Na oblohu se vrátí vzducholodě. Španělské aerolinky jich koupily deset, mají nižší emise než letadla

Španělské aerolinky Air Nostrum si u britské firmy Hybrid Air Vehicles (HAV) objednaly deset hybridních vzducholodí Airlander 10, informuje televizní stanice CNN. Stroje, které mají zvýšit ohleduplnost letecké dopravy vůči životnímu prostředí, budou dodány v roce 2026.

Vzducholodě s kapacitou pro přepravu 100 cestujících budou naplněné plynným héliem a s elektrickým pohonem dokážou na jedno nabití uletět 300 až 400 kilometrů. Ve srovnání s dopravními letadly, pohybujícími se rychlostí přes 800 km/h, však budou citelně pomalejší – jejich „maximálka“ má být asi 130 km/h.

Vzducholodě jako dopravní prostředek

Dohoda byla uzavřena po šesti měsících „důkladných studií a modelování“ tras v rámci Španělska. Dle výrobce by Airlander mohl být využíván i na dalších krátkých trasách, například z Liverpoolu do Belfastu (270 km), ze Seattlu do Vancouveru (205 km) či z Osla do Stockholmu (420 km). Vzducholoď, která již prošla řadou letových testů, bude létat v maximální výšce 20 000 stop (cca 6,1 km).

Ačkoli mu chybí rychlost, Airlander vyžaduje jen minimální přistávací infrastrukturu, takže by mohl přistávat blíže k městským centrům, což by cestujícím umožnilo ušetřit trochu času při cestě na letiště. Hlavním lákadlem bude pravděpodobně nízká uhlíková stopa, nicméně výrobce si rovněž klade za cíl vrátit do letecké dopravy luxus a volný čas.

Interiér vzducholodi má prostorné uspořádání sedadel 1-2-1, přičemž některá místa k sezení jsou orientována proti sobě. Průhledné stěny umožňují působivý výhled ven na krajinu pod sebou. Vzducholodě mají mít v přepočtu na jednoho cestujícího méně než desetinovou emisní stopu CO2 ve srovnání s proudovými letadly. Stroje se budou vyrábět v jižním Yorkshiru, kam přinesou 1800 pracovních míst.

Argumentem jsou desetinové emise

Prezident Air Nostrum Carlos Bertomeu uvedl, že vzducholodě pomohou jeho firmě dosáhnout cílů Evropské unie „Fit for 55“, které spočívají ve snížení emisí do roku 2030 nejméně o 55 %. „Dohody, jako je tato, jsou velmi účinným způsobem, jak dosáhnout cílů dekarbonizace plánovaných v legislativní iniciativě Fit for 55.“ řekl.

Aerolinky, které v současné době působí jako franšíza letecké společnosti Iberia, neuvedly, na jakých trasách budou Airlander provozovat. Jedna z očekávaných linek by mohla vést z Barcelony do oblíbeného turistického letoviska Palma de Mallorca, přičemž let potrvá zhruba čtyři a půl hodiny.

Výkonný ředitel Hybrid Air Vehicles Tom Grundy řekl: „Airlander je navržen tak, aby zajistil lepší budoucnost pro udržitelné letecké služby, umožnil vznik nových dopravních sítí a poskytl našim zákazníkům možnosti rychlého růstu. Naše partnerství s Air Nostrum Group, která je první leteckou společností využívající Airlander 10, vede k této budoucnosti.“

Diskuze (32) Další článek: Seznamu nefunguje přihlášení. Dočkáte se jen chyby 500 Internal server error

Témata článku: Technika, Doprava, Evropská unie, Létání, Španělsko, Vzducholoď, Stockholm, Seattle, Belfast, Oslo, CNN, Nízká emise, Airlander, Emise, Yorkshire, Obloha, Hybrid Air Vehicles, Aerolinky, Letadlo, Barcelona, Vancouver, LiverpoolJak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Pokud vlastníte telefon s technologii NFC, můžete prostřednictvím aplikace pro Android zkusit načíst údaje ze své bezkontaktní karty. Vyzkoušíte si tak třeba, jak moc je náchylná k případnému RFID skimmingu.

Jan Spěšný
NávodyMobilní aplikace
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Aplikací pro skenování dokumentů je celá řada, nicméně Lens od Microsoftu těží z napojení na OneDrive nebo možností přímého exportu do Wordu.

Jakub Michlovský
NávodyMobilní aplikaceMicrosoft
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Test pěti solárních nabíječek. Od malé a zbytečné po skvělou, která utáhne i notebook

Test pěti solárních nabíječek. Od malé a zbytečné po skvělou, která utáhne i notebook

Přenosné solární nabíječky jsou určeny především pro drobnou elektroniku, ty větší si ale poradí i s notebooky velkými powerpacky nebo kombinací všeho.

Stanislav Janů
Srovnávací testSolární energie
Vyzkoušeli jsme DALL-E 2, noční můru všech grafiků. Umělá inteligence zvládne náročné koláže a má smysl pro humor

Vyzkoušeli jsme DALL-E 2, noční můru všech grafiků. Umělá inteligence zvládne náročné koláže a má smysl pro humor

** OpenAI uvolnilo do betaverze umělou inteligenci DALL-E pro generování obrázků a fotografií ** Technologie zvládne generovat obrazy všeho druhu i podle jakéhokoli stylu **

Karel Javůrek
OpenAIUmělá inteligenceByznys