Na moderní bojiště se chystají stealth tanky

  • Tanky se v brzké době musí stát méně viditelnými pro zbraně protivníka
  • Proto na ně podle všeho čekají úpravy se stealth technologií
  • Tanky se mj. ztiší a budou se snažit termálně splývat s okolím

Aby tanky přežily jako významná bojová síla na moderních bojištích, tak se musí stát méně viditelnými pro zbraně protivníka. Proto na tanky podle všeho čekají úpravy se stealth technologií, která sice vznikla pro boj ve vzduchu, ale prosadila se u válečných lodí a nepochybně vstoupí s velkou parádou i na pozemní bojiště.

V blízké budoucnosti budou na bojišti všudypřítomné zbraně, které mohou zničit tank. Klíčem k přežití a také k vítězství tankových jednotek se tudíž stane schopnost tanků vyhnout se detekci a zaměření takovými zbraněmi.

Budoucí tanky budou ve vlastním zájmu méně „viditelné“ pro akustické, radarové i infračervené senzory zbraňových systémů. Tanky budou hrát s protitankovými systémy klasickou hru na kočku a myš.

Když se v sedmdesátých letech poprvé objevily stealth technologie, tak bylo jejich účelem zmenšit radarový odraz bombardérů, jako je například B-2 Spirit, na odraz odpovídající velkému ptáku. To vedlo k významnému omezení účinnosti protivzdušné obrany. Soudobé stealth letouny se rovněž snaží podobně zmenšovat svůj obraz pro infračervené senzory.

Být velký není vždy výhoda

Tanky operují na zemi a čelí tam vlastní krizi v detekovatelnosti zbraněmi protivníka. Jsou to ofenzivní zbraně, určené k rychlým přesunům a prorážení bojových linií soupeře. Jejich použití v boji se pochopitelně odráží v jejich vzhledu.

Hlavní bitevní tanky, jako je například americký M1A2 Abrams nebo izraelská Merkava, jsou velká ocelová monstra, jejichž hmotnost činí zhruba 65 tun. Mají mohutné a výkonné motory, které generují spoustu tepla. Přehlédnout na dnešním bojišti skupinu takových tanků není úplně jednoduché.

A bojiště jsou přitom pro tanky smrtící. Dnešní protitankové systémy mohou disponovat milimetrovými radary, které „vidí“ skrz mlhu. Nebo třeba infračervenými senzory, které jsou schopné detekovat nepatrné rozdíly teplot.

Po tancích pátrají úplně všichni, od futuristicky vyzbrojené pěchoty až po zvědavé drony. A když nějaký tank objeví, tak ho mohou zasáhnout rozmanitými zbraněmi, od ručních protitankových střel až po dělostřelectvo s GPS navigací.

Podle odborníků nemají tanky jinou možnost, než se stát více stealth. Tanky musejí omezit své akustické, infračervené i radarové obrazy. Jinými slovy, tanky se ztiší, budou se snažit termálně splývat s okolím, a také radikálně změní vzhled, aby se zmenšil jejich odraz na radarech.

Je to ironie, ale tanky se nejspíš zvětší, aby byly více stealth. Pokud v nich stále budou lidské posádky. Podobně se musely zvětšit raketové stealth torpédoborce třídy Zumwalt, i když nemají více výzbroje než srovnatelné, ale ne-stealth torpédoborce třídy Arleigh Burke.

Veškeré vybavení, co je v dnešní době mimo vnitřní tanku, totiž bude nutné ukrýt pod stealth konstrukce. Pro expedičně naladěné armády, jako je právě ta americká, to bude znamenat další významné úpravy, především pokud jde o transportní prostředky. Zavedení stealth tanků rozhodně nebude zadarmo.

Diskuze (4) Další článek: Google údajně chystá chytrého trenéra Coach. Mohl by poradit, jestli si můžete dát pečená žebra

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,