Na Měsíci je voda nejen ve stínu kráterů, ale i na místě, kam svítí slunce, odhalila NASA

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (National Aeronautics and Space Administration; NASA) ohlásil na svém webu objev, který může být důležitý pro dlouhodobý pobyt lidské posádky na Měsíci. Na povrchu naší přirozené družice se podařilo odhalit vodu v místě, na které dopadají sluneční paprsky.

Až dosud se mělo za to, že na povrchu Měsíce existuje voda pouze v kráterech „věčného stínu“, kam nikdy nesvítí slunce. Převratné odhalení přinesla Stratosférická observatoř pro infračervenou astronomii (Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy; SOFIA). Její objev naznačuje, že voda může být distribuována po měsíčním povrchu a není omezena pouze na chladná místa ve stínu.

Voda na Měsíci

Proč je přítomnost vody na sluncem osvětlovaném povrchu takovým překvapením? Především kvůli teplotám, které oscilují od -181 °C na noční straně do +123 °C na denní straně. V kráterech „věčného stínu“ na pólech pak dosahují až -248 °C.

SOFIA detekovala molekuly vody (H2O) v kráteru Clavius – tedy v jednom z největších kráterů viditelných ze Země, který se nachází na jižní polokouli Měsíce. Předchozí pozorování měsíčního povrchu detekovala nějakou formu vodíku, ale nedokázala rozlišit mezi vodou a jejím blízkým chemickým příbuzným – hydroxylem (HO).

Data z tohoto místa odhalují vodu v koncentracích 100 až 412 dílů na milion dílů. V jednom krychlovém metru půdy rozprostřeném po měsíčním povrchu je tak zhruba 340 mililitrů vody. Výsledky byly publikovány v nejnovějším vydání odborného časopisu Nature Astronomy.

Pro srovnání: poušť Sahara obsahuje stokrát větší množství vody, než kolik zjistila SOFIA v měsíční půdě. Navzdory malému množství přináší objev nové otázky o tom, jak vzniká voda a jak přetrvává na drsném a nehostinném měsíčním povrchu bez vzduchu.

NASA slaví úspěch

„Měli jsme náznaky, že H2O – tedy voda tak, jak ji známe – může být přítomna na sluncem zalité straně Měsíce,“ řekl ředitel divize astrofyziky Paul Hertz. „Nyní víme, že tam opravdu je. Tento objev zpochybňuje naše chápání měsíčního povrchu a vyvolává zajímavé otázky týkající se zdrojů důležitých pro průzkum hlubokého vesmíru.“

Voda je ve vesmíru vzácným zdrojem a klíčovou složkou života, jak ho známe. Nyní bude nutné určit, jak snadno je nalezená voda dostupná pro případné použití. NASA se tímto tématem bude zabývat v rámci programu Artemis před vysláním lidí na měsíční povrch, které je plánované na rok 2024.

Observatoř SOFIA nabídla nový způsob pohledu na Měsíc. Jedná se o upravený proudový letoun Boeing 747SP vybavený dalekohledem o průměru 106 palců (cca 2,69 metrů), který létá v nadmořské výšce až 45 000 stop (cca 13,7 km), kde dochází k minimálnímu rušení zemskou atmosférou.

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2022
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Diskuze (10) Další článek: V e-shopu se objevily grafické karty GeForce RTX 3060 a 3060 Ti. Prodávat by se měly v listopadu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,