Bezpečnostní kamery Černobylské jaderné elektrárny zaznamenaly okolo druhé hodiny ranní východoevropského času jasný záblesk světla, do stěny ochranného sarkofágu totiž narazil ruský bojový dron.
Podle fotografií z místa se už na první pohled jednalo pravděpodobně o íránský letoun řady Šáhid, na jednom ze záběrů je totiž jeho poničený pístový motor.
Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová hned ráno uklidnila veřejnost s tím, že „39 let po havárii fakt žádné riziko vážnější nehody s vlivem za hranicemi zakázané zóny nehrozí.“
Jeden šáhid poškodí leda svrchní kryt
Reaktor číslo 4 zničený při havárii v roce 1986 chrání ve skutečnosti hned několik štítů. Ten první železobetonový obaluje celou někdejší reaktorovou budovu, a byť v novém tisíciletí už pomalu dosluhoval, sám o sobě dokáže pohltit mnohem silnější náraz.

Protržený subtilní kryt a pístový motor letounu – stejný používají i šáhidy
Od roku 2016 jej pak doplňuje nový obří kryt (New Safe Confinement), který chrání původní železobetonový sarkofág hlavně před povětrnostními vlivy – zatékáním, prašností atp. Je to tedy z principu mnohem subtilnější stavba, která připomíná lehký hangár.
Bojová hlavice dronu jej už může prorazit, což se stalo právě dnes v noci, v žádném případě to ale neznamená, že by snad dokázala poškodit mnohametrový železobetonový kolos pod ním.

Šáhid 136 a jeho vytažený motor MD550
V tomto směru dokáže komplexní štít čelit řádově mnohem větším hrozbám a kdyby sarkofág ohrozila jedna jediná konvenční hlavice bojového dronu, byl by to doklad naprostého bezpečnostního lajdáctví při jeho návrhu.