Jupiterův měsíc Europa. Nachází se pod ledovou krustou oceán kapalné vody? Foto: NASA/JPL-Caltech/SETI Institute

Jupiterův měsíc Europa. Nachází se pod ledovou krustou oceán kapalné vody? | Foto: NASA/JPL-Caltech/SETI Institute

Foto: NASA

Foto: NASA

V plánech je také menší přistávací modul.

V plánech je také menší přistávací modul.

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: NASA

Sonda Europa Clipper (kresba) Foto: NASA/JPL-Caltech

Sonda Europa Clipper (kresba) | Foto: NASA/JPL-Caltech

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto:  Kevin Gill from Nashua, NH, United States ,  CC BY-SA 2.0

Foto: Kevin Gill from Nashua, NH, United States, CC BY-SA 2.0

Detailní pohled na ledový povrch Europy. Foto: NASA / JPL / University of Arizona

Detailní pohled na ledový povrch Europy. | Foto: NASA / JPL / University of Arizona

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: NASA

Zatím nejvíce informací o Europě získala sonda Galileo, která Jupiter a jeho měsíce zkoumala v 90. letech. Foto: NASA

Zatím nejvíce informací o Europě získala sonda Galileo, která Jupiter a jeho měsíce zkoumala v 90. letech. | Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: NASA

Ilustrace: Helen S. Cooper

Ilustrace: Helen S. Cooper

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto:  masbt ,  CC HTTPS://CREATIVECOMMONS.ORG/PUBLICDOMAIN/ZERO/1.0/ https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Foto: masbt, CC HTTPS://CREATIVECOMMONS.ORG/PUBLICDOMAIN/ZERO/1.0/ https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Jupiterův měsíc Europa. Nachází se pod ledovou krustou oceán kapalné vody? Foto: NASA/JPL-Caltech/SETI Institute
Foto: NASA
V plánech je také menší přistávací modul.
20
Fotogalerie

Na měsících Jupitera a Saturnu mohou být přílivové vlny podobné těm pozemským

Nová studie naznačuje, že na Jupiterově měsíci Europě a Saturnově měsíci Enceladu se v oceánech ukrytými pod silnými vrstvami ledu mohou vyskytovat aktivní přílivové vlny podobné těm pozemským.

Je-li tomu skutečně tak, podle vědců by to zvýšilo pravděpodobnost toho, že na jmenovaných měsících bude nalezena nějaká forma mimozemského života. „Dokážu si představit organismy ukotvené k mořskému dnu či ledu, které z těchto vln profitují,“ uvedl Steven Vance z NASA Jet Propulsion Laboratory v rozhovoru pro New Scientist a dodal:

„Pokud se tyto stojaté vlny vyskytují, je možné, že místa, kde se soustřeďují, jsou rovněž ohnisky života.“

Výše uvedený předpoklad vychází z výpočtů provedených odborníky z Royal Netherlands Institute for Sea Research, které zajímalo jak gravitační síla Jupitera a Saturnu ovlivňuje oceány na Europě a Enceladu.

Jistě stojí za připomenutí, že na Enceladu byly nedávno poprvé nalezeny komplexní organické molekuly. Možnost existence přílivových vln tak nepochybně ještě posílí naděje, které k němu (i k Europě) upínají astrobiologové.

Jak totiž Vance v dané souvislosti poznamenal, tyto vlny by mohly umožňovat proudění živin mezi jádry a ledovými skořápkami měsíců.

Titulní foto: Lunar and Planetary Institute, CC BY 2.0

Určitě si přečtěte

Články odjinud