Na Marsu byl vyfocen záhadný objekt, který o čtyři dny později zmizel. Už víme, co to bylo

Síťovina ze Země

Oživeno | NASA potvrdila, že záhadný objekt připomínající svazek provázků, který nedávno na Marsu vyfotil rover Perservance, je opravdu pozemského původu.

Klepněte pro větší obrázek

Z nového prohlášení plyne, že jde o síťovinu z dacronu - tedy polyesterového vlákna používaného pro výrobu termálních přikrývek. Tento konkrétní kus ale „prošel značným rozpletením/rozdrcením, což naznačuje, že byl vystaven mocným silám.“

NASA rovněž připustila, že dotyčný odpadek „může představovat potenciální zdroj kontaminace nádob se vzorky“ v oblasti, kde byl nalezen. Momentálně však prý není důvod k obavám.

Existuje i riziko, že rozdrcený materiál se nějak zamotá do samotného roveru Perseverance. Inženýři z NASA ho ale považují za „nízké“.

Klepněte pro větší obrázek

Tato síťovina je jednou z trosek, které vznikly při přistávání Perseverance, když jeho EDL (entry, descent, and landing) hardware odletěl a v bezpečné vzdálenosti havaroval.


Roveru Perseverance se na rudé planetě počátkem minulého týdne podařilo vyfotit záhadný objekt, který na první pohled vypadá jako svazek provázků či drátů.

Tento svazek je jasně vidět ještě na snímcích z úterý 12. července pořízených zařízením Right Hazard Avoidance Camera (Hazcam). Jen o čtyři dny později však zmizel.

Podle odborníků je objekt s největší pravděpodobností pozemského původu. „Diskutovali jsme o tom, odkud to je, ale objevily se spekulace, že jde o kus šňůry z padáku nebo z přistávacího systému, který spouští rover na zem,“ řekl mluvčí Jet Propulsion Laboratory (JPL) agentuře AFP.

Klepněte pro větší obrázek
Záhadný svazek je zřetelně vidět např. na této fotografii (v dolní části, mírně nalevo)

Následně však dodal, že ani jedna z výše nastíněných možností dosud nebyla potvrzena.

Svazek byl objeven v oblasti nacházející se nedaleko přistávacího místa Perseverance v kráteru Jezero – prastaré deltě, o níž se odborníci domnívají, že byla kdysi pokryta vodou.

Připomeňme, že v červnu jmenovaný rover narazil na jiný zajímavý předmět, který vypadal jako by ho někdo zastrčil do pukliny v malém balvanu. I z toho se však nakonec vyklubal obyčejný kus lidského odpadu.

Diskuze (26) Další článek: Při testu Super Heavy došlo k explozi. V čem byl problém a jak to zdrží první orbitální start?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,