z ropy by podle badatelů stála 25krát více. „Je to skutečný průlom,“ konstatoval profesor Saleh Jabarin z The University of Toledo.

Pokud vše půjde dobře, tým prověří „průmyslový a komerční potenciál“ svého výtvoru již příští rok ve Francii.

Diskuze (18) Další článek: Je pandemický virus SARS-CoV-2 umělého původu? Zatím vše nasvědčuje tomu, že nikoliv

Témata článku: Technologie, Výzkum, Bakterie, Francie, Plasty, Mutace, Chemie, Výroba, recyklace, Enzym, Plast, Lahev, Guardian, Abstrakt


Určitě si přečtěte

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 73

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1

Geniální programátor Edsger Dijkstra: hledal nové postupy a zavrhoval GoTo

Geniální programátor Edsger Dijkstra: hledal nové postupy a zavrhoval GoTo

** Edsger Dijkstra je osobností historie programování ** Vynalezl algoritmus pro nalezení nejkratší cesty v grafu a dostal Turingovu cenu ** Zasloužil se o blízké propojení programování a matematiky

Jiří Nahodil | 13

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

** Huawei se loni dostal do křížku s USA ** Začal to proto zkoušet s konkurenčním operačním systémem ** Jmenuje se Deepin a před pár dny se dočkal nové verze

Jakub Čížek | 36


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X