Na Marsu se odehrály tisíce dávných masivních sopečných erupcí

  • Některé sopečné erupce mohou být tak mohutné, že ovlivní prostředí na celé planetě
  • Vědci NASA objevili stopy po doslova tisícovkách takových supererupcích na Marsu
  • Klimatičtí modeláři nyní budou analyzovat vliv těchto explozí na evoluci tanějšího prostředí

Některé sopečné erupce mohou být tak mohutné, že vyvrhnou do atmosféry ohromné záplavy prachu a plynu, čímž ovlivní prostředí na celé planetě. Vědci NASA objevili stopy po doslova tisícovkách takových supererupcích na Marsu, když studovali topografii a složení hornin v oblasti Arabia Terra na severní polokouli.

Geolog Patrick Whelley z výzkumného centra NASA Goddard Space Flight Center v Greenbeltu, Maryland a jeho spolupracovníci zjistili, že v této oblasti dramaticky soptily vulkány během období dlouhého 500 milionů let, asi před 4 miliardami let, když byla Rudá planeta ještě mladá.

Podle Whelleyho musela mít prakticky každá ze supererupcí mít zásadní vliv na tehdejší klima Marsu. Zřejmě docházelo k zastínění planety a celoplanetárnímu poklesu teploty. Klimatičtí modeláři teď mají o zábavu postaráno. Budou analyzovat vliv těchto explozí na evoluci prostředí Marsu.

Sedm kalder v oblasti Arabia Terra

Supererupce po sobě zanechávají stopy. Vulkán se po takové ráně obvykle zhroutí do obrovské jámy, tedy kaldery. V oblasti Arabia Terra nalezli takových kalder sedm. Odborníci si původně mysleli, že jde o krátery vytvořené dopadem velkých meteoritů.

Od roku 2013 ale panovalo podezření, že jde spíše o krátery vulkanického původu. Nemají úplně pravidelný tvar a místy jsou tam patrné stopy po zhroucení terénu.

Whelley s kolegy na to navázali, stejně jako na dřívější analýzy hornin v oblasti Arabia Terra, které odhalily jejich možný vulkanický původ. Ke svému výzkumu použili snímky zařízení Compact Reconnaissance Imaging Spectrometer for Mars (CRISM), které pracuje na palubě orbiteru NASA Mars Reconnaissance Orbiter, stejně jako snímky klasických kamer tohoto orbiteru. Analýzy je přivedly k závěru, že se v oblasti Arabia Terra odehrály tisícovky dávných supererupcí.

Pozoruhodné je, že Arabia Terra se tím pádem stává jedinou oblastí Marsu, kde jsme objevili stopy explozivních erupcí. Legendární marsovské vulkány, jako je třeba Olympus Mons, soptily poklidným stylem.

Na Zemi jsou přitom místa s explozivním vulkanismem po celé planetě. Geologové kroutí hlavou nad tím, proč se na relativně malé planetě odehrálo takové množství divokých supererupcí právě a pouze tam. Více snad napoví další výzkum.

Diskuze (1) Další článek: Pro ultimátní herní doupě. AUO má 85" 4K displej s frekvencí 240 Hz

Témata článku: Vesmír, Historie, Výzkum, NASA, Země, Mars, Geologie, Klimatická změna, Evoluce, Sopka, NASA Mars, Arabia, Tišice, Planeta, Terra, Sopečná erupce, Greenbelt, Olympus Mons, Celá planeta, Maryland, Stopa, Orbiter, Erupce, Reconnaissance Orbiter, Rudá planetaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy