Na Plutu kdysi mohl existovat rozsáhlý podzemní oceán

Trpasličí planetu Pluto lze v současnosti označit za obří ledový balvan. Vědci však nyní přišli s novým výzkumem, který naznačuje, že svou existenci mohla začít jako horký svět s rozsáhlým podzemním oceánem.

„Dokonce i v tomto chladném prostředí, v takové vzdálenosti od Slunce, by všechny tyto světy mohly vzniknout jako horké a s tekutými oceány,“ uvedl Carver Bierson, postgraduální student na UC Santa Cruz.

Ze studie publikované v žurnálu Nature Geoscience plyne, že teplo dostačující pro vznik takového podpovrchového oceánu mohl vytvořit proces akumulace hmoty.

Pomohla mise sondy New Horizons

„Lidé dlouho přemýšleli o tepelné evoluci Pluta a možnosti, že by oceán přečkal až do dnešních dní. Nyní, když máme obrázky povrchu Pluta z mise NASA New Horizons, můžeme porovnat to, co vidíme, s predikcemi různých modelů tepelné evoluce,“ konstatoval Francis Nimmo, který na výše zmíněné UC Santa Cruz působí jako profesor vědy o Zemi a planetách.

Výsledky dosavadních analýz podporují myšlenku „horkého startu“, v důsledku něhož by dnes na povrchu měly být patrné stopy po rozšiřování vzniklé při zamrzání oceánu. Což skutečně jsou.

 „Vidíme spoustu dokladů expanze, ale žádný doklad komprese, tudíž pozorování jsou ve větším souladu s Plutem začínajícím s tekutým oceánem,“ argumentuje Bierson.

Diskuze (1) Další článek: WD si pořád stojí za tím, že disky s SMR se hodí i do NASu. Uvádí ale také nové klasické

Témata článku: Vesmír, Historie, Výzkum, Země, Astronomie, Slunce, Oceán, Evoluce, Pluto, Santa Cruz, Nature Geoscience, New HorizonsRecenze hry Uncharted: The Legacy of Thieves Collection. Nathan a banda podruhé

Recenze hry Uncharted: The Legacy of Thieves Collection. Nathan a banda podruhé

Byla jen otázka času, kdy se dočkáme nějaké té remasterované verze nejnovějších dílů ze série Uncharted. A dle vývojářů nastal právě nyní ten nejlepší čas.

Ladislav Novák
Naughty DogUnchartedRecenze
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Láká vás levný mobil pod 3 tisíce korun? Pozor na zásadní kompromisy. S tímto výběrem chybu neuděláte

Láká vás levný mobil pod 3 tisíce korun? Pozor na zásadní kompromisy. S tímto výběrem chybu neuděláte

** Levný Android? To může znít lákavě, ale...** Při koupi levného telefonu musíte učinit mnoho ústupků ** Největší kompromisy se týkají displeje, výkonu a fotoaparátů

Martin Chroust
Android GoLowendNižší třída
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

** Voděodolnost dnes ještě stále není samozřejmost u všech telefonů ** Polití či utopení tak může telefon nenávratně zničit ** Poradíme, co v takových případech dělat a jak jej zachránit

Martin Miksa
Tipy a trikyVideo