Na ISS bude odeslána zásilka konopí. Vědci chtějí zkoumat účinky mikrogravitace na rostlinné buňky

V neděli SpaceX na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) doručila téměř tři tuny nákladu, jehož součástí byly rovněž „supermyši“ s abnormálně vyvinutou svalovou hmotou.

Další zásobovací misi má Muskova firma naplánovánou na březen 2020, přičemž na palubě kosmické lodě Dragon by se i tentokrát mělo nacházet něco zajímavého – konopí.

Konkrétně půjde o o buněčné kultury tzv. technického konopí (tedy s nízkým obsahem THC), které na ISS posílá agrotechnologická společnost Front Range Biosciences.

30 dní v inkubátoru

Kultury stráví 30 dní v inkubátoru, zatímco tým z BioServe Space Technologies (projektový partner Front Range) bude na dálku monitorovat podmínky jejich prostředí. Poté se vrátí na naši planetu, kde je vědci prozkoumají a analyzují jejich RNA.

Smyslem tohoto experimentu je odhalit, jaký účinek – pokud vůbec nějaký – má mikrogravitace a kosmické záření na genovou expresi a mutagenezi rostlinných buněk.

„Určitý vědecký výzkum podporuje teorii, že rostliny ve vesmírných podmínkách mutují,“ uvedl generální ředitel Front Range Jonathan Vaught v tiskové zprávě. „Jde o skvělou příležitost zjistit, zda tyto mutace vydrží jakmile budou dopraveny zpět na Zemi a zda existují nové komerční aplikace.“

Diskuze (7) Další článek: Pokud silničáři nebudou připravení na sníh, Waze ano. Řidiči se mohou navzájem upozornit na neprohrnuté silnice

Témata článku: Vesmír, Věda, SpaceX, Výzkum, Kosmonautika, Země, Mezinárodní vesmírná stanice, Genetika, Mutace, Dragon, Rostliny, Buňky, Marihuana, Konopí, Mikrogravitace, Zásilka, Účinky, ISS, UCI, Buňka, Inkubátor, RNA, Bude, Vědec40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Velký špatný. Windows 11 mohou snižovat výkon PC až o čtvrtinu. Hlavně kvůli bezpečnosti

Velký špatný. Windows 11 mohou snižovat výkon PC až o čtvrtinu. Hlavně kvůli bezpečnosti

** Výkon PC je ve Windows 11 nižší než ve Windows 10 ** Důvodem jsou chybějící optimalizace pro AMD a nový typ ochrany ** Realita je ale ještě trochu složitější

Lukáš Václavík
Windows 11Windows 10IntelAMD