Na nebe se vrátí nadzvukové cestování. Aerolinky United objednaly prvních 15 letadel

Americké aerolinky United Airlines uzavřely smlouvu se společností Boom Supersonic na dodávku 15 nadzvukových letadel. Letouny Overture budou schopné dosáhnout maximální rychlosti Mach 1,7 (tj. 2 099 km/h) a zkrátí dobu mezikontinentálních letů na polovinu.

Zatímco současnými stroji dálkové flotily trvá cesta z amerického Newarku do německého Frankfurtu více než sedm hodin, s novými stroji se zkrátí na čtyři hodiny. Let ze San Francisca do Tokia bude místo stávajících 11 hodin trvat asi 6 hodin.

Nadzvukové cestování s United

Jak ukázal zaniklý projekt Concorde, nadzvukové cestování po obloze obnáší řadu nevýhod. Zejména vysoké provozní náklady, větší spotřebu paliva či stísněný prostor pro cestující.

Poslední negativum nadzvukových strojů rozptylují aerolinky United slibem, že v letadlech Boom Overture budou mít pasažéři dostatek osobního prostoru. Cestující se mohou těšit na obrazovky v sedadlech a bezkontaktní technologie. Kabina bude zařízena jako v byznys třídě, každý pasažér bude mít přímý přístup do uličky a velké okno.

Boom Overture v akci:

Stroje by měly (v závislosti na konfiguraci) nabídnout kapacitu 65 až 88 cestujících. Budou létat ve výšce až 18,2 kilometru, tedy výš než běžná dopravní letadla, a jejich dolet má být kolem 7900 kilometrů. Výrobce slibuje 100% udržitelné letecké palivo a nulové emise oxidu uhličitého.

Budoucnost rychlejší než zvuk

Pokud se už nemůžete dočkat okamžiku, kdy si budete moci koupit letenku do nejrychlejšího dopravního letadla, budeme bohužel muset poněkud zchladit vaše nadšení. Letadlo Overture bude představeno v roce 2025, první lety jsou naplánovány na rok 2026 a přeprava cestujících má být zahájena až v roce 2029.

Za předpokladu, že vše půjde podle plánu, má United možnost objednat dalších 35 letadel. Tím by se celá nadzvuková flotila rozrostla na 50 kusů.

Boom není jediný, kdo pracuje na obnovení nadzvukového cestování na obloze. Kromě soukromníků (Lockheed Martin) připravuje NASA projekt X-59. Ten sice nemá v úmyslu postavit vlastní komerční nadzvukové letadlo, ale zaměřuje se na zdokonalení technologie tak, aby bylo možné realizovat další komerční projekty.

Diskuze (68) Další článek: Vy a počítač: Průzkumník mezi čtenáři nemá šanci, vede Total Commander a jemu podobní

Témata článku: Technologie, Doprava, USA, Letadla, Létání, Cestování, Frankfurt, Concord, Overture, Stroj, Mach, Nebe, Tokio, Palivo, Lockheed Martin, United Airlines, United, San Francisco, Aerolinky, Newark, LetadloKdyž e-mail nestačí: šest způsobů, jak poslat velký soubor nebo video

Když e-mail nestačí: šest způsobů, jak poslat velký soubor nebo video

** Potřebujete poslat velký soubor, který se „nevejde“ do e-mailu? ** Pak máte několik možností, jak dostat data k jejich příjemci ** Podívejte se na šest způsobu, jak poslat velký soubor nebo video

Karel Kilián
SouborÚložištěCloud
Tohle bude velké. Microsoft za tři týdny ukáže novou verzi Windows
Lukáš Václavík
Windows 10Operační systémyMicrosoft
Jak zaznamenat dění na obrazovce: našli jsme 5 nejlepších programů

Jak zaznamenat dění na obrazovce: našli jsme 5 nejlepších programů

** Nahrávat dění lze snadno a kvalitně i zdarma ** Některé programy zvládnou i streaming na videoservery ** U placených se dočkáte nadstandardních funkcí

Vladislav Kluska
Nejlepší programySoftware
Přehled aprílových vtípků 2021: Ajťáci se dnes opět neberou vážně

Přehled aprílových vtípků 2021: Ajťáci se dnes opět neberou vážně

** Výběr nejlepších aprílových vtípků 2021 ** Článek postupně aktualizujeme ** Pokud sami nějaký objevíte, podělte se v komentářích

Lukáš Václavík
AprílBulvár a vtípky
Nejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

Nejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

** Vybrali jsme nejlepší programy pro úpravu fotek ve Windows ** Pokročilé grafické editory upraví fotografie k nepoznání ** Překvapivě použitelné jsou i aplikace na webu nebo dostupné zdarma

Karel Kilián
Grafický editorNejlepší programySoftware
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Nabíjecí „baterky“: Jak pečovat o akumulátory, aby dlouho vydržely

Nabíjecí „baterky“: Jak pečovat o akumulátory, aby dlouho vydržely

Telefon, chytré hodinky, notebook a třeba i akční kamera. To jsou všechno přístroje obsahující akumulátory, o které je potřeba se alespoň trochu starat.

Jakub Michlovský
AkumulátoryTipy