Může se život šířit mezi planetami? Bakterie dokázaly přežít ve vesmíru celý rok

Bakterie Deinococcus radiodurans mohou přežívat i v tak drsných podmínkách, jaké panují ve vesmíru. Plyne to ze studie provedené odborníky z University of Vienna, kterou zveřejnil žurnál Microbiome.

Během rok trvajícího experimentu musely dotyčné bakterie vně Mezinárodní kosmické stanice (ISS) snášet kosmické záření, mikrogravitaci, extrémní chlad atd. Nejenže to zvládly, ale dokonce u nich později byly objeveny nové mechanismy pro opravu poškození.

To zvyšuje důvěryhodnost hypotézy, podle níž se mikrobiální život může šířit mezi planetami – například na asteroidech.

Jak přežít ve vesmíru?

„Tato vyšetřování nám pomáhají porozumět mechanismům a procesům, díky nimž může život existovat mimo Zemi… rozšiřují naše znalosti o tom, jak přežít a přizpůsobit se v nepřátelském prostředí vesmíru,“ uvedla Tetyana Milojevic z výše jmenované univerzity.

„Výsledky naznačují, že přežívání D. radiodurans na LEO (nízká oběžná dráha Země, pozn. red.) po delší dobu je možné díky jejich efektivnímu systému molekulární odpovědi,“ dodala.

Na základě toho  se lze domnívat, že že organismy s takovými (nebo dokonce ještě lepšími) vlastnostmi by měly být schopné absolvovat i delší cesty vesmírem.

Diskuze (8) Další článek: Arm chce posílit v noteboocích, uvedl pro ně nová procesorová jádra Cortex-A78C

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,