Čechy v závěru prázdnin vystrašila předpověď počasí, mnozí totiž doufali, že s návratem dětí do škol klesnou venkovní teploty na snesitelnou mez. Třicítky ale budou na mnoha místech pokračovat i nadále.
Zaměstnanci íránského letiště فرودگاه بین المللی جزیره قشم by si nicméně v našich středoevropských podmínkách nejspíše navlékli kožich a rukavice, země Středního východu totiž (opět) trpí vlnami veder. Na jaře si jich dosyta užila Indie a teď se pečou třeba právě v Íránu a prakticky ve všech státech v nejbližším okolí Perského zálivu.
Dokládá to (zatím nepotvrzená) zpráva o rekordní pocitové teplotě (tepelný index/heat index) na íránském mezinárodním letišti uprostřed Hormuzského průlivu. Právě tady totiž vzniká smrtící polévka odpařené mořské vody a extrémních pouštních teplot.
Tepelný index se měl v posledních dnech vyšplhat až na 82 °C!
Poloha letiště na mapě od Googlu. Misí se zde vliv horkého moře s velkým výparem a vysokých pouštních teplot:
Pocitová teplota může být mnohem vyšší, nebo naopak nižší než ta skutečná
Experti ale upozorňují na to, že tento údaj budou muset ještě ověřit, metod k výpočtu pocitové teploty totiž existuje hned několik. Obecně ale platí, že je za dusného léta vždy mnohem vyšší než ta skutečná a ve vlhké vlezlé zimě naopak nižší, protože se počítá z mixu teploty vzduchu a jeho relativní vlhkosti.
Teplota a vlhkost vzduchu na Windy. Nejnebezpečnější jsou oblasti, kde se sejde jak vysoká teplota, tak vysoká vlhkost – tedy zvláště na Středním východě okolo Perského zálivu
Stručně řečeno, když se uprostřed léta ocitnete v Las Vegas a budete čelit tamním čtyřicítkám, nemusí to nakonec být vůbec tak strašné jako na jihu Moravy krátce po bouřce, kdy se na rozpálené zemi vypaří hromada vody a vznikne hotová sauna. Las Vegas je totiž uprostřed pouště, je tam sucho, tělo se může potit a pot odpařovat.
Smrtící extrém, i kdyby to nebyl rekord
V každém případě, i kdyby nakonec byla pocitová teplota v Perském zálivu výrazně nižší, i tak aktuální situace ukazuje obdivuhodnou schopnost adaptace lidského druhu, v tak nehostinných podmínkách je totiž život velmi těžký i při polovičním tepelném indexu.
Teplota vlhkého teploměru je momentálně zdaleka nejvyšší právě v Perském zálivu nad mořem. Naše letiště je přitom na jednom z jeho ostrovů, takže opravdu uprostřed pekla
Mixu vysoké teploty a zároveň vlhkosti vzduchu jsme se věnovali v článku o teplotě vlhkého teploměru, což je vedle tepelného indexu další klíčový parametr. Teplota vlhkého teploměru, kterou měříme psychrometrem, by byla pro mnohé smrtící už při hodnotě okolo 35 °C.