Na legendárním americkém okruhu závodily autonomní formule. Vlajkou mával robopes

V sobotu 23. října se na legendárním americkém závodním okruhu Indianapolis Motor Speedway uskutečnil historicky první závod autonomních formulí. Zapojilo se do něj devět týmů z 21 univerzit a hlavní cenou byl milion dolarů.

Dle pravidel se závodilo o nejrychlejší kolo, nedílnou součástí bylo vyhýbání se překážkám. Vítězný tým TUM Autonomous Motorsport z Technické univerzity v Mnichově dosáhl nejvyšší průměrné rychlosti na dvě kola 135,944 mil za hodinu, tedy bezmála 219 km/h.

Závod byl součástí projektu Indy Autonomous Challenge, jehož cílem je vynalezení, představení a prokázání schopností nové generace softwaru pro autonomní vozidla.

První závod autonomních formulí

„Účast v Indy Autonomous Challenge umožnila našemu týmu pokročit v technologiích autonomního řízení a to, že jsme po dvou letech tvrdé práce dokázali obsadit první místo, potvrzuje, že jsme měli vynikající tým,“ řekl šéf týmu TUM Autonomous Motorsport Alex Wischnewski. „Naším dalším cílem je vyhrát rychlostní závod autonomních vozidel.“

Závod se jel formou měřených kol, přičemž na trati byl vždy jen jeden monopost, který absolvoval čtyři kola. První kolo bylo zahřívací, další dvě kola byla měřená. Závěrečné kolo obsahovalo úkol vyhnout se překážkám rozmístěným na trati, přičemž formule se musí pohybovat nejméně rychlostí 96,5 km/h.

Podívejte se, jak jezdí autonomní formule:

V rámci jízdy mezi překážkami musí týmy předem ohlásit, zda se jejich závodní dráha bude nacházet na vnitřní nebo vnější polovině trati. Následně jsou na trať umístěny dvě sady pylonů – jedna má bránit předčasné změně jízdního pruhu a druhá naopak vynucuje změnu jízdního pruhu. Vzdálenost mezi sadami pylonů je přibližně 100 metrů a co je zásadní: týmy před startem neznají jejich přesné umístění.

Přísná pravidla

Vozy musí jezdit zcela samostatně, bez řidiče a jakéhokoli doprovodu. Musí také respektovat žluté vlajky signalizující nebezpečí snížením rychlosti na 120 km/h a dodržovat omezenou rychlost v boxech. Týmy, které dokončí čisté jízdy a ve druhém a třetím kole dosáhnou nejvyšší průměrné rychlosti, postupují do finálového závodu.

Výkonný ředitel společnosti Energy Systems Network Paul Mitchell uvedl, že finanční odměna půjde na podporu dalšího výzkumu a vývoje autonomních technologií. „Víme, že úspěchy našich týmů v IAC spolu s nejlepšími společnostmi na světě povedou k urychlení rozvoje průmyslu umělé inteligence a automatizace i do budoucna,“ řekl Mitchell.

Snad aby té robotiky nebylo málo, šachovnicovou vlajkou mával Spot:

Podle ESN se soutěže zúčastnily tisíce lidí včetně 350 studentů středních škol. Přímý přenos závodu sledovalo více než 20 000 diváků. Bohužel na oficiálním YouTube kanálu Indy Autonomous Challenge (zatím) nejsou videa ze sobotního klání.

Diskuze (3) Další článek: Muž se 140 znaky – Jack Dorsey

Témata článku: Technologie, Technika, YouTube, Automobily, Autonomní vůz, USA, formule, Rychlost, Vlajka, Trať, Překážka, Závod, ESN, IACZákladem obrany je rozpoznat problém. Tohle jsou největší bezpečnostní hrozby s ukázkami z praxe

Základem obrany je rozpoznat problém. Tohle jsou největší bezpečnostní hrozby s ukázkami z praxe

Existují desítky různých hrozeb a útoků. Často se třeba útočí na konkrétní hardware, specifickou verzi softwaru nebo máte to „štěstí“ a jste prostě slavní. Najdou se ale i zcela obecné hrozby, které se mohou a často i týkají každého z nás.

Jakub Michlovský
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Fall Guys se na Xbox a Nintendo Switch letos ještě nepodívají

Fall Guys se na Xbox a Nintendo Switch letos ještě nepodívají

Studio se nechalo slyšet, že letos se rozšíření na další platformy nekoná.

Michal Maliarov
Fall Guys: Ultimate KnockdownBattle Royale
NÁVOD: Jak si snadno a zdarma založit líbivý e-mail na vlastní doméně

NÁVOD: Jak si snadno a zdarma založit líbivý e-mail na vlastní doméně

Máte-li vlastní doménu, jednoduše na ní zdarma zprovozníte i e-mailovou schránku. Bude stačit velmi rychlé nastavování a maximálně dva dny čekání na propsání všech záznamů.

Stanislav Janů
NávodySeznam Email
PITVA: Podívejte se na promyšlené cesty světla v LCD projektoru Epson

PITVA: Podívejte se na promyšlené cesty světla v LCD projektoru Epson

Po několika mini- až mikro- pitvách jsme konečně rozebrali pořádný kus elektroniky: projektor Epson využívající technologii LCD. A že bylo co objevovat!

Jiří Kuruc
ProjektoryPitva
Sledujte start rakety Sojuz-2.1b se satelity Galileo
Jiří Černý
Vesmírné startySojuzFalcon
Korpusový vyhledávač Kontext Alpha je tajná zbraň každého milovníka češtiny

Korpusový vyhledávač Kontext Alpha je tajná zbraň každého milovníka češtiny

** Český národní korpus analyzuje tisíce textů ze všech oblastí života ** Vyhledávač Kontext v něm umí dokonale vyhledávat ** Je to skvělý nástroj pro milovníky češtiny a zbraň grammar nazis

Jakub Čížek
ČeskoVyhledávače
Mobilní protivzdušný systém Skynex z Německa během testu vyřídil osm malých dronů

Mobilní protivzdušný systém Skynex z Německa během testu vyřídil osm malých dronů

** Německá společnost Rheinmetall nedávno představila nový pozoruhodný systém protivzdušné obrany Skynex ** Ten může být vybaven senzory, zbraněmi, taktickým radarem i dalšími prvky ** Během testu si hravě poradil s hejnem osmi malých dronů

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenstvíDrony
Dying Light 2: Stay Human vás v nových záběrech vezme na celou misi

Dying Light 2: Stay Human vás v nových záběrech vezme na celou misi

Zaskákejte si po barácích s Rosario Dawson.

Michal Maliarov
Dying Light 2Video