Na Islandu spustili největší vysavač na CO₂. Ročně zachytí 4 tisíce tun, a to je zoufale málo…

  • Na Islandu spustili největší čističku vzduchu na světě
  • Ročně odstraní až 4 tisíce tun oxidu uhličitého
  • Zachycený uhlík se v zemi promění v horninu

Na Islandu byl tento týden zahájen provoz největší čističky vzduchu na světě, informuje agentura Reuters. Zařízení nasává vzduch a separuje z něj oxid uhličitý, který následně ukládá pod zem. Za ambiciózním projektem stojí švýcarský startup Climeworks a islandská firma Carbfix.

Největší zařízení svého druhu je schopné ročně zachytit až 4000 tun oxidu uhličitého. Toto množství přibližně odpovídá emisím, jež během jednoho roku vyprodukuje 790 automobilů. Z globálního hlediska jde o malou kapku v moři, neboť celosvětové emise CO₂ se pohybují v řádech gigatun.

Islandská čistička

Přímé zachytávání oxidu uhličitého je jednou z mála technologií, které umožňují extrakci oxidu uhličitého z atmosféry. Vědci ji považují za nezbytnou pro omezení globálních klimatických změn, jež přinášejí a budou přinášet větší vlny veder, lesní požáry, záplavy a stoupající hladinu moří.

Zařízení Orca, které svým názvem odkazuje na islandský výraz pro energii, se skládá z osmi velkých kontejnerů. Na pohled vypadají podobně, jako přepravní kontejnery, jež se používají v lodním průmyslu. Jejich součástí jsou ventilátory určené k nasávání vzduchu a špičkové filtry pro zachycování CO₂.

Izolovaný uhlík se v další fázi zpracování míchá s vodou a čerpá hluboko pod zem, kde se pomalu změní v horninu. Celé zařízení je stoprocentně ekologické, neboť obě technologie jsou napájeny obnovitelnou energií z nedaleké geotermální elektrárny.

Příliš nákladná technologie

Přímé zachytávání oxidu uhličitého ze vzduchu je začínající a bohužel velmi nákladná technologie. Participující firmy ale doufají, že se jim podaří snížit ceny díky rozšiřování, protože stále více společností a spotřebitelů se snaží snížit svou uhlíkovou stopu.

Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) je v současné době po celém světě v provozu patnáct zařízení tohoto druhu. Dohromady dokážou zachytit více než 9 000 tun CO₂ ročně. To je sice impozantní číslo, avšak v porovnání s faktem, že jen v loňském roce činily celosvětové emise CO₂ 31,5 miliardy tun, je prakticky zanedbatelné.

I v Česku bychom s roční produkcí přes 100 milionů tun potřebovali více než 26 tisíc takových zařízení, abychom se dostali na uhlíkovou neutralitu.

Vysávání teprve začíná

Podstatně zajímavěji vypadá projekt americké ropné společnosti Occidental. Ta v současné době vyvíjí největší zařízení na přímé zachycování oxidu uhličitého, které má z ovzduší v blízkosti některých jejích texaských ropných polí zachytit až milion tun oxidu uhličitého ročně.

Společnost Climeworks nedávno podepsala desetiletou smlouvu o nákupu odstraňování oxidu uhličitého s velkou pojišťovnou Swiss Re. Nabízí také předplacenou službu, která spotřebitelům umožňuje platit za odstraňování oxidu uhličitého prostřednictvím měsíčních plateb.

Diskuze (72) Další článek: Znečistili jsme jezera a teď zahnívají. Problém mají vyřešit elektrody zapíchnuté do dna

Témata článku: Technologie, CO2, Klimatická změna, Island, Atmosféra, Globální oteplování, Tisíc tun, Čistička, Tuna, IEA, Carbfix, Čistička vzduchu, Reuters, Zařízení, Hornina, Vzduch, Orca, Oxid uhličitý, TišiceSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Americký HIMARS děsí Rusko svojí přesností

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Americký HIMARS děsí Rusko svojí přesností

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní seznam ** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
T-Mobile zásadně překopal nabídku tarifů. Zdražil a na 5G donutí přejít každého

T-Mobile zásadně překopal nabídku tarifů. Zdražil a na 5G donutí přejít každého

** T-Mobile představil zcela nové portfolio tarifů ** Všechny mají povinné 5G, mnoho z nich i vyšší cenu ** Příští rok musí na nové tarify přejít všichni

Martin Chroust
Neomezená dataTarify a mobilní službyT-Mobile
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Google vyřešil problém s bootloadery. Umožní návrat z Androidu 13 na dvanáctku, ale má to malý háček

Google vyřešil problém s bootloadery. Umožní návrat z Androidu 13 na dvanáctku, ale má to malý háček

** Google u Androidu 13 aktualizoval bootloader ** Ten znemožňuje návrat na Android 12 ** Vývojáři mají výjimku, ale má to drobné háčky...

Martin Chroust
Android 13Android 12