Na Islandu spustili největší vysavač na CO₂. Ročně zachytí 4 tisíce tun, a to je zoufale málo…

  • Na Islandu spustili největší čističku vzduchu na světě
  • Ročně odstraní až 4 tisíce tun oxidu uhličitého
  • Zachycený uhlík se v zemi promění v horninu

Na Islandu byl tento týden zahájen provoz největší čističky vzduchu na světě, informuje agentura Reuters. Zařízení nasává vzduch a separuje z něj oxid uhličitý, který následně ukládá pod zem. Za ambiciózním projektem stojí švýcarský startup Climeworks a islandská firma Carbfix.

Největší zařízení svého druhu je schopné ročně zachytit až 4000 tun oxidu uhličitého. Toto množství přibližně odpovídá emisím, jež během jednoho roku vyprodukuje 790 automobilů. Z globálního hlediska jde o malou kapku v moři, neboť celosvětové emise CO₂ se pohybují v řádech gigatun.

Islandská čistička

Přímé zachytávání oxidu uhličitého je jednou z mála technologií, které umožňují extrakci oxidu uhličitého z atmosféry. Vědci ji považují za nezbytnou pro omezení globálních klimatických změn, jež přinášejí a budou přinášet větší vlny veder, lesní požáry, záplavy a stoupající hladinu moří.

Zařízení Orca, které svým názvem odkazuje na islandský výraz pro energii, se skládá z osmi velkých kontejnerů. Na pohled vypadají podobně, jako přepravní kontejnery, jež se používají v lodním průmyslu. Jejich součástí jsou ventilátory určené k nasávání vzduchu a špičkové filtry pro zachycování CO₂.

Izolovaný uhlík se v další fázi zpracování míchá s vodou a čerpá hluboko pod zem, kde se pomalu změní v horninu. Celé zařízení je stoprocentně ekologické, neboť obě technologie jsou napájeny obnovitelnou energií z nedaleké geotermální elektrárny.

Příliš nákladná technologie

Přímé zachytávání oxidu uhličitého ze vzduchu je začínající a bohužel velmi nákladná technologie. Participující firmy ale doufají, že se jim podaří snížit ceny díky rozšiřování, protože stále více společností a spotřebitelů se snaží snížit svou uhlíkovou stopu.

Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) je v současné době po celém světě v provozu patnáct zařízení tohoto druhu. Dohromady dokážou zachytit více než 9 000 tun CO₂ ročně. To je sice impozantní číslo, avšak v porovnání s faktem, že jen v loňském roce činily celosvětové emise CO₂ 31,5 miliardy tun, je prakticky zanedbatelné.

I v Česku bychom s roční produkcí přes 100 milionů tun potřebovali více než 26 tisíc takových zařízení, abychom se dostali na uhlíkovou neutralitu.

Vysávání teprve začíná

Podstatně zajímavěji vypadá projekt americké ropné společnosti Occidental. Ta v současné době vyvíjí největší zařízení na přímé zachycování oxidu uhličitého, které má z ovzduší v blízkosti některých jejích texaských ropných polí zachytit až milion tun oxidu uhličitého ročně.

Společnost Climeworks nedávno podepsala desetiletou smlouvu o nákupu odstraňování oxidu uhličitého s velkou pojišťovnou Swiss Re. Nabízí také předplacenou službu, která spotřebitelům umožňuje platit za odstraňování oxidu uhličitého prostřednictvím měsíčních plateb.

Diskuze (71) Další článek: Znečistili jsme jezera a teď zahnívají. Problém mají vyřešit elektrody zapíchnuté do dna

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,