Meteorit | Asteroidy

Nad Kubou explodoval meteorit – úlomky rozbíjely okna a bombardovaly domy

  • Nad Kubou v pátek odpoledne explodoval meteorit
  • Úlomky rozbily několik oken, prorážely střechy a billboardy
  • Vesmírného vetřelce zachytily i meteorologické satelity

Atmosféra naší země je denně doslova bombardována drobnými kosmickými tělesy. Pozornost médií si však získávají jen některé – zpravidla ty větší, pozorované velkým počtem lidí. Zatím poslední událostí tohoto typu je exploze meteoritu nad Kubou.

Meteorit dopadl na západě Kuby v blízkosti městečka Viñales v pátek 1. února asi ve 13:15 místního času. Zprávy o průletu ohnivé koule, za kterou zůstávala kouřová stopa, přišly také z jižní části Floridy a ze souostroví Florida Keys.

Vesmírný vetřelec vyvolal pozornost

Obyvatelé Viñales pozorovali na obloze velmi dlouhou kouřovou stopu, která byla viditelná déle než jednu minutu. Meteor označovali jako velmi jasný objekt, zářící oranžovou barvou, jehož průlet trval nejméně čtyři sekundy. Pohyb vesmírného vetřelce zaznamenaly také některé meteorologické satelity.

Jedním ze svědků byl Kubánec Juan Alberto Pérez Pozo, který začal nahrávat kouřovou stopu a dokázal zachytit obrovskou ránu, která dorazila se zpožděním několika desítek sekund. Vše můžete vidět na následujícím videu.

Úlomky rozbily několik oken, prorážely i střechy a billboardy, naštěstí však nebyla hlášena ani následná zranění. Na sociálních sítích se pak objevily příspěvky, v nichž místní obyvatelé sdílí fotografie fragmentů černé horniny, která má pravděpodobně vesmírný původ (nejspíš se jedná o tzv. chondrity). Hned několik snímků přineslo na Twitteru Radio Guamá.

Nezvaní návštěvníci z kosmu

„Dostáváme zprávy o tom, že meteor byl viděn na obloze z několika míst Florida Keys,“ uvedla Národní meteorologická služba Key West v pátek odpoledne. Reagovala tak na hlášení místních obyvatel, kteří hlásili průlet hořícího objektu.

NASA již ve čtvrtek upozorňovala na možnost srážky Země s asteroidem 2019 BC3, kterou předpověděla na 18. hodinu Greenwichského času, což je právě 13 hodin kubánského času. Podle odborníků se mělo jednat o těleso s průměrem kolem 80 metrů. Zda se ale na Kubou rozpadl právě tento objekt není v tuto chvíli známo.

Asteroid je mnohem menší než ten, který vstoupil do atmosféry Země nad ruským Čeljabinskem v únoru 2013. Tlaková vlna tehdy vysklila okna v šesti ruských městech a kolem 1500 lidí muselo vyhledat lékařskou péči – nejčastěji kvůli pořezání od roztříštěného skla.

Vesmírné objekty vstupují do atmosféry naší planety relativně často. Naštěstí zemská atmosféra způsobuje, že se většina těchto vetřelců rozpadne či shoří ještě před dopadem. Podle astronomů, kteří se zaměřují na asteroidy, v současnosti Zemi nehrozí žádné bezprostřední nebezpečí srážky s jakýmkoli velkým a nebezpečným objektem.

Diskuze (16) Další článek: Máte rádi retro? Zkuste si, jak se spravovaly soubory v roce 1990

Témata článku: Vesmír, Země, Bezpečnost, Satelit, Meteorit, Asteroidy, Katastrofy, Florida, Jüan, Asteroid, Okno, Vetřelec, Juan, Objekt, Průlet, Čeljabinsk, Úlomek, Chondrit


Určitě si přečtěte

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 31

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 14

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 37

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 62