Na Filipínách vybuchla sopka Kanlaon. Sopečný oblak dosáhl výšky 3000 metrů, probíhá evakuace | Zdroj: GeologyHub

Zdroj: GeologyHub

Na Filipínách vybuchla sopka Kanlaon. Sopečný oblak dosáhl výšky 3000 metrů, probíhá evakuace

Jedna z nejaktivnějších sopek na Filipínách opět připomněla svou sílu. V pondělí 9. prosince 2024 během čtyřminutové erupce vychrlila sopka Kanlaon obrovské množství sopečného popela, plynu a kamení, přičemž sopečný oblak dosáhl výšky tří kilometrů. Filipínské úřady okamžitě vyhlásily stav pohotovosti a nařídily evakuaci obyvatel v okruhu šesti kilometrů od kráteru.

Kanlaon se nachází na ostrově Negros v centrální části Filipín a jde o stratovulkán vysoký 2465 metrů. Jeho název pochází z předkoloniální mytologie a odkazuje na božstvo Laon, které mělo chránit zemědělce a úrodu. Kanlaon je jednou ze 24 aktivních sopek na Filipínách, které leží v tzv. „ohnivém kruhu“ – geologicky aktivní oblasti na okraji Pacifiku, známé častými zemětřeseními a erupcemi.

Evakuace 87 000 lidí

Po erupci byla vyhlášena evakuace, během které muselo své domovy opustit asi 87 000 lidí. Oblasti v blízkosti sopky čelily nejen nebezpečným pyroklastickým proudům, ale i zdravotním rizikům spojeným s padajícím popelem. Prach a toxické plyny zasáhly několik stovek kilometrů vzdálené provincie a ohrozily zdroje pitné vody. Školy a úřady v okolí byly uzavřeny, některé oblasti zavedly zákaz vycházení a doporučily nosit roušky.

Kromě toho bylo také zrušeno několik vnitrostátních letů a jeden mezinárodní let. Filipínský úřad pro civilní letectví (CAAP) varoval letecké společnosti, aby se vyhnuly létání v blízkosti sopky a dodržovaly v jejím okolí minimální letovou výšku 10 000 stop.

Erupce způsobila obrovské škody v zemědělství. Přibližně 23 000 hektarů cukrové třtiny bylo zasaženo popelem a sírou, což vedlo ke ztrátě téměř 4 000 tun úrody. Celkové škody v zemědělství dosáhly více než 100 milionů filipínských pesos (cca 41 milionů korun). Obyvatelé, kteří jsou na zemědělství závislí, nyní čelí nejisté budoucnosti.

Letos už soptila

Kanlaon letos nevybuchla poprvé. Již v červnu tohoto roku byla zaznamenána podobná erupce a od října vykazovala zvýšenou aktivitu, jako jsou otřesy a úniky plynu. Situaci nepřetržitě sleduje Filipínský institut vulkanologie a seismologie (PHIVOLCS), který vyhlásil třetí stupeň varování, znamenající hrozbu dalších explozí. Třetí stupeň varování znamená, že erupce již probíhá a může přejít do větší intenzity.

Přechod ze stupně 3 na stupeň 4 by znamenal, že erupce dosáhla kritické fáze s intenzivním výbuchem a dalekosáhlými důsledky, jako jsou pyroklastické proudy, husté oblaky popela a možné sesuvy půdy (lahary) při dešti. Proto PHIVOLCS doporučuje v této fázi okamžitou evakuaci širšího okolí sopky a zvýšení připravenosti záchranných složek na nepříznivější scénáře.

Poměrně aktivní sopka

Navzdory nebezpečí je Kanlaon oblíbeným cílem turistů. Zdejší národní park nabízí nádherné výhledy a horké prameny. Místní turistické organizace dokonce spolupracují s evropskými institucemi na označení turistických tras značkami (podobnými těm v Česku), které spojují ochranu přírody s bezpečností návštěvníků.

Sopka Kanlaon zaznamenala od roku 1866 více než 40 erupcí, ale žádná z nich nedosáhla katastrofického rozsahu, jaký měla exploze sopky Pinatubo v roce 1991, která zabila stovky lidí. Nicméně v roce 1996 si neočekávaná erupce vyžádala životy tří turistů.

Filipíny čelí výzvě zajistit bezpečí obyvatel, ale i obnovit zničené oblasti. Kanlaon je důkazem síly přírody a její nepředvídatelnosti. Jak říkají zástupci Filipínského institutu vulkanologie a seismologie: „Sopka není jen hrozbou, ale i připomínkou, jak je důležité respektovat přírodní síly.“

Zdroje: pna.gov.ph, cbsnews.com, reuters.com, en.wikipedia.org.

Určitě si přečtěte

Články odjinud