Zdraví | Káva

Můžete si dát až 25 káv denně. Nová studie tvrdí, že to není pro srdce nebezpečné

British Heart Foundation tvrdí, že lidem, kteří denně vypijí až 25 šálků kávy, nehrozí zvýšené riziko infarktu. Toto pozoruhodné zjištění vychází z výsledků studie londýnské Queen Mary University, které se zúčastnilo 8412 osob. Předchozí studie přitom spojovaly pití kávy s tvrdnutím tepen, které vedou krev ze srdce do jiných částí těla. Pokud tepny tvrdnou, může vzrůst riziko srdečního infarktu nebo mrtvice.

Výsledky, prezentované v pondělí na konferenci Britské kardiovaskulární společnosti v Manchesteru, vyvracejí tvrzení předchozích studií, spojujících kávu a špatné zdraví srdce. Výzkum je součástí většího souboru studií, které analyzovaly různé aspekty tohoto široce oblíbeného nápoje, jež je pro mnoho lidí součástí každodenních rituálů.

Ani 25 šálků denně není riziko

V rámci výzkumu byli účastníci rozděleni do tří skupin: na ty, kteří pijí méně než jeden šálek denně, ty, kteří pijí jeden až tři šálky denně a ty, kteří pijí více než tři šálky. Lidé, kteří konzumovali více než 25 šálků kávy denně, byli z výzkumu vyloučeni, ale British Heart Foundation tvrdí, že „žádné zvýšené tvrdnutí tepen nebylo zjištěno ani u těch, kdož pili takto vysoké množství“.

Dle profesora Metina Avkirana tento výzkum „vylučuje jeden z potenciálních škodlivých účinků kávy na naše tepny“. To podporují i výsledky starší studie z roku 2018, vycházející ze sledování přibližně půl milionu dospělých Britů. Podle ní mají konzumenti kávy o něco nižší riziko úmrtí než ti, kdož kávu nepijí.

Vzájemné vztahy mezi pitím kávy a změnami na tepnách, zjištěnými magnetickou rezonancí, byly korigovány s ohledem na další faktory, jako je věk, pohlaví, etnický původ, kouření tabákových výrobků, výška, váha, pití alkoholu, způsob stravování a vysoký krevní tlak.

Káva a její pozitiva

Účastníci studie spotřebovali v průměru 5 šálků kávy denně, aniž by u nich vědci zaznamenali jakékoli negativní následky. Výsledky dalších výzkumů pak ukázaly, že látky v kávě mohou snižovat riziko zánětů a zlepšit způsob, jak tělo využívá inzulín, což může snížit pravděpodobnost vzniku diabetu.

Výzkumníci se zaměřili i na další faktory, které mohou potenciálně ovlivnit arteriální ztuhlost, jako je kouření tabákových výrobků, konzumace alkoholických nápojů a další známé rizikové faktory. Zjistili tak, že účastníci, kteří spadli do kategorie „střední“ a „těžké“ spotřeby kávy, byli častěji muži, kteří také častěji pijí alkohol a kouří cigarety. To už pochopitelně zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

Diskuze (31) Další článek: Mojo Vision vyvíjí displej s ohromující hustotou 14 000 pixelů na palec

Témata článku: Zdraví, Věda, Výzkum, Medicína, Káva, Tělo, TV +, Queen Mary University, Brit, Pití, Šálek, Srdce, Šálek kávy, Riziko, Tepna, Studie, Nová studie


Určitě si přečtěte

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 33

David Polesný
VánoceNotebooky