Na nebe se vrátí nadzvukové cestování. Aerolinky United objednaly prvních 15 letadel

Americké aerolinky United Airlines uzavřely smlouvu se společností Boom Supersonic na dodávku 15 nadzvukových letadel. Letouny Overture budou schopné dosáhnout maximální rychlosti Mach 1,7 (tj. 2 099 km/h) a zkrátí dobu mezikontinentálních letů na polovinu.

Zatímco současnými stroji dálkové flotily trvá cesta z amerického Newarku do německého Frankfurtu více než sedm hodin, s novými stroji se zkrátí na čtyři hodiny. Let ze San Francisca do Tokia bude místo stávajících 11 hodin trvat asi 6 hodin.

Nadzvukové cestování s United

Jak ukázal zaniklý projekt Concorde, nadzvukové cestování po obloze obnáší řadu nevýhod. Zejména vysoké provozní náklady, větší spotřebu paliva či stísněný prostor pro cestující.

Poslední negativum nadzvukových strojů rozptylují aerolinky United slibem, že v letadlech Boom Overture budou mít pasažéři dostatek osobního prostoru. Cestující se mohou těšit na obrazovky v sedadlech a bezkontaktní technologie. Kabina bude zařízena jako v byznys třídě, každý pasažér bude mít přímý přístup do uličky a velké okno.

Boom Overture v akci:

Stroje by měly (v závislosti na konfiguraci) nabídnout kapacitu 65 až 88 cestujících. Budou létat ve výšce až 18,2 kilometru, tedy výš než běžná dopravní letadla, a jejich dolet má být kolem 7900 kilometrů. Výrobce slibuje 100% udržitelné letecké palivo a nulové emise oxidu uhličitého.

Budoucnost rychlejší než zvuk

Pokud se už nemůžete dočkat okamžiku, kdy si budete moci koupit letenku do nejrychlejšího dopravního letadla, budeme bohužel muset poněkud zchladit vaše nadšení. Letadlo Overture bude představeno v roce 2025, první lety jsou naplánovány na rok 2026 a přeprava cestujících má být zahájena až v roce 2029.

Za předpokladu, že vše půjde podle plánu, má United možnost objednat dalších 35 letadel. Tím by se celá nadzvuková flotila rozrostla na 50 kusů.

Boom není jediný, kdo pracuje na obnovení nadzvukového cestování na obloze. Kromě soukromníků (Lockheed Martin) připravuje NASA projekt X-59. Ten sice nemá v úmyslu postavit vlastní komerční nadzvukové letadlo, ale zaměřuje se na zdokonalení technologie tak, aby bylo možné realizovat další komerční projekty.

Diskuze (68) Další článek: Vy a počítač: Průzkumník mezi čtenáři nemá šanci, vede Total Commander a jemu podobní

Témata článku: Technologie, Doprava, USA, Létání, Letadla, Cestování, Lockheed Martin, QueSST, Frankfurt, Concord, Newark, Mach, San Francisco, Palivo, Aerolinky, Tokio, Letadlo, Nebe, United, Boom Overture, Boom Supersonic, Stroj, OBJ, Overture, United AirlinesSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Americký HIMARS děsí Rusko svojí přesností

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Americký HIMARS děsí Rusko svojí přesností

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní seznam ** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Crew-5: Sledujte připojení kosmické lodi Crew Dragon k Mezinárodní vesmírné stanici
Jiří Černý
Crew DragonMezinárodní vesmírná stanice
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy