Na Etně se zhroutil kráter. Prchající turisté točili videa jako z katastrofického filmu | Zdroj: Aurelien Pouzin na síti X, turista

Zdroj: Aurelien Pouzin na síti X, turista

Na Etně se zhroutil kráter. Prchající turisté točili videa jako z katastrofického filmu

V pondělí krátce po poledni se na sociálních sítích objevily záběry prchajících turistů z úbočí Etny. Za nimi se valí obrovský pyroklastický mrak a celá situace věští mohutnou erupci.

Nebylo by to nic zvláštního, největší evropská aktivní sopka totiž vybuchuje relativně často a loňská červencová erupce na krátký čas přerušila i provoz na sicilském mezinárodním letišti Catania-Fontanarossa.

Pyroklastický proud

Jedná se o rychle pohyblivou, fluidizovanou směs žhavých sopečných plynů, úlomků magmatu a sopečného popela, jejíž teplota dosahuje od 100 do 1100 °C. V důsledku své větší hustoty než vzduch se pohybuje (podobně jako lavina) po sopečném svahu dolů velkými rychlostmi (100–700 km/h).

Zdroj: Wikipedie

Kolaps kráteru

Vulkanologové nakonec uklidnili obyvatele blízkých obcí, že oblaka sopečného prachu ve skutečnosti neznačí masivní explozi, ale částečný kolaps jihovýchodního kráteru. Došlo při něm k vyvržení materiálu do výšky několika kilometrů a vytékání lávy, nicméně směrem mimo turistický ruch.

A protože podloží je nestabilní a sesuvy mohou pokračovat (stačí vzpomenout ne nedávnou katastrofu ve Švýcarsku), místní úřady doporučily turistickým agenturám, ať se přinejmenším těmto svahům Etny v nejbližších dnech vyhnou.

Pokud jste měli v plánu Sicílii, raději zajeďte zkontrolovat aktivitu bahenních sopek v národní přírodní rezervaci Soos.

Kolaps kráteru a pyroklastický proud, jak jej z dálky zaznamenala monitorovací kamera:

Určitě si přečtěte

Články odjinud