Na Havaji se probudila nejaktivnější sopka Kilauea. Sledujte erupci v přímém přenosu

Nejaktivnější havajská sopka Kilauea vybuchla a vyvrhla roztavenou horninu do výšky devíti metrů. Kromě toho vychrlila také sopečný plyn a popel, který se rozšířil téměř po celém ostrově. Erupce této sopky je první od zastavení lávové aktivity v prosinci loňského roku, informuje web New Scientist.

Kilauea je nejaktivnější z pěti sopek, které tvoří ostrov Havaj, a je také jednou z nejčinnějších na světě. Vznikla před více než 200 000 lety, přičemž přibližně před 100 000 lety překonala hladinu moře. Od té doby často vybuchuje – jen v posledních několika letech zničila jezero a několik domů.

Sopka Kilauea

Podle úřadů je nyní hlavním rizikem vysoká hladina sopečného plynu, který může mít dalekosáhlé následky. Ve středu 7. června ráno byly naměřeny emise oxidu siřičitého kolem 65 000 tun za den a obyvatelé města Pāhala, které leží 30 kilometrů po větru od vrcholu Kilauey, hlásili slabý poprašek jemného popela.

Mluvčí Havajského národního vulkanického parku Jessica Ferracane v prohlášení uvedla, že obyvatelům ostrova nehrozí žádné bezprostřední nebezpečí v důsledku proudů lávy. „Láva se dnes ráno nachází pouze v kaldeře na vrcholu. Takže má ještě spoustu prostoru k tomu, aby mohla vznikat další, aniž by ohrožovala nějaké domy nebo infrastrukturu,“ řekla.

V úterý 6. června byla na sopce zaznamenána zvýšená seismická aktivita a následující den ve 4:44 hodin pacifického času zachytila havajská vulkanická observatoř US Geological Survey na snímcích z webové kamery záři, která svědčí o pronikání lávy na povrch. Později odborníci potvrdili, že v kráteru Halemaʻumaʻu sopky skutečně začala erupce.

Sledujte vulkán v přímém přenosu

Americký Geologický úřad Spojených států (USGS) ve svém prohlášení uvedl, že v současné době je aktivních několik „menších lávových fontán“, které vystřikují roztavenou horninu do výšky až 9 metrů, a že hladina kráteru o rozloze 1,5 km2 se od erupce zvedla již o 10 metrů. Vydal „červené“ varování pro leteckou dopravu, což znamená, že dochází k „významným emisím sopečného popela“, který může ovlivnit motory letadel.

„Úvodní fáze erupcí jsou dynamické,“ napsal v prohlášení Geologický úřad. „Snímky z webové kamery ukazují trhliny na dně kráteru Halemaʻumaʻu, které na povrchu dna kráteru vytvářejí lávové proudy.“ Na sociální síti Twitter pak odkázal na přímý přenos, realizovaný přes YouTube, kde lze sledovat aktuální dění.

V květnu 2018 sopka během čtyř měsíců vyvrhla 0,2 krychlových kilometrů lávy, zničila stovky domů a vyhnala z domovů tisíce lidí. Největší erupce sopky za posledních téměř 200 let změnila okolní krajinu a na pobřeží přibylo více než 2,5 kilometrů čtverečních nové půdy.

Diskuze (1) Další článek: ShadeMap kreslí stíny hor i budov na libovolném místě planety. Stačí jen posouvat myší

Témata článku: , ,